Yurtdışında Çalışmak-Öğrencilik vs.
keldorn_thepaladinkeldorn_thepaladin
Üye
80 üstünde paranın yarısını veriyorlardı.
108 ile tamamını geri aldım ben(melda hoca sağolsun.)
Paranın yarısını bizim okul vermiş.
DarkorDarkor
Üye
Bazı yerlerde eğer lisans diplomanı aldığın bölüm İngilizce ise TOEFL'a gerek yok diyorlar. Benim bölüm kağıt üstünde İngilizce olarak geçiyor ama derslerin %70'si Türkçe işlenmişti. TOEFL'dan yırtma durumum var mı acaba bilen var mı ? Yabancı üniversitelere tek tek mail atıp soruyorum valla.
keldorn_thepaladinkeldorn_thepaladin
Üye
Bizim ingilizce hocası masterını yapmak için toefla girmişti.
stabilostabilo
Üye
Darkor dedi:

Bazı yerlerde eğer lisans diplomanı aldığın bölüm İngilizce ise TOEFL'a gerek yok diyorlar. Benim bölüm kağıt üstünde İngilizce olarak geçiyor ama derslerin %70'si Türkçe işlenmişti. TOEFL'dan yırtma durumum var mı acaba bilen var mı ? Yabancı üniversitelere tek tek mail atıp soruyorum valla.

Sanmıyorum kabul edeceklerini. Bir puan olması lazım elinde. O 500 lirayı vereceksin her türlü.

YDS'yi kabul edeni gördüm ama o da zorlaya zorlaya, denklikleri açıklamak zorunda kalıyorsun anlamıyorlar falan. Puan denklikleri de ayrı saçmalık zaten, kabul etmemeleri gerekir.

Edit: Almanya ve diğer bir çok ülkede okula ve bölüme göre değişiyor kayıt dönemleri. Belirli bir düzen yok.

Beğenenler: Darkor

Sifon
Üye
Darkor dedi:

Avrupa ülkelerinde master yapma şartlarına bakıyorum. Bu döneme yetişmem mümkün değil, TOEFL'ımın süresi bitti tekrar girmem lazım ve vize işlemeleri de sıkıntılı bu aralar. Polonya ve Romanya'nın fiyatları fena değil, senelik 2500 euro olarak gözüküyor. Ayrıca okurken kaçak olmadan part-time çalışabiliyormuşuz ve mezun olduktan sonra 2 yıl oturma/çalışma izni veriyorlarmış.

Almanya'yı da düşündüm okullar ücretsiz olduğu için ama 2.70 ortalamanın altında kalınca konsolosluk vize verirken arıza çıkarıyor diyorlar. Benim ortalamam 2,67. Bizim gibi yılda 2 kere mi kayıt alıyorlar yoksa sadece haziran döneminde mi onu açıkca bulamadım. Bilen var mı?

Bulgaristan'a da bak bir de. bizim türk tayfa genelde polonya, bulgaristan abanıyor şartları uygun oldugu için.

Beğenenler: Darkor

DarkorDarkor
Üye
Bugün Bulgaristan'a baktım, orda da 3850 euro demişler. Okul fiyatlarında pek fark yok ama tabi yaşam koşulları daha uygun diyorlar. Son tarihe de eylül falan demişler ama her türlü yetişemeyeceğim bu döneme. Para biriktirmem lazım.

Bir de başka bir soru; Acaba kontenjan sıkıntısı olur mu? Hiç bahsedilmemiş belli bir sayı olduğundan.
ultimate_35ultimate_35
Üye
WaT mı yaparak birikim düşünüyorsun bende bu yaz daha önce bikaç yerde çalıştım da istenilen miktar birikmiyor şimdilik
DarkorDarkor
Üye
Gidene kadar normal Türkiye'de çalışmayı düşünüyorum. Sonrasında orda part-time iş. Çok iyi Lehçe bilmem lazım gerçi. 10 ayda ne kadar olursa artık.
discussioncontroller