Cities: Skylines
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
@LogicError : Şimdi şöyle bir şey var oyunda. Şehre yeni taşınan insanlar (nedense) eğitimsiz olarak taşıniyor. Senin şehrin büyüdükçe eğitimsiz insan oranı yükseliyor. Bunu haletmek için, ilk okul, Orta ve Lise okulları ve Üniversitelerin, vatandaşların oturduğu bölgeleri kapsaması lazım, ve yeterli olması lazım.

Yani oyunda 3 tur okul var dediğim gibi, ilk okul, Orta ve Liste ve Üniversite, her evin bu 3 une olaşabiliyor olması lazım. Sonra her okula tıkladığında o okuldaki öğrencilerin kapasitesini görebilirsin. Bazen tek okula atıyorum 750/750 öğrenci gidiyordur, onun için aynı bölgeye ikinci okul inşaa etmen gerekebilir.

Sonra asıl önemli nokta, hızlı hızlı büyümeye çalışma, dediğim gibi nasıl bir mantık yapmışlarsa, şehre yeni gelen herkes bildiğin okuma yazma bilmiyor bir şekilde geliyor diyebiliriz :) onun için şehrin tamamında eğitim oranını gösteren ekrana bak, yavaş yavaş eğitim oranı artacak ve eğitim oranı %80 veya %85 i geçtiğinde tekrar yeni bir yerleşim bölgesi yap .

Böylece şehirdeki eğitimsizlik sıkıntısını hal edebilirsin.
LogicError
Üye
Çok teşekkür ederim arkadaşlar çok yararlı bilgiler verdiniz, bakalım dediklerinizi uygulamaya çalışacağım :)
LogicError
Üye
Arkadaşlar her şey yolunda gidiyordu ta ki üniversiteyi kurana kadar, üniversiteyi kurduğumda metro ile diğer yerleşim yerlerini birbirine bağladım yaklaşık 30k nüfus, eğitim seviyesi baya yükselişte fakat bu seferde sanayi bölgelerinde çalışan işçi kalmadı bu durumun bi orta yolu yok mudur? Aklıma en son ayrı bi bölge kurup oraya ilkokul haricinde hiçbir okul kurmamak ve metro, otobüs ile de bağlamamak geliyor :)
DharkanDharkan
Üye
Kapat üniversiteleri, hizmet sektörüne yönelsinler

ülkenin adını da Yeni Türkiye koy

Beğenenler: KnightOfPain, LogicError

KnightOfPainKnightOfPain
Üye
@Logic Error : sanırım gereğinden fazla sanayi bölgesi yapmışsın ondandır. Bence sanayi bölgesini azalt ve sadece ihtiyaç olursa tekrar yap .

Ulan ne kadar özledim oyunu, bilgisayar büyük şehirleri kaldırmiyor diye oynamayı bırakmıştım :(
LogicError
Üye

@Logic Error : sanırım gereğinden fazla sanayi bölgesi yapmışsın ondandır. Bence sanayi bölgesini azalt ve sadece ihtiyaç olursa tekrar yap .

Ulan ne kadar özledim oyunu, bilgisayar büyük şehirleri kaldırmiyor diye oynamayı bırakmıştım :(

Hocam daha düşük nüfusdayken alttaki sarı bardan dolayı kurmuştum hatta üniversiteyi kurana kadar hiç sıkıntı yoktu işçi anlamında, üniversite ve ofisleri kurunca millet oraya yoğunlaştı otoban çektim o bölgeye o halde bile trafik şehre ilk giriş noktasından itibaren çok yoğun bakalım trafiği hallederim her türlü sanayi bölgelerinide azaltacağım hatta akşam geldiğimde şehrin birkaç sssini buradan paylaşıyım yanlış yaptığım şeyleri yorumlarsınız.

KnightOfPainKnightOfPain
Üye
İşte hiç bir şeyi gerekmediği sürece yapma bence :) sanayi bölgeleride farklı farklı yerlerde ve farklı türlerden olursa, sıkıntı çekmezsin. İşte çiftlik ve tarla olsun bi köşede, ayrı bir köşede petrol işleri, başka yerde normal sanayi falan filan .

Trafiği çözmenin en etkin yolu köprü ve tünel yapmak, yapabildiğin kadar yap ve mümkün olduğunda trafik ışıklarından kurtul, böylece trafik sorunlarında azalır.
dodgerdodger
Üye
bu oyunun bana göre en güzel tarafı yol, iz, inşaat tarafının detaylı ve eğlenceli olması. okul, hastane vs tarafı sc4'te daha güzeldi sanki.

zaman bulabilirsem tekrar başlamak istiyorum. önceki bilgisayarımda işlemci kaynaklı nüfus artınca oyun slowmo oluyordu. şimdi aynı sorunu yaşamam herhalde.
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Bende sırf o yüznden devam edemiyorum oyuna :( şehir büyüdükçe bilgisayar yavaşlamaya başlamıştı .
LostLost
Üye
ben de amaçsızlık yüzünden bıraktım; artistik bi şehir yapma yeteneğim zaten yok bi de simcitydeki gibi bi sürü görev, endüstriyel özelleştirme falan da olmayınca(pek te hatırlamıyorum tam nasıldı ama, vegas tarzı şehir yapma falan) iyice burnout olduktan sonra bıraktım

baya da olmuş, dodger askere bile gitmemişti daha. belki oyuna vanity dışı bi şeyler eklenmiştir
discussioncontroller