İnternet Hızlanıyor
modar1
Üye
Kullandığımız İnternet HTTP2 İle Hızlanıyor

Hayatımıza girdiğinden beri pek çok değişikliği de getiren internet artık gelişen teknolojiyle birlikte biraz daha hızlanacağa benziyor. Yeni geliştirilen HTTP/2 protokolü bizlere internette gezinmenin keyfini çıkartmak için fırsatlar sunuyor. Geliştirilen yeni uygulama ve programlar için kullanılan internet protokolü bazı durumlarda yetersiz kaldığı için imdadımıza HTTP/2 yetişecek gibi gözüküyor.

Peki Bu Duruma Nasıl Gelindi?

Küresel anlamda internet dünyasında kullanılan http protokolü 1990 yılından beri kullanılmaktadır. Bu protokol 15 yıllık geçmişten sonra belki bu şekilde ilk diyebileceğimiz bir güncelleme geçirecek. Tabi ki 15 yıl düşünüldüğü zaman küçük bir zaman dilimi olarak benimsenebilir. Fakat internet dünyası düşünüldüğü zaman 15 yıl hiç de azımsanmayacak bir zaman olarak göze çarpar. Böyle olunca bu güncelleme belki de bazı konularda milat olacak.

http2_ocg

HTTP/2 Bize Hangi Avantajları Sağlayacak?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte web ve grafik ortamlarında yaşanan değişimler internet hızının da etkisini gözler önüne sermektedir. http/2 protokolünün bize sağlayacağı hızla birlikte artık web sayfalarının daha hızlı bir şekilde yüklenmesi sağlanacak.

HTTP/2’nin ilk olarak Chrome’da kullanılacağı belirtildi. Bu aşamadan sonra da Firefox’ta kullanılması beklenen bu yapıyla internet kullanımı bir hayli eğlenceli hale dönüşecek gibi duruyor.

Bütün internet adreslerinin ilk harflerini oluşturan HTTP güncellendiği takdirde sayfaların hızlı yüklenmesi sağlanmış olacaktır. Ayrıca şifrelemelerde kullanılan ve Google teknolojisine dayanan SPDY sayesinde güvenlik artırılmış olacaktır.

Alıntıdır: tazeteknoloji.net
phdphd
Üye
Bu yazı bir insan olsaydı can çekişmesin diye öldürürdüm.
discussioncontroller