XCOM 2
Amenquiver
Mod
Ben oyunu İron'da oynayıp base savunmasında kaybetmiştim. Bir kere kaybettim diye de tekrar başlamadım. Yeni oyunun senaryosu benim için harika olacak.
PomeronPomeron
Üye
RedBeard dedi:

witcher 3 ve mgs 5 gibi oyunlar 100 tl altı satılıyorken kimse vermez 200 lira xcom için.

sevgili dostumuz ahmet, iyi ki varsın.

büdüt: bize neden kazık bu 2k fiyatları anlamıyorum, Aral yüzünden mi? Rus fiyatına baktım oyunun 1499 ruble, yani 22 dolar civarı yapıyor.

Daha önce yüzlerce kez sorulmuştur da, ben de sorayım: Oyunlar Rusya'da neden bu kadar ucuz? Korsan kullanımının TR'den daha da fazla olduğu bir ülke değil mi orası?

creiGncreiGn
Üye
Çünkü Rusya daha büyük bir pazar, korsan o denli yaygın olsa bile bizdekinden daha fazla oyun satılıyor belli ki. Türkiye'yi adamdan saymıyorlar muhabbeti yapmaya gerek yok, olay tamamen kazandıkları paraya bakıyor.

Üstelik denildiği gibi yayıncılar (en azından Ubisoft ve 2K), görüldüğü kadarıyla oyunun yurt içindeki dağıtımcısı (Aral) ile görüşüp retail fiyatı neyse aynı fiyattan satıyor. Sonuçta retail satışlar için Aral'la zaten anlaşmalılar, iş yaptıkları firmayı baltalamıyorlar. Aral da yurtiçindeki tekel gücünü kullanarak bizi sömürebildiği kadar sömürüyor. Jerry'nin söylediği gibi Aral'a boru döşenmesi gibi bir durumun olacağını da sanmıyorum, zira durumdan şikayetçi olacak, daha da önemlisi bu şikayetini dinletebilecek ağırlığa sahip başka bir ithalatçı yok.

Aksine, Aral'ın Steam'deki 2K ve Ubi hariç düşük fiyattan satılan oyunlar konusunda bir hamlesi olması dahi beklenebilir. Aral bunu yapmasa bile bazı firmaların TL'deki değer düşüklüğünü göz önünde bulundurması da olabilecek bir durum.

-----------

Oyunu GMG'den alın bu arada alıyorsanız. Bir GMG klasiği olarak %23 voucher'la 46 dolara geliyor. Dolar 3 lira olmasına rağmen çok uçuk sayılmayacak bir fiyat denilebilir. Hele Steam'deki fiyatı ve Aral'ın retail fiyatını gördükten sonra.
JerryJerry
Üye
Aral'ı Mediamarkt şikayet etti.

Şuan soruşturma kapsamında;

Aral, Bimeks, D&R, Teknosa, Vatan, LG, MediaMarkt, Teknosa, Philips ve Vestel şirketlerinde 4054 sayılı kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğine bakılıyor.

Muhtemelen milyar liralık cezalar kesilecek, en fazla etkilenin Aral'ın olması bekleniyor.

Ek; Steam'e vergi geldiği anda da Aral'ın yerel fiyatlandırmasının bir anlamı kalmaz. Valve, kağıt üzerinde vergi kaçırdıkları ve sistemin açıklarından faydalandıkları(devletin salaklığı) için nezaketen ses çıkarmıyor ancak Steam'in ciddi şekilde Türkiye'ye girmesi de Aral'ı bitirecektir. Mücadele edemezler.
PomeronPomeron
Üye
creiGn dedi:

Çünkü Rusya daha büyük bir pazar, korsan o denli yaygın olsa bile bizdekinden daha fazla oyun satılıyor belli ki. Türkiye'yi adamdan saymıyorlar muhabbeti yapmaya gerek yok, olay tamamen kazandıkları paraya bakıyor

Bence de, dediklerine bakınca da mantıklı oluyor gayet.

RedBeardRedBeard
Üye
Region lock hadisesi ile alım gücü daha az olan ülkelere özel fiyatlandırma yapıyorlar yanılmıyorsam. Bizim de bazı fiyatlar mükemmel ötesi mesela, Witcher 3, Mgs 5 vesaire.
JulianneJulianne
Üye
Jerry dedi:

2016 yılında Euro'yu 3.65 TL olur diye hesaplamışlar.

60 Euro işte...

Ek; O fiyat Şubat ayına doğru artar, bekleyin ve görün.

Oyun €50 yalnız. (:
image
JerryJerry
Üye
ahah, bize değil...

Benim ne demek istediğimi anlamadın sanırım.
SoddorathSoddorath
Üye
Boru döşenmesi fikrini çok sevdim ben. İnş. o günleri görürüz.
JulianneJulianne
Üye
creiGn dedi:

Aksine, Aral'ın Steam'deki 2K ve Ubi hariç düşük fiyattan satılan oyunlar konusunda bir hamlesi olması dahi beklenebilir. Aral bunu yapmasa bile bazı firmaların TL'deki değer düşüklüğünü göz önünde bulundurması da olabilecek bir durum.

Hiç sanmıyorum, hele ki şunu gördükten sonra...
http://www.amazon.com/Lara-Croft-Temple-Osiris-Gold-DVD/dp/B00KJGYKGK
http://www.aralgame.com/beta/pc-oyunlari?product_id=3165
discussioncontroller