7 Haziran 2015 Genel Seçimi
acdervisacdervis
Mod
Yine açıyorum bu konuyu.

Uyarı: Herhangi bir partiye sövmek için konumuz var zaten, sinirlerinize hakim olamıyorsanız Gündem başlığına geçin.

Sonuç beklerken chat/müzik: http://plug.dj/oyungezer-orgy/

Takip siteleri;
Hürriyet
CNN Turk
NTV
Anadolu Ajansı
SoddorathSoddorath
Üye
Evet ilk tahmin postu benden gelsin o zaman. İyimser bir tahmin olsun.

Akp 42
chp 29
mhp 15
hdp 10
diğer 4

Beğenenler: Soddorath

BenjaminBenjamin
Üye
Akp 39-42
Chp 26-29
Mhp 17-19
Hdp 9-12
Zodiac
Üye
mobili de gelmedi su plug.dj in. aksama gelirim.

hdp bence surpriz 13-15 overkill yapacak. umuyorum ki akp de 40'i gecemeyecek. o balkona ciksin istemiyorum artik.
BonecrusherBonecrusher
Üye
kötümser bir tahmin, akp: 45, chp: 25, mhp: 15, hdp: 15
iyimser bir tahmin, akp: 35, chp: 35, mhp: 20, hdp: 10
QktayQktay
Üye
41 28 19 10
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
ne malum kişinin "hepsi benim!" niyetlerini devam ettirebileceği, ne de diğerlerinin kafalarına göre anayasacılık oynayabilecekleri denli az sandalye sahibi olacaklar, fakat birinci parti çıkacaklar (o rly)... katılırsınız katılmazsınız, fakat bu ne şüpheye yer bırakıyor, ne de herhangi bir süprize gebe...

chp ve mhp'nin ikisinin kazanacağı sandalye sayısı iki partili bir koalisyonun meclisten güvenoyu almasına yetecek mi yetmeyecek mi (dileğim yetmesi yönünde), işte o halen muallak bir durumda... ehh öyle görünüyor ki yine de chp'nin beklendiği raddede yüksek oy olacağı neredeyse kesin gibi...

yine bir süpriz ya da dışarıdan bir müdahale olmadığı (ki son saatlere girilmişken gerek bağımsız gözlemcilerle ilgili ysk'ya yapılan alçakça müracat, gerekse de erişim sağlayıcılara gönderilen hukuki dayanağı ya da yaptırımı olmayan abuk subuk talepler mide bulandırmaya daha şimdiden başladılar!) takdirde hdp barajı aşıyor, artık bunun tartışmasını yapmanın lüzumu kalmadı gibi; eahhh şu saatten sonra aşsın da zaten... akı karası seçimden sonraki süreçte ortaya çıkacak nasılsa, umarım meclise girmelerinin aksini dileyen benim de dahil olduğum pek çok kişinin seçim sonrasında alacakları pozisyona dair tahminleri/endişeleri/şüpheleri haklı çıkmaz, "biz/ben demiştik/demiştim" demek durumunda kalmayız... zira artık sadece ama sadece ülkemizi ve insanlarımızı düşünme vakti geldi de geçiyor bile...

dileğim bundan sonrası için baraj saçmalığının tamamen -herhangi bir şart ya da ilave düzenleme olmaksızın- kalkması yönünde... liberali, saadeti, vatanı, hatta "çemişkezekli denişik prebisteryen overlokçu ustaları partisi" diye bir parti bile kurulsa ve vekil seçtirmeye yeter oy sayısına ulaşabiliyorsa vekilini/vekillerini göndersin meclise arkadaş...
acdervisacdervis
Mod

dileğim bundan sonrası için baraj saçmalığının tamamen -herhangi bir şart ya da ilave düzenleme olmaksızın- kalkması yönünde... liberali, saadeti, vatanı, hatta "çemişkezekli denişik prebisteryen overlokçu ustaları partisi" diye bir parti bile kurulsa ve vekil seçtirmeye yeter oy sayısına ulaşabiliyorsa vekilini/vekillerini göndersin meclise arkadaş...

1/550 diyorsun yani. Toşaklı bir düşünce.
kurtkapankurtkapan
Üye
yüzde 2-3 kafidir. zaten yarım yamalak çalışan bir parlamenter sistemimiz var. iyice dinamit koymasak da olur.

Beğenenler: Bonecrusher

ButeoButeo
Üye
Baraj yüzde beşe indirilmeli kanaatimce, birçok Avrupa ülkesinde yüzde üç ile beş düzeyinde zaten.

CHP bence maalesef HDP'den ziyade Vatan ve Anadolu partilerine oy kaptıracak, ileri görüşlü olmayan birtakım insanlar baraja rağmen Vatan'a ve Anadolu'ya verecek. CHP seçmeninin HDP'yi ve Kürtleri pek tasvip etmedikleri biliniyor. İzmir'de bir sürpriz olabilir, Vatan partisinin İzmir mitinginde onbin küsür kişilik katılım varmış. Vatan'ın, dinci olmayanların MHP'si olduğu göz önüne alınırsa insanlar milliyetçileşiyor diyebiliriz.

AKP 41-43
CHP 24-27
MHP 14-17
HDP 9-11

HDP barajı geçemeyebilir, geçse de kılpayıyla geçecektir.

CHP umarım beklediğimden yüksek oy alır, saçma sapan partilere oy kaybetmez.

MHP, AKP'nin muhtemel koalisyon ortağı olduğu için olabildiğince düşük oy alması temennim.
BenjaminBenjamin
Üye
Hdp'nin bir çok ankette barajı geçmeyi bırak 12-13 çıktığını görüyorum bunda bir terslik var gibi geliyor bana. Acaba diyorum ki Hdp nasılsa barajı geçti herkes kendi partisine oy atsın gibi bir algı mı yaratılmaya çalışılıyor? Çevremdeki insanlardan gördüğüm üzere Chpli olmalarına rağmen bayağı bir insan barajı geçmesi adına Hdp'ye oy atacaklar ki forumda da bu gözüküyor.

Ya da hakikaten 12-13'ü görürler bilemiyorum.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller