Windows 10
tolga_pctolga_pc
Üye
Jerry dedi:

Uefi kurulum yap, düzelir. Windows'un yükleneceği sürücüyü tamamen temizle ve Gpt'ye geç.

1. HDD'de 500 gb'dan fazla verim olduğundan sürücü temizleme sözkonusu değildi bu yüzden dediklerini harfiyen sisteme bağlı olan 2. HDD'de yaptım ve üstüne bios update çaktım. Öğrendiğime göre UEFI olarak kurunca otomatik GPT sisteminde kuruyormuş ki komut penceresinde sağlamasını da yaptım, GPT şu an. Eğer reset yemezsem 1. HDD'deki dosyaları bu HDD'ye yedekleyip onu da aynı şekil yapacağım.

Şu an reset yemeyi bekliyorum. Lakin gözlemlediğim bir nokta var, sistem format sonrası hemen reset döngüsüne girmiyor, hatta oyun açıp 5-10 saat oynasan da birşey olmuyor, ama ne zaman sistemi ''kapat - aç'' yaparsam, döngü başlıyor. Virüs taramasını windowsun kendi malware sistemi, avast, eset ve bilimum programlarla yapıp tek tek elle zararlı yazılım dosyaları aradım nete bakarak lakin birşey çıkmadı. Zati dediğim gibi olay tamamen gözümün önünde inip kurulan windows güncellemesi sonrası oluştu.

Gidip driver falan kurayım reset falan attırayım bakalım temiz UEFI sistemde nüksedecek mi. Eğer gene olursa ne yapabilirim hiçbir fikrim yok sıfır HDD almaktan başka.
Zodiac
Üye
ssd yok mu
tolga_pctolga_pc
Üye
SSD'ye para vermem ben. SSD hızı isteyen önemli bir uygulama, oyun vb zaruri tutacak birşey lazım almam için.
Zodiac
Üye
w10un kendisi ssd hizi isteyen birsey. 7ye kiyasla hddleri daha cok yoruyor diye duymustum.
JerryJerry
Üye
Sadece Kapat-Aç döngüsünde oluyor ve restart yapınca herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsan eğer;

Komut satırını yönetici olarak başlatıp, "powercfg -h off" komutunu girerek, hem fast-boot hem de hazırda beklet özelliğini kapatmanı tavsiye edebilirim.

Beğenenler: tolga_pc

tolga_pctolga_pc
Üye
Evet komple HDD bölümleri silinip UEFI - GPT format atılmış temiz sistemde de 2 saat sonra yani biraz önce döngüye girdi. Aleti camdan dışarı fırlatmama az kaldı.

Edit: Evet öyle oluyor. Dur deniyim.

Edit: Yani kapat aç döngüsünden ziyade, normal windowsta işlem yaparken restart atıp döngüye de giriyor nüksetmeye başladığında.
JerryJerry
Üye
Sata sürücüsü ile alakası olabilir mi?

Böyle hard brick yapabilecek 2-3 tane sürücü var, sata da onlardan biri.

tolga_pctolga_pc
Üye
SATA sürücüsü yüklü değil şu an, yüklüyken başlamıştı, değişen birşey olmadı. O diğer 2-3 sürücüyü bana yazabilir misin kontrol edeyim.

"powercfg -h off" komutundan beri 1 küsür saattir reset yemedim, tüm updateleri yüklemeyi deniyorum şu an. Bir de meltdown, spectre açıklarını enable, disable ettim ama henüz dediğim gibi bir reset olmadı. 2 günümü yedi şu lanet şey. Tam aha düzeldi gibisinden seni rahat bırakıp sonra hop döngüye giriyor.

Bir de tam anlamıyla anlatmam gerekirse, 2 gün evvelsi akşam updatei çekti, gece yarısı pcyi kapatırken updateleniyor dedi, ben de monitörü kapatıp, kendin işi bitirince kapanırsın zaar mantığıyla yatıp uyudum. Sabah kalktığımda tahmin ettiğim gibi pc kapalıydı ama döngü sorunu başlamıştı açılışta.

edit: merak edenlere https://www.drivethelife.com/windows-10/fix-reboot-loop-after-windows-10-update.html
bunun gibi onlarca sayfa var nette, lanet ve yaygın bir sorun yani
JerryJerry
Üye
Diğerleri anakart sürücüleri ki Windows'un generic sürücüleri artık silinemediği için sorun çıkarma olasılıkları sıfır

tolga_pctolga_pc
Üye
Tüm updateleri, driverları, oyunları ve ayarları yükledim, verdiğin komuttan beri reboot loop yaşamadım Jerry reis Allah razı olsun valla. Baktım hazırda bekleme özelliği miş hızlı açılış için eğer yanlış bakmadıysam. Fast boot için bios'a girmem gerek sanırım yazdığını şimdi gördüm, o ayar oradaydı hatırlıyorum. Şimdi oh düzeldi kesin çözüm bu komuttur dmeyeyim arada 1-2 saat beni salıp tekrar başlıyordu ama sırf tetiklemek için defalarca restart attım henüz birşey olmadı.

Tabi 2. HDD'de yaptım bunları, 10 yıllık yedek HDD. 1. HDD'yi taşı tekrar formatla, umut et falan, valla hiç uğraşasım yok bir süre. Yeni HDD alır oraya bile alabilirim sırf sorun geri gelmesin diye.
discussioncontroller