Haber yorumları moderatörlerindeki bazı karakter özelliklerinin eksikliği hk.
Grgwy
Üye
Direkt konuya geçiyorum, beyler hayırdır? Moderasyonda Level ekolünü benimsemeye mi karar verdiniz? Kaç gündür alakalı alakasız yorumlarım siliniyor, nedenini sorduğumda kimseden cevap gelmiyor, bugün yorum yazmaya çalıştığımda da bununla karşılaşıyorum: https://i.imgur.com/KIslvvy.jpg

10 küsür senelik takipçinize reva gördüğünüz bu mu? Sadece hoşunuza gidecek şeyleri mi yazmak zorundayım? Bunları yapan her kimse, verecek cevabı olmadığından mı, yoksa kendini üstün görmekte çığır açıp beni cevap vermeye değer bulmadığı için mi böyle bir yaklaşım sergiliyor? Bunu da kimse görmeden silecek misiniz? Şunu kuzeniniz mi yazmış: https://i.imgur.com/o2pEbHc.jpg

Gerçekten ayıp. Bu kadar senenin emeğiyle oluşturulmuş imaja yazık. Bu gidişle hala kadronuzda mevcut olan değerli birkaç insan da fayda etmeyecek. Üç beş tane bu imajı yerle bir etmek için elinden geleni yapan adam yüzünden gelinen hale bak.
BonecrusherBonecrusher
Üye
Hoşgeldin
SYSCLEANER
Mod
Wut?

Tarih olarak verebilirsen silinen mesajların loglarına bakarım, hesabına yapılmış herhangi bir yasaklama gözükmüyor ki foruma yazabiliyor olman demek herhangi bir yasaklama yapılmadığını gösteriyor...

Bu silinen yorum anasayfadaki haberlerden midir yoksa forumdan mıdır ?
kurtkapankurtkapan
Üye
haber diyor yau. ana sayfadan bahsediyor işte.
DharkanDharkan
Üye
O haber girenleri zaten işkur'dan toplayıp getirmiş gibiler. Rastgele insanlar.

Geçenlerde biri vardı şikayet edince gelip çemkirmişti ben mükemmelim demişti bakalım öyle bir aksiyon olacak mı
Grgwy
Üye
Üç gün oldu. İlgili/yetkili herhangi birinden cevap yok (yukarıda yardım etmeye çalışan arkadaşa teşekkür ediyorum). Mevzunun haber altlarına iki üç tane komikli şakalı yorum yapamamamın ötesinde olduğunu, yeni disqus hesabı açmanın 10 saniye sürdüğünden hareketle, herkesin anlamış olduğunu tahmin ediyorum. Demek ki bize verilen değer buymuş, veya biz buraya gereğinden fazla değer vermişiz, okurlarla olan samimi ilişki muhabbetinin yıllar öncesinde kaldığını farkedememiş, farkettiğimiz zaman da görmezden gelmişiz. Daha fazla zorlamanın anlamı yok. Bu ayki dergiyi de daha almamıştım, bir veda töreni mahiyetinde yarın onu da alayım bari. Zamanında yaptığı saçmalıkları eleştirdiğimde -belki kendisinden fazla süredir "burada" olan adama- "Belli ki burayı pek sevmiyorsun o zaman yürü git ne işin var" tarzı bir cevap verme cüretini kendinde bulan arkadaş da "kına yakar" artık.


HoşgeldinTeşekkürler ama görüldüğü üzere pek hoş gelmedim, kalıcı da olmayacağım. Eski hesabın şifresini hatırlamadığım için bunu açıp yazdım, site birkaç kere değişime uğradığı için belki o hesap durmuyordur bile. Seni de arada sırada nickini görmekten öte tanımadığım için bilmiyorum belki de üstüne alınmanı gerektirecek bir şey söyleyeceğim ama, foruma takılmayı tercih etmedim pek, yıllar öncesinden hatırladığım kadarıyla belli bir grubun her yeni gelenle dalga geçmeye çalıştığı, forum celebrity'lerinin herkese iki kelimelik cevaplarla laf sokup on tane yancısından beğeni alınca müthiş bir laf söylediğini düşündüğü için bunu sürekli devam ettirdiği, ya da bir şey tartışılırken gelip bir inside joke patlatıp devamındaki goygoyla konuyu rayından çıkarttığı, kısaca vıcık vıcık bir circlejerk ortamının hakim olduğu bir yerdi. Forum içinde de, dışında da bu durumdan rahatsız olanlar vardı. Sonrasında (arada kapak neymiş, ne zaman çıkacak merakıyla o ayki sayının başlığına bakmak dışında) takip etmediğim için şimdiki durumu pek bilmiyorum ama biraz göz atınca, büyük bir ihtimalle zamanındaki bu ortamın etkisiyle, etraf terkedilmiş kasaba gibi duruyor. Belki benim durumuma düşüp terkedenler de olmuştur, arada "Olmadı OGZ" wall of texti döşeyenleri de hatırlıyorum.

Neyse, madem Oyungezer kendisini takip etmemizi sağlayan niteliklerini kaybetmiş, dergiyle/siteyle ilgili eleştirilerimizi, görüşlerimizi, sorunlarımızı takmamaya başlamış, Level usülü kafasına göre yazdıklarımızı siler olmuş, samimiyetini kaybetip bize pazarlama/reklamcılık ağzıyla cevap verir hatta genellikle hiç cevap vermez olmuş, saçma sapan insanların komplekslerini ve aptalca görüşlerini dayatma ve takipçilerine yersiz ithamlarda bulunma platformu haline gelmiş (bunlar aslında azınlık ama bunlara bir dur diyen olmaması aynı kapıya çıkıyor); benim için tuvalette sevdiğim insanların oyunlarla ilgili yazılarını okuma ve internet başındayken oyunlarla ilgili haberleri anadilimde takip edip altında benzer kafadaki insanlarla az buçuk goygoy çevirme keyfimden, onlar için de ayda 7,90 TL ve günde birkaç tıktan başka kaybedecek bir şey kalmamış. İlk başta aklıma gelen İhsan, Ömer, Emre, Noyan gibi (daha eskilerden de bir sürü var ama çoğu uzun süredir yazmıyor, Ali Schweinsteiger diye bir yazar vardı mesela, soyadından tam emin değilim yanlış yazmış olabilirim, o nerelerde, Göker de bıraktıydı) düzgün insanlar hala var biliyorum, onlara teşekkür ediyor ve benzerlerinin artmasını temenni ediyorum (lan inşallah yorumlarımı bunlardan biri silmemiştir) (yenilerden Erim, sen de fena değilsin samimi bir elemana benziyorsun, genelde teknoloji sayfalarında görüyoruz seni ama bir yamuğunu görmedik). Büyük Üçlü'ye bir şey demiyorum, üzerimizde çok anıları var, bize kattıkları çok şey var ama bu hale gelinmesine engel olmadıkları için birinci dereceden sorumlular, kendilerine karşı tamamen nötrüm artık. Çok uzattım, size ve takipçilerinize kullanışsız galerilerle, sayfa kaplayan reklamlarla, habermiş gibi yazılan reklamlarla, Aral'ınızla, feministin daniskası Anitalarınızla, atarlı giderli editörlerinizle, imla hatasız, başı sonu belli olan cümle kuramayan haber giricilerinizle mutluluklar diliyorum. Bu konu da burada "siz okurlarımızla olan benzersiz ilişkimiz, aile ortamımız" muhabbeti geçtiğinde bakıp gülünecek bir anıt olarak kalsın diyecektim ama iki güne silinir muhtemelen.

tl;dr: Yazık.
phdphd
Üye
Haber altı yorumlarda görüşlerimiz genelde aynı olsa da lafa "karakter özelliklerinin eksikliği" diye girmeyeydin keşke.

Grgwy dedi:

Seni de arada sırada nickini görmekten öte tanımadığım için bilmiyorum belki de üstüne alınmanı gerektirecek bir şey söyleyeceğim ama, foruma takılmayı tercih etmedim pek, yıllar öncesinden hatırladığım kadarıyla (...)Foruma en son ne zaman girip böyle bir izlenim edindin bilmiyorum ama şimdiki hali fena değil. Biraz zaman ayır kendin gör.

Beğenenler: Grgwy

oropheroropher
Üye
Yazdığın yorumların ne olduğu belli değil, silinmeyi gerektirip gerektirmediği de belli değil, belirsizlik üzerinden edebiyat yapmak da anlamsız..
Yaptın demiyorum, ama belki de o yorumlarda hakaret, argo veya rahatsız edici bir üslup vardı.. Olamaz mı? Olabilir..
"Olumsuz eleştirinin" ben ne forumda, ne de haber altı yorumlarda engellendiğini hiç görmedim ben burada, demediğini bırakmıyor insanlar ama kapı gibi duruyor hala yazdıkları..
O nedenle senin yorumların silinmişse "olumsuz düşünceden" fazlasını olduğunu düşünmek durumunda kalıyorum ister istemez..

Sitenin "birkaç kez" değişime uğraması öncesinde burada olduğunu, sonrasında uğramadığını, en fazla kapağa vs göz attığını söylüyorsun..
Ama sonrasında da, "forum celebrity'lerinin herkese iki kelimelik cevaplarla laf sokup on tane yancısından beğeni alınca müthiş bir laf söylediğini düşündüğü" gibi bir ifade kullanıyorsun..
"Beğeni" özelliği birkaç kez değişime uğrama öncesi forumda olan bir özellik değildi, aksine son forumla beraber gelen bir özellik..
Bu da son değişiklik sonrası burada olduğunu, söylediklerinin aksine bir üye olduğunu gösteriyor..
Hal böyle olunca yazdıklarındaki samimiyeti sorgulamak durumunda kalıyorum ister istemez..
Şahsi fikrim, yakın geçmişte de forumda olan (belki eski üyeliği, belki farklı bir nick ile) birisin ancak nefretini kusmak adına bu tarz bir senaryo geliştiriyorsun..

Söylediklerim kesin ve kanıtlı şeyler mi? Elbette değil..
O nedenle itham değil, şahsi fikir olduğunu tekrar belirteyim..
Haber altı yorumlarında "sadece" olumsuz görüş bildirmiş olmana, hiçbir rahatsız edici cümle kurmamış olmana rağmen yorumların silindiyse de büyük ayıp edilmiş gerçekten..
Ben böyle olduğuna inanıyor muyum? Hayır..
Ama dediğin gibi olsun bakalım..
__skytalker____skytalker__
Üye
Ben bi ara sırf LoL haberi yapılıyor diye sarcastic bir mesaj attıydım da silinmişti. Forumda da bi yerde bunu dile getirdiydim de sallanmadıydı ya da arada kaynadıydı.
Ve hayır hakaret ya da ağır bir laf içermiyordu.

Merak ettiğim haber yorumlarını haberin sahibi mi kontrol ediyor yoksa genel her yorumu kontrol eden biri falan mı var?
SYSCLEANER
Mod
Haber yorumlarına müdahale yetkisi forum moderasyon ekibinin hepsinde yok... Bende var, bir kişide daha vardı doğru hatırlıyorsam... Bugüne kadar sildiysem 2 defa küfür içeren yorum sildim onun dışında müdahalem olmadı... Acaba sistemsel zortlamalardan dolayı bazı yorumlar gidiyor olabilir mi ? Bende merak ettim açıkçası...

Beğenenler: __skytalker__

Grgwy
Üye
phd dedi:

Haber altı yorumlarda görüşlerimiz genelde aynı olsa da lafa "karakter özelliklerinin eksikliği" diye girmeyeydin keşke.

Foruma en son ne zaman girip böyle bir izlenim edindin bilmiyorum ama şimdiki hali fena değil. Biraz zaman ayır kendin gör.Durumu açıklığa kavuşturan olmadığı için hangi karakter özelliklerinin eksikliğinden bahsettiğimi tam olarak bilemiyorum, gidaşata göre adil olmak, şeffaf olmak, kafasına göre iş yapmamak falan olabilir. Dediğim gibi forumla ilgili öyle bir izlenim kalmış aklımda, başka yerlerde de Oyungezer'le ilgili yorum yapıldığında sonuna "bir de forumunda ne biçim adamlar var gelenleri kaçırıyorlar" gibisinden şeyler eklendiğini görmüştüm. Belki önyargıdır, belki zamanında öyle bir dönemi olup sonradan düzelmiştir bilmiyorum. Benim de ergenliğimde başka forumlarda "Şu oyunu oynamak için ne sistem gerekir" diye soranlara "Mouse gerekir, monitör de şart ehehe" diye saçmaladığım dönemler oldu. Bu dediklerim seneler önceydi, aynı insanlar hala aynı şekilde davranmıyordur doğal olarak. "Foruma hoşgeldin" denilince "buralarda yeni değilim ama şu sebepten pek de takılmadım" diye açıklama gereği hissedip söyledim onları, kimseye bir garezim olduğundan değil yani.

oropher dedi:

Yazdığın yorumların ne olduğu belli değil, silinmeyi gerektirip gerektirmediği de belli değil, belirsizlik üzerinden edebiyat yapmak da anlamsız..
Yaptın demiyorum, ama belki de o yorumlarda hakaret, argo veya rahatsız edici bir üslup vardı.. Olamaz mı? Olabilir..
"Olumsuz eleştirinin" ben ne forumda, ne de haber altı yorumlarda engellendiğini hiç görmedim ben burada, demediğini bırakmıyor insanlar ama kapı gibi duruyor hala yazdıkları..
O nedenle senin yorumların silinmişse "olumsuz düşünceden" fazlasını olduğunu düşünmek durumunda kalıyorum ister istemez..Yazdığım yorumların ne olduğu, silinmeyi gerektirip gerektirmediği neden belli değil biliyor musun? Çünkü defalarca sormama rağmen kimse söylemedi. Yorumlarımda hakaret, argo veya rahatsız edici üslup (o da nasıl muğlak bir tabirse) olabilir mi? Hem de ne biçim olur. Pek yumuşak dilli biri değilim. Ama haber altına yapılan yorumların yarısında bunlar var. Benim silinmeyen yorumlarımda da var. Milletin yazdıklarında "amk"ler havada uçuşuyor, birbirine "lan gerizekalı beyinsiz herif" falan diye başlayarak tartışan tonla insan var. Ararsan bahane bulursun yani, "şu dediğin hakaret niteliğinde" diye ama muhtemelen iki yorum altında çok daha ağırı vardır. Ben birine küfür ettiğim yorumun neden silindiğini zaten merak etmem. "Belirsizlik üzerinden edebiyat yapmak da anlamsız" diyip belirsizlik üzerinden edebiyat yapıyorsun. "Olumsuz eleştiri yaptım, sitenin şurasını şu şekkil yapsanız daha iyi olmaz mı dedim hemen sansürlediler" gibi bir şey de söylemedim, ama yukarıda görebildiğin gibi bazı kişi ve uygulamalara yönelik gayet sert eleştirilerim var, açıklama da yapılmayınca doğal olarak bununla bağlantı kuruyorum, aklıma bunlardan dolayı bana takan birilerinin kafasına göre sildiği geliyor. Hatta madem komplo teorileri kuruyoruz, birileri sırf beni banlamak için rastgele mesajlarımı silip sebebini söylemedi ki, ben sinirlenip küfür edeyim o da beni küfür gerekçesiyle engellesin. Seninkiler kadar karmaşık olmadı ama daha acemiyiz :( (Aslında bu konuyla ilgili özellikle söylemediğim bir şey var, silen kişi bizi sebebiyle şereflendirse bahanesini çürütürken yüzüne vurmak için saklıyordum, ama kendisi lütfetmedi)

oropher dedi:


Sitenin "birkaç kez" değişime uğraması öncesinde burada olduğunu, sonrasında uğramadığını, en fazla kapağa vs göz attığını söylüyorsun..
Ama sonrasında da, "forum celebrity'lerinin herkese iki kelimelik cevaplarla laf sokup on tane yancısından beğeni alınca müthiş bir laf söylediğini düşündüğü" gibi bir ifade kullanıyorsun..
"Beğeni" özelliği birkaç kez değişime uğrama öncesi forumda olan bir özellik değildi, aksine son forumla beraber gelen bir özellik..
Bu da son değişiklik sonrası burada olduğunu, söylediklerinin aksine bir üye olduğunu gösteriyor..
Hal böyle olunca yazdıklarındaki samimiyeti sorgulamak durumunda kalıyorum ister istemez..
Şahsi fikrim, yakın geçmişte de forumda olan (belki eski üyeliği, belki farklı bir nick ile) birisin ancak nefretini kusmak adına bu tarz bir senaryo geliştiriyorsun..

Söylediklerim kesin ve kanıtlı şeyler mi? Elbette değil..
O nedenle itham değil, şahsi fikir olduğunu tekrar belirteyim..
Haber altı yorumlarında "sadece" olumsuz görüş bildirmiş olmana, hiçbir rahatsız edici cümle kurmamış olmana rağmen yorumların silindiyse de büyük ayıp edilmiş gerçekten..
Ben böyle olduğuna inanıyor muyum? Hayır..
Ama dediğin gibi olsun bakalım..Sitenin kaç kere değişikliğe uğradığının, hangi özelliğin ne zaman eklendiğinin çetelesini tutmadım, belki yanlış hatırlıyorum da beğeni olarak değil altına "oo manyak laf" yazarak destek vermişlerdir. Burası önemsiz. Ama Sherlock'luğa soyunarak zorlama çıkarımlarla birini alenen yalancılıkla, butthurt'ünden dolayı sahte kimlikle "nefret kusmak"la itham ettikten sonra, "bu itham değil şahsi fikrim" diye eklemek onun itham ve ayıp olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Foruma ilk kurulduğundan birkaç ay sonra üye olmuştum, hatırlıyorum çünkü bir oyun için kod vermiştiniz de kullanmayanların ihtiyacı olanlarla paylaşması için bir konu açılmıştı, onu yazmak için açmıştım. Öncesinde üye olmaya gerek duymadan az çok takip ediyordum, zaten ondan önce forum olarak Sinan abinin blogunu kullanıyorduk. O kodu özel mesajla birine yolladım daha da foruma üye girişi yapmadım (hatırladığım kadarıyla), o kadar yıl arada sırada tabii ki girip bakmışlığım olmuştur, hatta çoğu insanın nickine aşinayım, kendilerini tanımasam da. Kanıtlamaya uğraşmak için sebebim yok ama şifresini bulabilirsem ve hesap hala aktifse belki bir ara denerim. Ama hala "Silindiyse hakaret etmişsindir anasını satayım başka ne olacak" diye Occam'ın usturasıyla başladıktan sonra nasıl "Plan yapmayın plan tutmaz Oyungezer'de" moduna geçtiğini anlamadım. Tahmin oyunu hoşuma gitti aslında, bak başka insanlar yine aynı usturayı kullanarak "belki teknik bir arıza olmuştur" diye düşünüyor, sen benim yalan söyleyip komplo kurduğumu düşünüyorsun. Bence sen üstteki eleştirilerimden rahatsız oldun, üzerine alındın. Ayrıca kötü niyetli bir insansın, herkesin kafası senin gibi böyle işlere dönük çalışıyor sanıyorsun. İtham etmiyorum ama ha, şahsi fikrim. Güzel oluyor muymuş? Beğenmediysen silebilirsin, hakaret falan etmişimdir.

Haber yorumlarına müdahale yetkisi forum moderasyon ekibinin hepsinde yok... Bende var, bir kişide daha vardı doğru hatırlıyorsam... Bugüne kadar sildiysem 2 defa küfür içeren yorum sildim onun dışında müdahalem olmadı... Acaba sistemsel zortlamalardan dolayı bazı yorumlar gidiyor olabilir mi ? Bende merak ettim açıkçası...


Teknik kısmından anlamam ama hiç ihtimal vermiyorum.


Ek: Şimdi aklıma geldi, dergiyi aldım, karaltıyı yanlış çıkartmıyorsam bir dahaki ay Geralt kartonu veriyormuşsunuz, ayıp değil mi o kadar atar yaptım bu son diye, bir ay daha bekleyemediniz mi şu olay için :(

Ek 2: "Kim olm bu oropher" diyerekten biraz baktım da, donanımhaber'de Level'cıların ağzına screenshotlarla vuran adammış lan bu, vay anasını.
discussioncontroller