Windows Phone
dodgerdodger
Üye
Konusu yok sanırım, telefon önerisi altında yazışıp duruyorduk.

Windows 8.1 tüm telefonlar için indirilebilir durumda. Şarj süresi developer sürümüne göre daha iyi diyollar. bi ara üşenmezsem reset atıp, ota güncellemesi yapayım diyorum da üşeniyorum. Gerçi dp sürümleri yakında otg ile Nokia denim'e yükseltilecek diyorlar. Bakalım.

Piyasanın tek hakimi Nokia şuan. HTC One M8 for Windows çıktı yeni. Parası olan bakabilir.

Nokia'nın en optimal cihazı Lumia 930. 5" ekran, hayvan gibi donanım falan. Ucuzcu olanlar 700-800 serisine yönelsin. 500-600 serisi ucuz ama almak mantıklı değil bana göre.

Ben 720 kullanıyorum, genel olarak memnunum. Telefon fonksiyonlarında zerre takılma falan yok. Çatır çatır akıyor fakat son zamanlarda sanırım dp sürümü kullanmamdan ötürü uygulamalarda sorun yaşıyorum. Düzelir herhalde. Onun dışında menülerde lag vs hiç bişi yok. 1000 tl altı telefonlarda pek görülmeyen birşey bu.

Uygulama eksikliği yok ama olan uygulamalar diğer platformlara göre biraz işlevsiz. Önceden daha kötüydü ama facebook adam oldu misal. whatsapp da öyleydi, düzeldi. 4sq dandikti, swarm geldi artık, güzel çalışıyor. şuan bi resmi gmail uygulaması ile dropbox yok, gerisi mevcut.

Skydrive, outlook falan artık oturdu.

fazla yazışanlar için klavyesi çok büyük, ekranda yazılanları takip etmek zor oluyor bazen.

bi de müzik uygulaması rezilleri oynuyor şuan. hala bi çeki düzen veremediler şuna.

Sorusu olan varsa sorabilir, cevaplayabiliriz.

Nacizane tavsiyem, telefonu sadece telefon olarak kullanıp, üstüne fazla hardcore olmayan bi sosyal medya kullanıcısı falan değilseniz, Lumia alın, keyfinize bakın. 600tl'lik Lumia 720 şuan, 2000tl'lik Galaxy S5'ten telefon, rehber, menü vs olarak daha hızlı.

1000 tl altı telefon alcaksanız, android olarak sadece Moto G alınası, geri kalanlar çöp. 1000tl üstü ise Nexus 5. Ben başka sebeplerden dolayı Nexus 5'e geçmeyi düşünüyorum. Şahsi görüşüme göre 2000tl üstü android telefon akıl karı değil. Nexus dışında hiçbirinin yazılım güncelleme garantisi yok adam gibi, yazılım alsa bile telefon direkt 2 basamak geri düşüyor. KitKat güncellemesi gelen Z1,S4 gibi modeller çöpe döndü dönecek. Nexus'lar bu konuda en azından stabil davranıyor.

Paranız varsa iPhone alınabilir, güzel cihaz. Alanı eleştirmek kimseye düşmez.

Beğenenler: Nihirus, Swoosh

Amenquiver
Mod
Uygulama konusunda tam bir rezalet. Snapchat dahi yok. Instagram desen yeni geldi ve bazı özellikleri mevcut değil.

Tasarım ve ekran olarak şimdiye kadarki en iyi telefon, net bir şekilde. Lumia'dan sonra iPhone kullanınca yazılar karınca gibi geliyor göze.

Bazı saçma şeyler de var. Mesela ekranımın sağında -sağa sola gidilebilecek uygulamalar için söylüyorum (neredeyse her uygulama yani)- kullandığının uygulamanın bir sağ sekmesindeki grafikleri de çıkıyor ve bu çok çirkin bir şey şey. Yani atıyorum whatsapp'ten örnek verecek olursa sayfanın üstünde şunu görüyoruz. 1. ekran: Favoriler Ya ---> 2. ekran Yazışmalar Ay ---> 3. ekran: Ayarlar gibi.
dodgerdodger
Üye
Snapchat için 6chat var. Ben bi eksiğini görmedim. 6tag, instagram'dan daha iyi. Ha, 3. parti yazılım kullanmak ne kadar mantıklı dersen, Dropbox ve Gmail için kullanmıyorum. Gerisi için pek bi endişem yok.

Dediğin olay tasarım anlayışından dolayı öyle de, büyük ekranlı telefonlarda da durum aynı sanırım. Misal 1520'de klavye yine öküz gibi alan kullanıyor. Bi ayar çekmeleri lazım onun için.
Amenquiver
Mod
Bu ekranla olacak iş değil ama yani. Sonuçta ben uygulamayı Windows'un mağazasından alıyorum. Bu telefon için tasarlanmıyor mu zaten uygulama en baştan?

Lumia Android'i merak ediyorum asıl ben. Adı bu olmayabilir, Nokia X sanırım. Telefonun kasası Lumia kadar varsa alınabilir.

edit: Nokia X'e baktım da fiyatı 400 tl falanmış. Bayağı düşük bir segment o zaman, hayal kırıklığı oldu.
dodgerdodger
Üye
OS tasarım teması o şekilde diye sanırım. Facebook Messenger, Whatsapp, telefonun menüleri falan hep benzer. Garip duruyor ama benim kullanımıma negatif bir etkisi yok en azından. Birşey diyemem.

Nokia X, sadece Android tabanlı. Google Play Market'e ulaşamıyorsun, Nokia'nın kendi uygulama mağazası var. Detaylı açıklamalar için;

dodgerdodger
Üye
Bu arada navigasyon yönünden Lumia'lar rakipsiz. Sesli, sessiz müthiş çalışıyor. Hatsız bile çalışıyor ve gayet stabil. İspanya'da yaban ellerde hayatımı kurtardı.

Hatsız iken yol yordam gayet güzel bulunuyor, haritalarını yüklerseniz sesli sürüş desteği var ve metre metre çalışıyor. Çok hassas.

Çoğu PoI falan yüklü geliyor ve sokak, cadde bulabiliyor.

Hat takılı ise, internetten yol bilgisi alıyor, Adresleri numaralarına kadar gösterebiliyor (Cumhuriyet caddesi no:34 yazıyorsun, kapısına kadar götürüyor) , yoldaki hız sınırını gösteriyor, tünele girince ekranı karartıyor, yolda kaza varsa alternatif rota gösteriyor.

Benim Arc S'te yoktu ama bu diğer telefonlardaki navigasyonların hepsi ağ bağlantısı mı istiyor? Ne bokuma GPS var diye satıyorlar?

Beğenenler: goo_khan

salih32salih32
Üye
multitasking olayı nasıl peki? mesela bi uygulamada takılıyorum orda bi terim gördüm araştırmak için tarayıcıyı açtım sonra telefon çaldı konuştum. telefonu kapadıktan sonra uygulama ve tarayıcı çalışmaya devam ediyo mu yoksa kapanıyo mu? malum çoğu lumia 512 mb ram
dodgerdodger
Üye
bazen yüklüyor bazen yüklemiyor. hem ie hem de uygulamalar için bu böyle.
SYSCLEANER
Mod
App kısmını geliştirirlerse sistem kararlılığı ve donanım kalitesi olarak iPhone a rakip olabilecek tek cihaz...
CaturdayCaturday
Üye
salih32 dedi:

multitasking olayı nasıl peki? mesela bi uygulamada takılıyorum orda bi terim gördüm araştırmak için tarayıcıyı açtım sonra telefon çaldı konuştum. telefonu kapadıktan sonra uygulama ve tarayıcı çalışmaya devam ediyo mu yoksa kapanıyo mu? malum çoğu lumia 512 mb ram

Lumia 925 kullanıyorum.
Sekmeye atıyor.Arka planda çalışıyor.Ayarlardan bazı programların istersen çalışmasını engelliyebiliyorsun.

Tarayıcısı çöp gibi.Bazı yazılımlarında buglar var.
Markette de in cin top oynuyor.
OneInchManOneInchMan
Üye
marketi o kadar zaman geçmesine rağmen hala komedi.
discussioncontroller