This War of Mine
Sığınak Sakini
Üye

11 bit Studios'un yaptığı, Deadlight gibi 3B arka plan üzerinde 2B oynanışa sahip, Bosna Savaşı'ndan ziyadesiyle esinlenildiği belli olan ve savaş sırasındaki sivillerin durumunu ele alan hayatta kalma simülasyonu kısacası.

Artıları:

- Her biri ayrı bir hikaye arka planına, zaaflara, sağduyuya ve beceriye sahip karakterler (her oyunda bunlardan 3-4 tanesi ile oyuna başlıyoruz). Bir seferinde 3 tane kötü karakterli ve sigara bağımlısı olan karakter ile oyuna başlamıştım ve kısa bir süre sonra sigarasızlıktan bunalıma girip, birbirlerini tartaklamaya başlamışlardı.

- Karakterlerin günlükleri ve çevrede bulunan notlar.

- Radyodan, olan biteni takip edebilmek, ipucu yakalayabilmek, klasik müzikle iyice havaya girebilmek.

- Karaborsa, yağma, yozlaşmış bürokrasi, açlık, hastalık, soğuk, vicdan muhasebesi, bunalım vs. gibi savaş sırasında siviller için oluşması muhtemel sorunlar, oyuna iyi yedirilmiş.

- Kanlı-canlı bir dünya var. Daha önce ziyaret ettiğiniz bir yerdeki insanı, günler sonra ölmüş olarak bulabiliyorsunuz. Verdiğiniz her kararın er ya da geç size bir geri dönüşü oluyor.

- Ticaret mekaniği: Malın değeri ihtiyaca ve satıcıya göre değişkenlik gösteriyor.

- Karma sistemi: Masum insanların yemeklerini çaldığınızda karakteriniz vicdan azabı çekip, bunalıma girebiliyor.

- Sanat yönetimini iyi kotarmışlar. Renkler, fontlar; karakalem efektleri güzel bir hava katmış oyuna. Portre fotoğrafları olsun, olaylarda karşımıza gelen ekranda olsun; gerçek fotoğraf kullanımı da ayrıca hoşuma gitti.

- Animasyonlar: Karakterleriniz aç, uykusuz, sakat ya da canı sıkkın olduğunda animasyonlar bunu size fazlasıyla hissettiriyor.

- Oyunda bir son olması iyi. Bu türdeki oyunlar, bir noktadan sonra kendini tekrar etmeye başlıyor ve bayıyor genelde.

- Fallout'takine benzer "Şurada şunu yapmıştın ya bak orada şimdi neler oldu." tarzındaki kapanış jeneriği.

Eksileri:

- Materyal olarak oyunda yer alsa da, susuzluk ayrıca bir mekanik olarak oyunda yok.

- Et, sebze ve konserve olmak üzere üç tip yiyecek var. Daha çeşitli yiyecek tipleri olabilirdi ve bunların bozulma süreleri de olabilirdi. Eşya çeşitliliği de az gibi.

- Kış çok kısa sürüyor.

- Oyun, her şeyi yapmamıza ve keşfetmemize fırsat vermeden bitiveriyor. Simülasyon olduğunu göz önünde bulundurursak pek de mantıksız değil aslında; ama insan yine de keşfetmek istiyor.

- Karakter kendi aralarında sohbet etmiyorlar pek. Yalnızca bunalıma girdiklerinde birbirlerini teselli etmek için sohbet ediyorlar ve bu da bizim komutumuzla oluyor.

- Oyuncular genelde bundan yakınmış: Geceleri malzeme araması için yalnızca bir kişiyi dışarı gönderebiliyoruz. Diğer 2-3 kişiye nöbet tutması ya da dinlenmesi için komut verebiliyoruz. Bence buradaki sorun iki kişiyi aynı anda dışarı gönderebilmekte değil; çünkü böyle olsaydı kaynak bolluğumuz olurdu ve oyun oldukça kolaylaşırdı. Bunun yerine yalnızca dışarı gönderdiğimiz elemanı değil, nöbet tutan elemanı da ayrıca oynayabilseydik güzel olurdu. Nöbetteki elemanlar için, güzel senaryolar yazılabilirdi.

- Karşılaşabileceğimiz olay tipleri az, çeşitlendirilebilirdi.

Şu haliyle de oldukça güzel bir oyun; ama biraz daha içerik takviyesi yapılırsa daha da güzel olacaktır.

Beğenenler: lellel

MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
36 gündür hayattayım, ulan bu oyun ne zaman bitiyor? Aç kalmayalım diye milislerle iş yaptık, milletten çaldık, eşkıya ile çarpıştık... Ne bitmez savaşmış arkadaş! Fakat evi gayet iyi bir düzene soktum, yemek sıkıntısı olmuyor. Kış geldiğinde çok zorluyor yalnız. Yemek var, alet edevat var, yakacak odun yok. Eldeki malzemeyi yakacak olarak kullanıyorum, gidiyorum milletin evindeki yatağı dolabı baltayla kırıyorum falan... yine de zor ucu ucuna yetiyor. Alkol ve elmas karşılığı odun aldım kapıya gelen pis tüccar heriften. Biraz indirim yap eşşoğlu, haftanın 5 günü kapımdasın anasını satayım. Yalnız siz siz olun 5 kişi beslemeye kalkmayın. 3 ideal, 4 rahatsanız güzel. 5 bayağı zorluyor. Gidip mekân temizlerken zorla şehit ettim hatunu.
AlphariusAlpharius
Üye
ben pek fazla dayanamıyorum yaw

raidleri engellemek için ne yapmak lazım

çanta kapasitesi nasıl artırılabilir

depresyondan nasıl çıkılır
lellel
Üye
Alkol depresyondan çıkmaya yardımcı oluyormuş.
hebelehoohebelehoo
Üye
Başlayıp biten bir hikayesi yok mu oyunun?
PhenomenonPhenomenon
Üye
Hep hayatta kalma mücadelesi şeklinde mi geçiyor, savaştan karlı çıkma gibi bir olay yok mu ?
kral julienkral julien
Üye
hebelehoo dedi:

Başlayıp biten bir hikayesi yok mu oyunun?

oyun bitiyormuş ama sonuna ulaşmak zormuş

dedi sinan akkol
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Alpharius dedi:

Abi evde 2-3 kişi bulundurup nöbet tutturman lazım. Ellerine balta, kürek falan ver. Olabildiğince hızlı bir şekilde çalışma tezgâhını upgrade yapman lazım. Sonra eve 3 defa barikat yapıyorsun. Çok uzun bir süre idare etti bu beni. Su arıtıp şekerle moonshine yapıyorum, kapıya gelen lavuğa satıyorum. Et için fare kapanı, sebze için bahçe yapabiliyorsun. Depresyon engellemenin en basit yolu koltuk ve radyo. Koltuğa oturunca sigara içip, kitap okuyorlar vs... Radyonun güzel tarafı hava durumu ve güncel çatışma haberleri. Eğer 3-4 gün sonra soğuk olacağını duyarsan hemen gidip yakacak araman gerekiyor. Kış aylarında pek saldırı olmuyor, milletin kıçı donuyordur herhalde. Ev 14-15 derece civarındaysa insanlar hasta olmuyor. Ben bulduğum ilaçları gidip garajdaki elemana satıyorum. Adamın babası hasta falan diye dandik ilaca bir dünya malzeme veriyor.

Bu tarz dönüşümlü ticaret olayına girmen lazım abi. Bir yerden aldığını öbürüne satıyosun. Çünkü 9 tane falan bölge var. Buraları temizleyince tekrar spawn olan bir şey de yok. Ya cinayet işlemen lazım, ya da ticaret. Diyorum ya elmas ve antibiyotik karşılığı odun aldım ehueuhuehu. Kapıya gelen insanların da görevini yapın, bayağı malzeme gelebiliyor oralardan.

Şu an hangi kadroyla oynadığını bilmiyorum, fakat bir tane Bruno şart. Upgrade edilmiş ocak ve good cook perk'iyle az yakacak ve su ile çok yemek yapabiliyor.
kral julienkral julien
Üye

Alpharius dedi:

Abi evde 2-3 kişi bulundurup nöbet tutturman lazım. Ellerine balta, kürek falan ver. Olabildiğince hızlı bir şekilde çalışma tezgâhını upgrade yapman lazım. Sonra eve 3 defa barikat yapıyorsun. Çok uzun bir süre idare etti bu beni. Su arıtıp şekerle moonshine yapıyorum, kapıya gelen lavuğa satıyorum. Et için fare kapanı, sebze için bahçe yapabiliyorsun. Depresyon engellemenin en basit yolu koltuk ve radyo. Koltuğa oturunca sigara içip, kitap okuyorlar vs... Radyonun güzel tarafı hava durumu ve güncel çatışma haberleri. Eğer 3-4 gün sonra soğuk olacağını duyarsan hemen gidip yakacak araman gerekiyor. Kış aylarında pek saldırı olmuyor, milletin kıçı donuyordur herhalde. Ev 14-15 derece civarındaysa insanlar hasta olmuyor. Ben bulduğum ilaçları gidip garajdaki elemana satıyorum. Adamın babası hasta falan diye dandik ilaca bir dünya malzeme veriyor.

Bu tarz dönüşümlü ticaret olayına girmen lazım abi. Bir yerden aldığını öbürüne satıyosun. Çünkü 9 tane falan bölge var. Buraları temizleyince tekrar spawn olan bir şey de yok. Ya cinayet işlemen lazım, ya da ticaret. Diyorum ya elmas ve antibiyotik karşılığı odun aldım ehueuhuehu. Kapıya gelen insanların da görevini yapın, bayağı malzeme gelebiliyor oralardan.

Şu an hangi kadroyla oynadığını bilmiyorum, fakat bir tane Bruno şart. Upgrade edilmiş ocak ve good cook perk'iyle az yakacak ve su ile çok yemek yapabiliyor.

Şu tarz otomatikliğe bağlamayın ya, atmosferik bir oyun bu
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Eşimiz dostumuz mu ölsün Julien efendi?!!bir1! Eşkıyaya teröriste adam mı kaptıralım? Ayıbediyon....
PhenomenonPhenomenon
Üye

Hep hayatta kalma mücadelesi şeklinde mi geçiyor, savaştan karlı çıkma gibi bir olay yok mu ?

discussioncontroller