Need For Speed
creiGncreiGn
Üye
NFS (orijinal) Most Wanted'dan sonra bitti yav. O zamandan beri çıkan oyunların listesine bakıyorum da, adam gibi denilebilecek bir tek Shift ve Hot Pursuit var. Son çıkana hiç elimi sürmedim ama standart NFS gibi duruyor, Underground'ın yeni grafik motoruyla yapılmışı gibi.

Her çıkan oyunun git gide daha başarısız olmasının sebeplerinden biri de arcade yarış oyunlarına olan talebin azalması bence. En başarılı yarış oyunları arcade - simülasyon arasındaki dengeyi iyi kurabilen, insana az çok araba sürüyor hissiyatı vermeyi başarabilen oyunlar artık. Özellikle Forza Horizon bu işi çok iyi kıvırmış durumda, EA'in ders alması gerekiyor.

Misal, bir yarış oyunu hastası olarak oynayacağım oyunun ya Burnout, Hot Pursuit gibi tamamen arcade olmasını; ya da Project CARS, Assetto Corsa gibi ayakları yere basan oyun/simülasyonlar olmasını isterim.
Sovngarde
Üye
Oynamadıysan The Run'a bakmanı tavsiye ederim. Most Wanted ve bi nebze Carbon dan sonra en çok eğlendiğim Nfs diyebilirim. Modifiye kısmı vs. hiç yok ama haberin olsun.
DharkanDharkan
Üye
Aksine simülasyon oyunlarının sıkıcı olduğunu düşünüyorum.
LostLost
Üye
yarış oyunlarından son yıllarda aşırı soğumama rağmen iyi bi direksiyon seti + vr zımbırtım olsa en çok simulasyon yarış oyunu oynarım zaar, en ideal vr kullanımı gibi görünüyo. uçak simulatörleri falan da dehşettir vr'la zaar
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
creiGn dedi:

NFS (orijinal) Most Wanted'dan sonra bitti yav. O zamandan beri çıkan oyunların listesine bakıyorum da, adam gibi denilebilecek bir tek Shift ve Hot Pursuit var. Son çıkana hiç elimi sürmedim ama standart NFS gibi duruyor, Underground'ın yeni grafik motoruyla yapılmışı gibi.

Her çıkan oyunun git gide daha başarısız olmasının sebeplerinden biri de arcade yarış oyunlarına olan talebin azalması bence. En başarılı yarış oyunları arcade - simülasyon arasındaki dengeyi iyi kurabilen, insana az çok araba sürüyor hissiyatı vermeyi başarabilen oyunlar artık. Özellikle Forza Horizon bu işi çok iyi kıvırmış durumda, EA'in ders alması gerekiyor.

Misal, bir yarış oyunu hastası olarak oynayacağım oyunun ya Burnout, Hot Pursuit gibi tamamen arcade olmasını; ya da Project CARS, Assetto Corsa gibi ayakları yere basan oyun/simülasyonlar olmasını isterim.

Most wanted - shift ve Hot pursuit 'e katılmak ile birlikte The Run da gayet eğlenceli bir oyun. Oynanış tarzı(senaryo) bakımın dan da ilk NFS'ye benziyor.

En son çıkan oyun öncekilere göre (yeni most wanted vs) çok daha başarılı. Araç sürüş dinamikleri falan gayet iyi. Ayrıca kendi stiline göre baya ince ayar yapabiliyorsun ve ciddi şekilde de etkiliyor kullanımı. Araçta yaptığın güç modifikasyonlarına ve genel sürüş stiline göre (veya gireceğin yarış tiplerine göre) değişiklikler yapman lazım ve bu baya eğlence katmış bence işin içine. Oyunda bildiğin oynadıkça gelişiyorsun şöför olarak. Hani oynaması kolay ustalaşması zaman alıyor modelini oturtmuşlar bu sefer.

Tabi her yarış öncesi gidip sürekli araç ayarı yapman gerekmiyor. Her yarış türüne göre kendine farklı bir araç belirleyip sadece o aracı kullanabilirsin. İşte drift için farklı araç, speedrun için farklı araç ve drag'lar için farklı araç vs gibi. Böyle yaparsan sadece garaja gidip araç değiştirmen gerekir. Diğer türlü bi önceki yaptığın ayarı kaydetmek gibi bir seçenek olmadığı için o kadar uğraşıp tam istediğin hale getirdiğin sürüş dinamiklerini her yarış için bozarsan üzülürsün. Bir kenara tüm detayları nor etmediysen aklında tutman pek mümkün değil.

Modifikasyon işini hem grafik, hem görsel(kaput ayna vs), hem parça değişimi, hem de mekanik ayar çekme anlamında ciddi başarılı buldum. Bir arcade oyun için fazla bile detaylı. Ama detay ile uğraşmak istemezsen basitçe ayar yapabileceğin bir sistem de mevcut.

Oyunda sadece gündüz olmaması sinir bozucu onun dışında bir olay yok. Kar kış falan olmuyor. Gün batımı ile gün doğumu arasında geçiyor zaman sürekli. Arada yağmur falan yağıyor, onun dışında bir hava etkeni yok oyunda.

Oturup saymadım, sitesinden falan da araştırmadım ama aşşağı yukarı 20 araç falan var galiba. Belki biraz daha fazla olabilir. Oyun ilerledikçe yeni araç da açılıyor mu bilmiyorum. Tek yeni açılan araçlar ana hikaye içinde legendary vatandaşlar ile yarışıp onlardan aldığın araçlar. Bu araçlar da zaten başka türlü bulunmuyor listede. Bir de bu araçlar ile bazı hikaye görevlerini yapabiliyorken bazılarını yapamayabiliyorsun. Zira görevlerde aracında olması istenen özel parçalar olabiliyor ama legendary araçların parçalarına vs müdehale edemediğin için o parça araçta varsa yarışa uygun oluyor yoksa başka araç ile girmen gerekiyor.

Oyunda ana hikayede sürekli seni telefon ile aramaları ve sseni hikaye içinde tutmaları güzel olmuş bence. açık dünya oyunlarındaki temel sorun genelde ana hikayeden çok kolay kopabilmektir, (Skyrim, witcher gibi baba RPG'lerde bile ana hikayeden kopup abuk subuk işler peşinde saatlerini harcayabiliyorsun) ama burada seni hikayenin içinde tutmayı başarıyorlar kendini yalnız hissetmiyorsun, takdir ettim.

Sürekli online birilerinin olması da güzel, hikayeden veya standart yarışlardan sıkılırsan, her zaman gerçek oyunculardan birinin peşine düşüp seninle düello yapmasını sağlayabiliyorsun. düellolarda yükleme ekranı olmadan direk olduğun yerden başlıyor ve spontane bir istikamette gelişiyor. düello yapacağınız yarış tipini daveti gönderirken seçebiliyorsunuz.

Falan filan baya sardı oyun beni.

Alın da oynayalım :D Tam ücret ödemek istemiyoırsanız en azından deneme sürümünü veya origin Access den bir aylık üyelik alıp oynayabilirsiniz.

Bir de oyun direksiyon ve pedal seti ile oynamaya çok uygun olmuş, çzellikle driftlerde acaip etkili oluyor.

Son olarak, klavye ile oynayacaksanız eğer, tuş hassasiyeti olan(tuşa az basınca az gider modeli) bir klavyeniz yoksa işiniz çok zor. Oyunu almayın boşuna. Drift falan yapamazsınız. Ki ilerleyen bölümlerde görevlerin bir çoğunda az da olsa drift yaparak dönmeniz gereken virajlar olacak, soğursunuz oyundan. Yada oyunu alma niyetine girdiyseniz eğer trigger'ı olan bir game pad alın. (ben logitech F710 ile oynuyorum gayet başarılı).

Beğenenler: creiGn

creiGncreiGn
Üye
Son oyunun dediğim gibi ne kadar iyi kötü olduğunu bilemem ama NFS'de gözle görülür bir özensizlik var uzun zamandır. Olay oyunun arcade olmasından ziyade kalitenin her oyunla daha da düşmesi.

Hatırlıyorum da Underground yeni çıkış, lisedeyiz biz de, okuldan kaçıp deli gibi oynardık internet kafelerde. Ondan bir kaç yıl sonra gelen Carbon ve Undercover amma hayal kırıklığı yaratmıştı. Ondan sonra da takip etmeyi bıraktım zaten. Hele Porsche Unleashed ve öncesindeki seviyesine değinmiyorum bile serinin.

Satış rakamları nedir bilemiyorum ama exclusive olan GT ve Forza serileri NFS'den daha çok satıyordur diye tahmin ediyorum NFS multiplatform olmasına rağmen. Bence NFS'in gitmesi gereken yön Forza Horizon ayarında bir arcade oynanış olmalı; ideal dengeyi sağlıyor iki uç arasında. Forza Horizon 3 pc'ye çıkıyorsa kesinlikle alınır mesela.

*20 araç nedir bu arada yav, tam anlamıyla rezillik. Bağımsız oyunlarda dahi bunun bir kaç katı lisanslı araç var.
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Valla bende Xbox'da Forza da var ama bir süre sonra sıkılıyorum. Komple direksiyon seti vs olmadıktan sonra yarı similasyon/similasyon, pist yarışı kasmak pek eğlenceli gelmiyor bana. Çünkü set olmayınca anca assistleri aktifleştirerek klullanabiliyorsun araçları o zaman da zaten sen sadece gaza dokunsan araç kendi gidiyor. Otomatik pilotta uçak kullanmak ne kadar eğlenceli ise bu da öyle geliyor bana. Benim kişisel tercihim tabi belki keyif alan vardır full assist oynamaktan. Bir de şöyle bir şey var diyelim tüm setiniz var, o zaman bile pistte belli bir yarış çizgisi olduğu için başarılı olabilmen için zaten sürekli o çizgide gitmen lazım. Çizginin dışına çıkıp kafana göre araba kullanarak başarılı olma şansın yok.

Gündelik hayatta da sürekli araba kullanan birisi olduğum için similasyon oyunları dehşet sıkıcı gelmiştir bana hep.

Gündelik araçlar ile şehir içi trafiğinde yarışmak daha eğlenceli geliyor.

Bu oyunun sürüş dinamikleri gayet başarılı olmuş, aslında bun üstüne bir ek paket ile pist yarışları falan da koysalar ciddi satış patlaması yaşarlar bence. Ama Pist yarışları için ayrı bir seri (SHİFT 3 ?!?) çıkaracaklar bence.

Bu arada araç sayısı bana da az geldi hakikaten. Ama oyunun çıkışından beri ara ara yeni araçlar ekliyorlar galiba. Amerikan arabaları ve hotrodlar sonradan eklendi diye biliyorum. Belki devamı gelir.
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Bir de mesela böyle bir oyun yapıp oyun içi sesli letişim(gerçi yazılı da yok :S ) koymamaış olmaları da ayrı saçma olmuş. Bu devirde hala sesli iletişim olmayan oyun olması komik geliyor bana. Böyle bir oyunda Tom Clancy's The divisiondaki gibi çevrendeki araçlar ile direk konuşabiliyor olman lazımdı.

Hani aktif online olan bir oyun olmasa neyse diycem. Kendi arkadaşların ile giriyorsan eğer zaten bir yolunu bulursun iletişim kurmanın ama rastgele oyuncular ile oynarken iletişime girememek sinir bozucu.
Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
Oyunun mekanikleri güzel de FMV olayı çok fena. Şimdi birisi gelip yarış oyununda hikayeyi ne yapacaksın diyecektir ama eğer oyun o rezalet FMV'leri ve hikâyeyi ağzımın içine sokuyorsa mecburen eleştireceğim demektir. Yine de oynanır, eğlendirir.
hammer_of_alkadrazhammer_of_alkadraz
Üye
Zamanında hem Underground hem Underground 2 hem Carbon sürekli geceydi. Üçünü de ayıla bayıla oynuyorduk da hani. O yüzden, şimdi yeni NFS için "sürekli gece yeaaa" yorumunu yapmak bana çok mantıksız geliyor.

Gelecek ay EA Access zımbırtısıyla deneyeceğim ben de, bu kadar detaylı modifikasyon yapılabilen başka oyun da olmadığı için umutluyum açıkçası. İçimdeki apaçiyi salayım ortalığa.
discussioncontroller