Yurtdışında Çalışmak-Öğrencilik vs.
espiritufolkrockespiritufolkrock
Üye
Konu yurtdışında lisans yapmak öncesinde öğrencilik yahut sonrasında çalışmak. Ben hukuk okumayı düşünüyorum. Lys'den sonra bir terslik olmazsa da okuyacağım. Örneğin bir ankara ya da istanbul hukuk mezunu olduktan yurtdışında hukuk üstüne lisans yapabilmem için üstüne herhangi bir ab ülkesinde çalışabilmem için ne gerekli? Ab hukuku üstüne çalışmayı düşünüyorum. İnsan hakları da konu alanlarımdan birisi olacak.
İlla hukuk olmak zorunda değil eminim buna benzer şeyleri düşünen arkadaşlar da vardır. Böyle bişilerden haberi olan dahası yurtdışında yaşayan ya da okurken 1 yıllığına yurtdışında eğitim gören arkadaşlar varsa ve bilgi verirse çok sevinirim.
Sorularımdan birisi de bu olay için devlet mi yoksa özel mi olacaktı ama hepinizin özel diyeceğinizi doğal olarak tahmin edebiliyorum. Ama özelde de hukuk pek yok. Koç(burslu) benim yapacağım puanın çok üstünde bilkentin yarı burslusu da kaçar muhtemelen 1600 de yüksek bir sıralama. 3000-4000'lerde düzgün bir hukuk yok. Gidip yeditepe benzeri bir yerde 120 bin yapıp gelen adamlarla aynı eğitimi almak da sıradan geliyor.(egodan değil harbiden öyle la) Aklımda özel olarak bir tek tobb var ama onu da araştıramadım pek.
Baya bir genel oldu ama bilgisi olmasa bile fikrini paylaşmak isteyen arkadaşlar da yorum atarsa çok sevinirim.
BonecrusherBonecrusher
Üye
ODTÜ'de oku Masterı yurtdışında yap. Hem Türkiyede iş bulursun hem de yurtdışında iş bulman kolaylaşır.

Eğer Yurtdışı istiyorsan çok para harcayacağını ve çok çalışman gerektiğini unutma.

Ayrıca nerde okursan oku öğrenmek senin azmine ve hocayla iyi ilişkine bağlı olacağını unutma.

Ama tabii Türkiyede iş bulmak o kadar kolay değil. Çok iyi bir CV'ye sahip olsan da sıfır CV ama çok bilgi olsa da iş vermiyor firmalar. Öte yandan böyle arkanda ODTÜ gibi bir ismin olması önem kazanıyor.

Tabii benim dediğim mühendislik fakülteleri üzerine. Hukuk çok farklı olabilir. Bilkent iyi bir seçim olabilir, orda okuyan bir arkadaşım vardı ve derslerin zorlayıcı olduğunu söylüyor.
SoddorathSoddorath
Üye
Yurtdışı Master'ı kesinlikle daha uygun olur. Neredeyse her branş için öyle.
RavageRavage
Üye
Bildiğim kadariyla Bilkent hukuk en iyisi Türkiye'de.
KuzgaKuzga
Üye
Yurtdışında avukatlık yapabilmen için sınavlara girmen gerekiyor ve bu sınavlar da bir hayli zor diye biliyorum. En azından Amerika ve Birleşik Krallık ile ilgili durum böyle. Hukuk benim alanım olmadığı için yanılıyor da olabilirim. Yurtdışında yüksek lisans yapmak para ver azmin varsa zor bir durum değil ama ingilizcenin yüksek olması ve özellikle iyi okullar için ortalamanı yüksek tutman gerekiyor. Bunun dışında burs da bulabilirsin ama çok kişi başvurduğu için genelde pek kolay değil. Ben Birleşik Krallıkta finans alanında yüksek lisans yapıyorum merak ettiğin bir konu varsa sorabilirsin
espiritufolkrockespiritufolkrock
Üye
Teşekkür ederim. Yakın zamanda sorularımı atarım sana.
DarkorDarkor
Üye
Avrupa ülkelerinde master yapma şartlarına bakıyorum. Bu döneme yetişmem mümkün değil, TOEFL'ımın süresi bitti tekrar girmem lazım ve vize işlemeleri de sıkıntılı bu aralar. Polonya ve Romanya'nın fiyatları fena değil, senelik 2500 euro olarak gözüküyor. Ayrıca okurken kaçak olmadan part-time çalışabiliyormuşuz ve mezun olduktan sonra 2 yıl oturma/çalışma izni veriyorlarmış.

Almanya'yı da düşündüm okullar ücretsiz olduğu için ama 2.70 ortalamanın altında kalınca konsolosluk vize verirken arıza çıkarıyor diyorlar. Benim ortalamam 2,67. Bizim gibi yılda 2 kere mi kayıt alıyorlar yoksa sadece haziran döneminde mi onu açıkca bulamadım. Bilen var mı?
keldorn_thepaladinkeldorn_thepaladin
Üye
Lehçe konuşulan yerlerde de toefl şart mı?
DarkorDarkor
Üye

Lehçe konuşulan yerlerde de toefl şart mı?

Sonuçta eğitim ingilizce verildiği için bazı bölümlerde minimum 87 puan istiyorlar.

Beğenenler: keldorn_thepaladin

keldorn_thepaladinkeldorn_thepaladin
Üye
Polonya çak güzel yav.
Piastı olsun krakowu olsun cd project redi olsun...
İyi gidebilirim ama o zamana kadar teoflım biter

Beğenenler: Darkor

DarkorDarkor
Üye
toefl da 550 lira olmuş yav. rape resmen.

Beğenenler: Danka Funka

discussioncontroller