Haber yorumları moderatörlerindeki bazı karakter özelliklerinin eksikliği hk.
PiccolaKidPiccolaKid
Üye
Spoiler:
oropher dedi:

Sitenin "birkaç kez" değişime uğraması öncesinde burada olduğunu, sonrasında uğramadığını, en fazla kapağa vs göz attığını söylüyorsun..
Ama sonrasında da, "forum celebrity'lerinin herkese iki kelimelik cevaplarla laf sokup on tane yancısından beğeni alınca müthiş bir laf söylediğini düşündüğü" gibi bir ifade kullanıyorsun..
"Beğeni" özelliği birkaç kez değişime uğrama öncesi forumda olan bir özellik değildi, aksine son forumla beraber gelen bir özellik..
Bu da son değişiklik sonrası burada olduğunu, söylediklerinin aksine bir üye olduğunu gösteriyor..
Hal böyle olunca yazdıklarındaki samimiyeti sorgulamak durumunda kalıyorum ister istemez..
Şahsi fikrim, yakın geçmişte de forumda olan (belki eski üyeliği, belki farklı bir nick ile) birisin ancak nefretini kusmak adına bu tarz bir senaryo geliştiriyorsun..

begeni ozelligi 2011 sonu gibi eklenmisti diye hatirliyorum ben.
oropheroropher
Üye
Spoiler:
Grgwy dedi:

phd dedi:

Haber altı yorumlarda görüşlerimiz genelde aynı olsa da lafa "karakter özelliklerinin eksikliği" diye girmeyeydin keşke.

Foruma en son ne zaman girip böyle bir izlenim edindin bilmiyorum ama şimdiki hali fena değil. Biraz zaman ayır kendin gör.

Durumu açıklığa kavuşturan olmadığı için hangi karakter özelliklerinin eksikliğinden bahsettiğimi tam olarak bilemiyorum, gidaşata göre adil olmak, şeffaf olmak, kafasına göre iş yapmamak falan olabilir. Dediğim gibi forumla ilgili öyle bir izlenim kalmış aklımda, başka yerlerde de Oyungezer'le ilgili yorum yapıldığında sonuna "bir de forumunda ne biçim adamlar var gelenleri kaçırıyorlar" gibisinden şeyler eklendiğini görmüştüm. Belki önyargıdır, belki zamanında öyle bir dönemi olup sonradan düzelmiştir bilmiyorum. Benim de ergenliğimde başka forumlarda "Şu oyunu oynamak için ne sistem gerekir" diye soranlara "Mouse gerekir, monitör de şart ehehe" diye saçmaladığım dönemler oldu. Bu dediklerim seneler önceydi, aynı insanlar hala aynı şekilde davranmıyordur doğal olarak. "Foruma hoşgeldin" denilince "buralarda yeni değilim ama şu sebepten pek de takılmadım" diye açıklama gereği hissedip söyledim onları, kimseye bir garezim olduğundan değil yani.

oropher dedi:

Yazdığın yorumların ne olduğu belli değil, silinmeyi gerektirip gerektirmediği de belli değil, belirsizlik üzerinden edebiyat yapmak da anlamsız..
Yaptın demiyorum, ama belki de o yorumlarda hakaret, argo veya rahatsız edici bir üslup vardı.. Olamaz mı? Olabilir..
"Olumsuz eleştirinin" ben ne forumda, ne de haber altı yorumlarda engellendiğini hiç görmedim ben burada, demediğini bırakmıyor insanlar ama kapı gibi duruyor hala yazdıkları..
O nedenle senin yorumların silinmişse "olumsuz düşünceden" fazlasını olduğunu düşünmek durumunda kalıyorum ister istemez..

Yazdığım yorumların ne olduğu, silinmeyi gerektirip gerektirmediği neden belli değil biliyor musun? Çünkü defalarca sormama rağmen kimse söylemedi. Yorumlarımda hakaret, argo veya rahatsız edici üslup (o da nasıl muğlak bir tabirse) olabilir mi? Hem de ne biçim olur. Pek yumuşak dilli biri değilim. Ama haber altına yapılan yorumların yarısında bunlar var. Benim silinmeyen yorumlarımda da var. Milletin yazdıklarında "amk"ler havada uçuşuyor, birbirine "lan gerizekalı beyinsiz herif" falan diye başlayarak tartışan tonla insan var. Ararsan bahane bulursun yani, "şu dediğin hakaret niteliğinde" diye ama muhtemelen iki yorum altında çok daha ağırı vardır. Ben birine küfür ettiğim yorumun neden silindiğini zaten merak etmem. "Belirsizlik üzerinden edebiyat yapmak da anlamsız" diyip belirsizlik üzerinden edebiyat yapıyorsun. "Olumsuz eleştiri yaptım, sitenin şurasını şu şekkil yapsanız daha iyi olmaz mı dedim hemen sansürlediler" gibi bir şey de söylemedim, ama yukarıda görebildiğin gibi bazı kişi ve uygulamalara yönelik gayet sert eleştirilerim var, açıklama da yapılmayınca doğal olarak bununla bağlantı kuruyorum, aklıma bunlardan dolayı bana takan birilerinin kafasına göre sildiği geliyor. Hatta madem komplo teorileri kuruyoruz, birileri sırf beni banlamak için rastgele mesajlarımı silip sebebini söylemedi ki, ben sinirlenip küfür edeyim o da beni küfür gerekçesiyle engellesin. Seninkiler kadar karmaşık olmadı ama daha acemiyiz :( (Aslında bu konuyla ilgili özellikle söylemediğim bir şey var, silen kişi bizi sebebiyle şereflendirse bahanesini çürütürken yüzüne vurmak için saklıyordum, ama kendisi lütfetmedi)

oropher dedi:

Sitenin "birkaç kez" değişime uğraması öncesinde burada olduğunu, sonrasında uğramadığını, en fazla kapağa vs göz attığını söylüyorsun..
Ama sonrasında da, "forum celebrity'lerinin herkese iki kelimelik cevaplarla laf sokup on tane yancısından beğeni alınca müthiş bir laf söylediğini düşündüğü" gibi bir ifade kullanıyorsun..
"Beğeni" özelliği birkaç kez değişime uğrama öncesi forumda olan bir özellik değildi, aksine son forumla beraber gelen bir özellik..
Bu da son değişiklik sonrası burada olduğunu, söylediklerinin aksine bir üye olduğunu gösteriyor..
Hal böyle olunca yazdıklarındaki samimiyeti sorgulamak durumunda kalıyorum ister istemez..
Şahsi fikrim, yakın geçmişte de forumda olan (belki eski üyeliği, belki farklı bir nick ile) birisin ancak nefretini kusmak adına bu tarz bir senaryo geliştiriyorsun..

Söylediklerim kesin ve kanıtlı şeyler mi? Elbette değil..
O nedenle itham değil, şahsi fikir olduğunu tekrar belirteyim..
Haber altı yorumlarında "sadece" olumsuz görüş bildirmiş olmana, hiçbir rahatsız edici cümle kurmamış olmana rağmen yorumların silindiyse de büyük ayıp edilmiş gerçekten..
Ben böyle olduğuna inanıyor muyum? Hayır..
Ama dediğin gibi olsun bakalım..

Sitenin kaç kere değişikliğe uğradığının, hangi özelliğin ne zaman eklendiğinin çetelesini tutmadım, belki yanlış hatırlıyorum da beğeni olarak değil altına "oo manyak laf" yazarak destek vermişlerdir. Burası önemsiz. Ama Sherlock'luğa soyunarak zorlama çıkarımlarla birini alenen yalancılıkla, butthurt'ünden dolayı sahte kimlikle "nefret kusmak"la itham ettikten sonra, "bu itham değil şahsi fikrim" diye eklemek onun itham ve ayıp olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Foruma ilk kurulduğundan birkaç ay sonra üye olmuştum, hatırlıyorum çünkü bir oyun için kod vermiştiniz de kullanmayanların ihtiyacı olanlarla paylaşması için bir konu açılmıştı, onu yazmak için açmıştım. Öncesinde üye olmaya gerek duymadan az çok takip ediyordum, zaten ondan önce forum olarak Sinan abinin blogunu kullanıyorduk. O kodu özel mesajla birine yolladım daha da foruma üye girişi yapmadım (hatırladığım kadarıyla), o kadar yıl arada sırada tabii ki girip bakmışlığım olmuştur, hatta çoğu insanın nickine aşinayım, kendilerini tanımasam da. Kanıtlamaya uğraşmak için sebebim yok ama şifresini bulabilirsem ve hesap hala aktifse belki bir ara denerim. Ama hala "Silindiyse hakaret etmişsindir anasını satayım başka ne olacak" diye Occam'ın usturasıyla başladıktan sonra nasıl "Plan yapmayın plan tutmaz Oyungezer'de" moduna geçtiğini anlamadım. Tahmin oyunu hoşuma gitti aslında, bak başka insanlar yine aynı usturayı kullanarak "belki teknik bir arıza olmuştur" diye düşünüyor, sen benim yalan söyleyip komplo kurduğumu düşünüyorsun. Bence sen üstteki eleştirilerimden rahatsız oldun, üzerine alındın. Ayrıca kötü niyetli bir insansın, herkesin kafası senin gibi böyle işlere dönük çalışıyor sanıyorsun. İtham etmiyorum ama ha, şahsi fikrim. Güzel oluyor muymuş? Beğenmediysen silebilirsin, hakaret falan etmişimdir.

Haber yorumlarına müdahale yetkisi forum moderasyon ekibinin hepsinde yok... Bende var, bir kişide daha vardı doğru hatırlıyorsam... Bugüne kadar sildiysem 2 defa küfür içeren yorum sildim onun dışında müdahalem olmadı... Acaba sistemsel zortlamalardan dolayı bazı yorumlar gidiyor olabilir mi ? Bende merak ettim açıkçası...

Teknik kısmından anlamam ama hiç ihtimal vermiyorum.

Ek: Şimdi aklıma geldi, dergiyi aldım, karaltıyı yanlış çıkartmıyorsam bir dahaki ay Geralt kartonu veriyormuşsunuz, ayıp değil mi o kadar atar yaptım bu son diye, bir ay daha bekleyemediniz mi şu olay için :(

Ek 2: "Kim olm bu oropher" diyerekten biraz baktım da, donanımhaber'de Level'cıların ağzına screenshotlarla vuran adammış lan bu, vay anasını.

Bittabi kötü niyetli bir insan olduğumu düşünebilirsin. Ben ise gördüklerim beni bu hale getirdi derim. Forum yönetimini aldığımdan bu yana o kadar fake hesapla giydiren, yalanlarla karalamalar yapanlar gördüm ki ister istemez ön yargı ile yaklaşır oldum her şeye. Ha bir de "detaycı ve kanıtlarla konuşan bir adam" olduğumu da zaten bakınca çıkarmışsındır, huy işte..

Diğer konulara gelecek olursak. Yazdıklarımda küfür de, argo da, rahatsız edici üslup da olabilir demişsin. O halde yazdıklarının silinmiş olmasını hiç tartışmayalım. Neyi tartışalım? Diğerleri neden silinmiyor onu tartışalım. "Onlar silinmiyorsa benimki de silinmesin" demeyelim, "onlar da silinsin" diyelim. İşin içinde argo, küfür şu bu bir şey varsa çat diye silinmesi taraftarıyım ben. Eğer küfürlü olanlar duruyorsa sıkıntı buradadır. Diğerleri dururken seninkilerin silinmiş olması sana üzücü gelmiş olabilir ancak isyan ettiğin bakış açısı yanlış bence. "Bunca senelik üyeyim, bunu mu reva gördünüz? Niye sildiniz?" demeseydin de, "Evet yazdıklarım hoş değildi, silinmesi de normal, ama bunları siliyorsan bunları da sileceksin arkadaş!" deseydin.. "Doğru söylüyorsun dostum, hata yapılmış" derdim mutlulukla. Ki diyorum, o tarz duran her bir cevap için..

Grgwy
Üye
Neden aynı şeyleri söylemek zorunda kaldığımı da, neden işin küfür, argo eksenine kaydığını da anlayamıyorum. Bir süredir herhangi bir sıkıntı içermeyenler de dahil yorumlarım yok oluyor diyorum (hatırlıyorsa bir tanesine phd şahit, tam sayısını ben de bilmiyorum sonradan tekrar baktığımda yok olduğunu farkettiğim 4-5 tane var en az), sürekli olarak kimin neden sildiğini sorgulayıp bir cevap alamıyorum diyorum, en sonunda komple engellendim diyorum. Hala gelip "Senin şu şu yazdıklarını bu sebeplerden dolayı ben sildim" diyen yok diyorum, en başta cevap alabilseydim duruma göre yanlışımı anlayıp bir daha benzer şeyler yazmaz veya "Hadi oradan onu yazıp yazamayacağımı sana mı soracağım" diye karşı çıkardım diyorum. Silinen mesajda gidip birine açıkça ağır küfür etmiş olsam neden silindiğini zaten merak etmem herhalde diyorum. Bazı yazdıklarımın (sadece silinenlerden bahsetmiyorum) kişiye göre değişecek şekilde ağır olabileceğini de kabul ediyorum ama benim ya da başkalarının yazdığı benzer şeylerin sıkıntı yaratmadığını söylüyorum, buna sığınmanın ancak keyfiyetin bahanesi olacağını söylüyorum, "O zaman benimkini niye sildiniz değil de diğerlerini de silin deseydin" yaklaşımının tırt kaçtığından bahsediyorum. Bu konuya da sen açtığın için girdik zaten, olayın muhatabı ortada yokken neden beni haksız çıkarmak için bu kadar çaba sarfettiğini de anlayamıyorum. Küfürden bahsederken araya sıkıştırdığın "rahatsız edici üslup"un ne olduğunu ya da kapsamını da çözebilmiş değilim. "Bu adam herşeye zıt gidiyor rahatsızlık veriyordu sildim gitti" dese biri haklı mı olacak yani? Benim dediğim keyfiyet tam bu zaten? Bu arada ben bu konuyla ilgili bütün söyleyeceklerimi ilk mesajlarımda söyledim, sen sürekli konuyu değişik yerlere çektiğin için onlara cevap vermek amaçlı yazıyorum. Yoksa iş işten çoktan geçti, bu saatten sonra birisi gelip "İyi hadi hesabını geri açıyorum bundan sonra dikkat et" dese olay çözülecek gibi bir hava oluşmuş olmasın. Ya gerçekten, bana neden aynı şeyleri tekrar tekrar yazdırıyorsunuz?
oropheroropher
Üye
Yazdıklarımdan "bence söylediğin gibi, haksız olan sensin" gibi bir anlam çıktıysa yanlış anlam çıkmış. Söylemek istediğim o değildi..
Sadece yorumlarının silinmesinin "mantıklı" bir açıklaması da olabileceğini söylemeye çalışıyordum..
Ama görünen o ki sen "mantıklı açıklaması yok. Kötü niyetlisiniz, iş bilmiyorsunuz, hoca bana taktı!" görüşünden sıyrılmaya niyetli değilsin..
O sebeple ben kendi adıma konuyu kapatıyorum, konunun muhatabı isterse cevap verir..
CoraxCorax
Üye
elemanın derdi silinen mesajlarına karşılık bir muhattap bulamaması, neden mesajların silindiğini öğrenememesi sanırım.

öğrenemeyince de agresifleşmiş.

my work here is done.

Beğenenler: Grgwy, Dharkan

Grgwy
Üye
Tişikkirlir Kiptin İbviyis.
SoddorathSoddorath
Üye
Teşekkürler dr.corax, o uzun wot'ları görünce kaçmıştım başlıktan.
discussioncontroller