Bilgisayar mühendisliği ve Oyunlar üzerine gidebileceğim bir üniversite bölümü
DynmoDynmo
Üye
Merhaba arkadaşlar
Ben ilk bilgisayarı elime aldığımdan beri oyun delisi olmuş bir insanım ilk bilgisayarımı 2004 te aldım . Her saat bilgisayar oynuyordum ve hala daha böyle bu benim için vaz geçilmezim her şeyim arkadaşlar artık anlamışsınızır tekrar diyorum herşeyim herşeyiiiiiiimmm. ailem bana habire kızıyor bu kadar vakit geçirmek niye git ders çalış . Ama ben ne kadar çalışsamda az geliyor anne babaya sonuçta iyiliğimizi istiyorlar . Aileden gizli sabah 2-3 civarlarında bilgisayara oturuyorum 3-4 saat oynuyorum ama bu aralar bunu denemedim. amacımı baştada belirtim o kadar manyağım işte saat 10 da uyu saat 2-3 gibi kalk bilgisayar oyna Öğlen 2-3 değil dikkatinizi çekerim neyse konumuza Dönelim ben bir kaç uni baktım ama sizlerinde yarumlarını tavsiyelerinizi bekliyorum
YacatismaYacatisma
Üye
oyun oynayarak oyun geliştiricisi olamazsın. oyuna harcadığın saatleri programlama dillerinden birini (tercihen c+) öğrenmek için harcasaydın keşke.
oyun geliştiricisi olmak istiyorsan eğer burada iyi bir üni bitirip (itü, odtü) yurt dışında yine iyi bir okulda yüksek lisans yapman gerek diye düşünüyorum.
DynmoDynmo
Üye
Oyun yapmayı her zaman istemişimdir fakat hiç yapamamışımdır ama yine bir kaç eğitim ile interbetteki eğitim ile küçük Şeyler yapmışımdır peki oyun yapmak için tasarlamak için kod yazmak için önerdiğiniz bir program var mı c+ tercihinizmiş nedir c+
ReyJeyReyJey
Üye
c+ programlama dili

sen matematik dersini iyi dinle yeter, vaktin kalıyorsa öğrenirsin onu da
DynmoDynmo
Üye
Tamamdır
BonecrusherBonecrusher
Üye
bu işe girişmeden iyice emin olmanı tavsiye ederim. zorluklara göğüs gerebilecek misin, oyun oynamak yerine ders çalışmaktan zevk alıyor musun vs...
lisede olduğunu tahmin ediyorum (üni felan diyorsun). kendine iyice bir bak sorgula. kafanın yatkın olduğu konuları düşün. belki sen doktor olmaktan, mimar olmaktan, ya da fizik mühendisi olmaktan daha mutlu olacaksın, o işi daha iyi başaracaksın. bunu düşünmeden pat diye kendini "oyun yapıcam ben"e şartlandırman hatalı olur.

yok eğer kararlıysan, bu sefer oyun konusunda ne tip bi iş yapmayı kafanda planlaman lazm. bir oyun yaparken değişik kategoriler var. bunları iki ana kısımda basitleştirelim. game design ve game development. game design yönünde gideceksen, çizim, kaplama, animasyon, bölüm tasarımı, sanat, edebiyat, tarih gibi konularda kendini geliştirmen gerekecek. game development yönünde gideceksen, bu sefer de matematik, fizik, yazılım, donanım, network, işletim sistemi gibi konularda kendini geliştirmen gerekecek. prodüksiyon ve pazarlama branşları da var da, konumuz o değil.

üniversite konusunda tavsiyem ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği olacak. hem ODTÜ'nin bu konuda eğitimi iyi, hem de oyun yazılımı konusunu beceremezsen de, Türkiye'de iş bulman (Aselsan, Havelsan, Teknokent vs) mümkün olur.

eğer amerika'da okuma şansın varsa, o zaman Full Sail'e bak derim: http://www.fullsail.edu/degrees/campus/game-development-bachelors
zorlu ve yoğun tempolu bir eğitim programı var ama geniş alanda eğitim verip doyurucu oluyor.
bir de DigiPen var ama ona girmek biraz daha zor.

tabii oyun tasarımına yöneleceksen de, bu sefer animasyon ve modelleme öğreten bir üniversiteye gitmen gerekiyor. o konuda bir şey öneremeyeceğim, benim branşım olmadığı için ülkedeki üniversiteleri o yönden hiç değerlendirmedim.
ama şu ipucu olsun, hangi üniversiteye gidersen git, hocalarla iyi ilişkiler kurup peşlerinden ayrılmadığın sürece, bir şeyler öğrenip kendini geliştirmen mümkün.

bu arada o C+ değil C++ sdf.
programlamaya başlamadan önce Deitel'in C kitabıyla başlamanı öneririm. eski bir dil, ilkel, ama o kitap programlamanın temellerini rahat kavrayabilmen için epey faydalı. detaylı ve en temelinden başlıyor.
C'yi iyice hazmettikten sonra C++ öğrenirsen, hem C#, PHP, Java gibi modern dillere girişin kolaylaşır, hem de C++ kullanan Unreal Engine gibi programları kullanırsın.

ama matematik tabii, o çok önemli.
NihirusNihirus
Üye
Öncelikle herhangi bir programlama dili öğrenmeden ingilizceyi çok iyi öğrenerek işe başla. İnternette bulacağın doğru düzgün tüm kaynaklar ingilizce.

Özellikle oyun programlamayla ilgileneceğim diyorsan, oldukça iyi bir lineer cebir ve ortalama geometri bilgisine sahip olman lazım. Matematikle bolca uğraşacaksın kodlamadan önce. Aynı zamanda ortalama bir fizik bilgisi de gerekiyor. Yani örneğin vektörlerle yapılabilen işlemleri, cross/dot product gibi kavramların ne işe yaradığını bilmen gerekiyor, bu hesaplamalar bolca kullanılıyor. (Örneğin karakterinin herhangi bir doğrultuda hareket etmesini sağlamak, tuşa bastığında ne kadar hızla ileri gideceğini hesaplamak için) Kısacası matematik ve fizikten zevk almıyorsan pek bulaşma derim, öbür türlü katlanılacak gibi değil.

Programlama dili olarak da doğrudan C++ ile başlamanı öneriyorum eğer üniversiteye gitmeden öğrenmeyi düşünüyorsan. C++, C yi de kapsayan bir dil ve daha yeni özellikler kullanılıyor. C'den C++ ya geçiş zor olabilir tabii tamamen kişisel düşüncem.

İngilizce, cebir, fizik ve C'yi hallettikten sonra önerim yine görece basit olan OpenGl'i öğrenerek bir giriş yapabilirsin. Temel grafik kavramlarını, çizim mantığını kavradıktan sonra farklı bir motorda devam edebilirsin. Şu da başlangıç kaynağın olabilir:

http://www.amazon.com/Interactive-Computer-Graphics-Top-Down-Shader-Based/dp/0132545233

Özetlersek öncelik sıran
1-İngilizce
2-Matematik(lineer cebir ve geometri), Fizik(Vektörler, vektör işlemleri, 3 boyutlu uzay vb)
3- C++/C
4- opengl şeklinde olabilir.

sorunla alakasız bir cevap olmuş bir kez daha okuyunca ama en azından hangi üniversiteye gideceğinden bağımsız olarak genel bir fikir verebilir diye düşünüyorum yine de.
QktayQktay
Üye
9 eylül'de doktora yapan birinin tezini gördüm oyun programcılığı ve yapay zeka bilmemnesi diye tez yazmış. yüksek lisans falan şart bunun için
DharkanDharkan
Üye
Yurtdışında falan okuma imkanın varsa tamam. Yoksa "ya ben oyun oynamayı seviyom, oyun yapmayı da severim" diyorsan hiç boşuna heveslenme.
ultimate_35ultimate_35
Üye
Burada başarı bekleme hatta diploma almak burda sana bişey katmaz 4 sene boyunca okulu faydalı kullanabileceğin birşeyler olmalı bu türkiyede yanlızca iki yerde var. ODTÜ ve BAU. Bu ikisi yoksa unut gitsin sadece boş bi diplomadan bişey olmaz oyun yapmak geliştirmek yada sektörde çalışmak için sadece okulunu okumamak gerekir network ve sağlam kaynaklar yaratmalısın mentorun ve desteğin olmalı yoksa bir hiçsin. 8 yıldır sürünen adam biliyorum buralarda ama Oyun yapımcısı
YasinakcilYasinakcil
Üye
Beyler gebzedw okuyupta peak games de çalisan var lütfen
discussioncontroller