Popüler bilim yayınları inceleme yazıları - Oyungezer Forumlar
Popüler bilim yayınları inceleme yazıları
BilimHabercisi
Üye
Merhaba arkadaşlar,

Popüler bilim yayınları incelemeleri yaptığım blogumu sizlerle paylaşmak istedim. Yaptığım incelemeleri aynı zamanda burada da yayınlayacağım. Sizlere biraz kendimden bahsedeyim.

Girne amerikan üniversitesinde basın ve yayın öğrencisiyim ve bir gün popüler bilim yazarı olmak istiyorum. Bilimin herkese ait olduğunu ve uygun bir dil kullanılırsa bilimle haşır neşir olmayan insanların da bilimi öğrenmek isteyeceklerini düşünüyorum.

Şimdilik sadece popüler bilim yayınları incelemeleri ve ilgimi çeken konularda yazdığım popüler bilim makaleleri paylaşıyorum. Sizlerden ricam eksiklerimi ve hatalarımı görmeme yardımcı olmanız. Her eleştirinin tarafımdan dikkate alınacağının altını çizmek istiyorum.

Şimdilik çok fazla vakit ayıramadığım sitemle ilgili 2. senemi bitirdikten sonra çok güzel planlarım var. En önem verdiğim projelerimin ilk sırasında youtube üzerinden yayın yapacak bir popüler bilim kanalı. Bilimi herkes tarafından anlaşılacak bir dille anlatmak istiyorum. Bilim herkese ait ve onu herkese ulaştırmayı kendime görev biçmiş bulunmaktayım.

Türkiye'de en çok üzüldüğüm bir diğer konu da milletimizin üniversitelerimizde bilim üretilmediğini sanmaları. Bu konuda da çalışmayı düşünüyorum. Bu konuda da her türlü fikre açığım.

Takip etmek için Popüler Bilim Yayınları
Sifon
Üye
Bence reklam yapmaya çalışmadan önce az da olsa içerik eklemelisin, insanlar sitene girip de 2 yazı görürlerse ciddiye almazlar.

Ayrıca popüler bilim mottosuyla yazılarını yazacaksan ve alakasız insanlara yazılarını okutmak istiyorsan günlük hayatta uygulamasını bileceğimiz şeyleri yazmanı öneririm. Örneğin zayıf nükleer kuvveti yazmışsın ancak herhangi bir insanın o bilgiye merak duyması için bir neden yok bu haliyle, günlük hayatta uygulaması varsa onun üzerinden yazabilirsin örneğin çok küçük boyutlu nükleer enerji reaktörleri var NASA robotlarında kullanmaya başladı, bunun üzerinden günlük hayatımızda o robotlar gelecekte kullanılabilir mi ne gibi avantajları olabilir bunun gibi. Bilimsel formülden endüstriyel ürüne gidip insanların ilgisini çekebilirsin.

Kitap incelemesinde de biraz daha örnek vererek ve okuyan insanların daha çok anlamasını sağlayacak şekilde yazarsan daha iyi olur.

Blog işini iyi yapmak cidden uzun zaman ve emek istiyor. Ünlü ve güzel bloglara baktığımızda insanların yıllarca uğraştığını görüyoruz, umarım hevesin kaçmaz uzun zaman devam ettirirsin.

Beğenenler: BilimHabercisi, Bonecrusher

BilimHabercisi
Üye
Eleştiriler için teşekkürler. Hepsinde haklısın, hepsine katılıyorum ama dediğin gibi gelişme zamanla doğru orantılı. Bu konu ve benzerlerini birkaç foruma açtım ve bunları tarayıcıma kısayol olarak ekledim. Amacım daha fazla insana ulaşmak ve başlarken hatalarımı görmek. Zaman içerisinde yazdıklarımı bu konuları güncelleyerek buradan da paylaşmayı planlıyorum. Umarım forumda olur ve ara ara tekrar göz atarsın bloguma. Gelişmemi değerlendirirsin.
DharkanDharkan
Üye
Net konuşacağım; popüler ve/veya başarılı olmak istiyorsan IFLS (I fucking love science) konseptini benimsemen gerek. Yoksa 1-2 aya sıkılırsın zaten bundan.

Şu dediğimi yapamayacak kadar tembel olmasam kendim yapardım ya neyse. Yakında biri yapar zaten, şerefsizim aklıma gelmişti derim ben de.

Beğenenler: BilimHabercisi

discussioncontroller