Yeni PC Aldım Bakalım
DharkanDharkan
Üye
Deli gibi toplamıyor da ön paneli sık sık temizlemek gerekiyor. İçerisi çoğu kasaya göre nispeten daha geç tozlanıyor.

Beğenenler: Astus

SoddorathSoddorath
Üye
Kapaksız kasalara sıcak bakamıyorum onca senelik tozla mücadelem sonrası.
rubyredrubyred
Üye
bilgisayar adını Dusty koyaydın bare
AkatoshAkatosh
Üye
Pozitif basınçlı bir kasa yaparsa o kadar toz olmaz. Ben ayda bir temizliyorum kasanın içini onda bile çok toz yok, temizlemesem dahi olur gibi.

Kısaca fanlarını ona göre ayarla ki giren CFM çıkandan %10-15 daha fazla olsun.
MosquéteroMosquétero
Üye
GLORIOUS PC MASTERRACE
AstusAstus
Üye
Akatosh dedi:

Pozitif basınçlı bir kasa yaparsa o kadar toz olmaz. Ben ayda bir temizliyorum kasanın içini onda bile çok toz yok, temizlemesem dahi olur gibi.

Kısaca fanlarını ona göre ayarla ki giren CFM çıkandan %10-15 daha fazla olsun.

Nasıl yani? Anlamadım =D

Hani cidden anlamadım. Pozitif basınç nasıl yapılır? CFM nedir, fanlarımı ona göre nasıl ayarlarım?
dodgerdodger
Üye
CFM, Cubic feet per minute. Fan'ın dakikada hareket ettirdiği hava miktarı da basınç farkıyla ne yapacağımızı çözemedim. google zaart.

Positive - there is more fresh air coming into the case than there is hot air exiting the case. Basically, the CFM from intake fans exceeds the CFM from exhaust fans.

Negative - there is more air exiting the case via exhaust fans than fresh air entering the case via intake fans and vents. The CFM for exhaust fans exceeds the CFM from intake fans.

AkatoshAkatosh
Üye
Şu anda nasıl bir hava akışı düzenin var kasada?
Zodiac
Üye
o kadar kasmaya gerek yok yaw. hava onden girecek arkadan cikacak iste. eviniz tozlu degilse zaten kasa o kadar cabuk tozlanmaz. yere yakin koymadiginiz surece glorious pclerinize bisi olmaz merak etmeyin. 5 senelik acilmamis konsoldan uc parmak kalinliginda tamamen tozdan olusmus sunger cikardigimi hatirlarim.

kendi kasam mesela hic tozlanmiyor 6-7 ay oldu alali. kasayi yukarida tutmak onemli sadece mumkunse masa seviyesinde. astusun yeni oyuncagi da guzelmis.

image

Beğenenler: Astus

SYSCLEANER
Mod
Toz konusunda şöyle diyeyim ne kadar çok fanları en yüksek seviye çalışırsanız o kadar çok tozla uğraşırsınız nereden baksanız rahat bir 10 senedir fan kontrolcüsü ile kullanıyorum makinayı yarım santimlik toz tutucularım girişlerde bunların periodik olarak temizlenme süreleri (arkalarında 120lik fan var 2 tane) genellikle 2 2,5 ay oluyor temizlenmleri ise çok basit elektrik süpürgesi ile üstlerinden süpürüyorsunuz ve temizleniyorlar... SSD aldıktan sonra normal hddleri uyku moduna aldığım için 4 tane 1tb lik hdd nin çalışma sıcaklığından kurtuldum bu şekilde kasa içi sıcaklığı düşürdüğüm için açtığımda baya baya 1,5 2 metreye kadar hava üfleyen egzos fanımı çok ama çok nadir açar oldum (kış aylarında ayaklarım üşüdüğünde açıyorum gene :P) ekran kartı çift fanlı ve işlemcide PWM fan ile upgrade edilmiş TT Bigtyp ile soğutlduğu için hem sesiz hemde sonderece verimli bir soğutmam var bu şekilde kasa için temizliği eskisi kadar sık yapmıyorum normalde senede bir macun yenileyip 6 ayda bir heatsink temizliği yapardım...
Şimdi kasanın içine bakmıyorum bile çok ince bir toz oluşumu oluyor onuda bir kompresör yardımı ile gözüme baktıkça alıyorum..

Özetle emiş kısımlarına toz tutucu eklemek çok basit ve işe yarayan bir çözüm... Ha nereden edinirim derseniz...

http://www.dx.com/p/game-demon-fan-filter-dust-guard-for-pc-computer-blue-black-4-pcs-217002#.VGIT5fmsWQU

discussioncontroller