7 Haziran 2015 Genel Seçimi
ButeoButeo
Üye

Grizzly bilim diyorsun mantık diyorsun ya bunların kökeninde tek birşey vardır: sorgulama. Hah işte senden rica ediyorum, kendi fikirlerini mutlak gerçekmiş gibi anlatmaktan vazgeç ve onları bir teste tabi tut. Mesela insanların niye mhp'ye (veya başka herhangi bir partiye) oy verdiklerini düşününce aklına gelen ilk seçeneğe bu kadar sıkı sıkı yapışma. Sorgula yani bir zahmet.

E saldırın bana o zaman fikirlerle? Tartışma bunu gerektiriyor, MHP'nin neden süper olduğuna dair argüman gelsin. Nazik olmasına da gerek yok mesajın hani, mantıklı argümanlar gelirse bal gibi değiştiririm fikirlerimi.

Neden barış sürecinin bitirilmesi gerekiyor? Ne zararı var ülkeye? Barış süreci mi daha çok bölecek ülkeyi, şiddet mi?

--

Benjamin dedi:

Mhplilerin yaptığı Kürtofobi ise şu videodaki arkadaşların ki ne fobisi anlatsanıza biraz?

İzlemedim hepsini ama ırkçı Kürtlerle alakalı bir vidyo olduğunu varsayıyorum.

HDP'nin programında ırkçı bir yön yok, MHP'nin var. Oy verirken oy verenlere değil partiye bakılır. Ben Türk ırkçısı bulayım, sen Kürt olanını bul, hiçbir yere varamayız çünkü ikisinden de bol var.

Senin yapman gereken şey partilerin duruma yaklaşımlarını değerlendirerek duruma göre dur demen ya da desteklemen. HDP parti olarak MHP'yle karşılaştırılamayacak kadar uzlaşmacıyken MHP siyasetçi adamlarla masaya oturmayı reddediyor. Sen barışmayı reddeden tarafa mı oy vermeyi tercih edersin?
BenjaminBenjamin
Üye

İzlemedim hepsini ama ırkçı Kürtlerle alakalı bir vidyo olduğunu varsayıyorum.

HDP'nin programında ırkçı bir yön yok, MHP'nin var. Oy verirken oy verenlere değil partiye bakılır. Ben Türk ırkçısı bulayım, sen Kürt olanını bul, hiçbir yere varamayız çünkü ikisinden de bol var.

Senin yapman gereken şey partilerin duruma yaklaşımlarını değerlendirerek duruma göre dur demen ya da desteklemen. HDP parti olarak MHP'yle karşılaştırılamayacak kadar uzlaşmacıyken MHP siyasetçi adamlarla masaya oturmayı reddediyor. Sen barışmayı reddeden tarafa mı oy vermeyi tercih edersin?

Mhp'nin hangi ırkçı politikası var? Göçmenlere ve diğer ırklara yönelik karşıtılığı falan var mı bildiğimiz? Bahçeli'nin 2011'de Diyarbakır mitinginde söyledikleri ortada, kobane olayları sırasındaki söylemleri ortada. Ne zaman Kürtleri hedef gösterdiler şimdiye kadar parti olarak? Sevmeyebilirsiniz ama olur olmaz şeylerle suçluyorsunuz sürekli.

Mhp'nin Hdp ile uzlaşmamasına hangi sebeple şaşırılıyor bunu anlamıyorum. Seçimden hemen sonra Öcalan'a teşekkür sunan bir parti ile nasıl ve hangi sebeple anlaşmaları bekleniyor? Ve bu ne şekilde olacak? Ben geçici de olsa masaya oturulması taraftarıyım ancak bu olmazsa da neden olmadı neden oturmadılar diyemem.

Hani şu Diyarbakır mitinginde patlayan bombayı Hdplilerin nasıl unutmasını bekleyemezseniz daha önce yaşanan terör olaylarını da Mhp'nin unutmasını bekleyemezsiniz. Olay bu kadar basit aslında.

Beğenenler: UnicornKnight

hebelehoohebelehoo
Üye
Mhp'nin programından değil insanların oy verme motivasyonlarından bahsediyorum. Bunları veya seçim barajının varlığını sen de aşağı yukarı biliyorsundur diye tahmin ediyorum.

Mhp'ye oy veren herkesin istisnasız 90'lardaki savaş ortamını isteyen kişiler olmadığını iq'su 80'in üstünde olan herkes biraz düşünerek rahatlıkla fark edebilir. Oturup sana bunu anlatacak değilim çünkü dediğim gibi o kadar basit birşey ki insan kendi kendine düşünerek rahatlıkla fark edebilir.
goo_khangoo_khan
Üye
Buteo dedi:

Sen barışmayı reddeden tarafa mı oy vermeyi tercih edersin?

hala barış diyor ya. aklanma şekerim o, aklanma. aklanma peşinde birileri, ama yemezler.

yalnız türk olduğu için kurşuna dizilen öğretmenleri unutmadık, birilerinin ırkçı olduğunu anlamak için parti programlarındaki afilli sloganlara bakacak değiliz.

öyle yok biz artık iyi çocuklarız deyip sıyrılmak yok. o katliamların emirlerini veren, yürüten adamlar hala dağda. herkes sizin gibi balık hafızalı değil. önce onlar yaptıklarının bedelini ödeyecek. barış sonra.

Beğenenler: UnicornKnight, berduş

ButeoButeo
Üye
"Türkiye; önemli sayıda sığınmacının ülkemizde bulunmasının oluşturduğu yüksek ekonomik maliyet yanında, kentlerde oluşan hırsızlık, soygun, isyan, dilencilik, salgın hastalıklardaki yayılma, uyuşturucu kullanımı, fuhuş, çocuk yaşta evlilik, yasa dışı işçilik, kontrolsüz kira artışı gibi önemli sosyal problemlerle de karşı karşıyadır. Bu durum bir yandan başta kadın ve çocuklar olmak üzere sığınmacıların sağlıksız şartlarda yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaları sonucunu doğururken, diğer yandan Türk halkının ekonomik, sosyal ve psikolojik hayatını olumsuz etkileyen bir hale gelmiştir.”

Mhpnin secim bildirgesini okumani oneririm, ozellikle oy veren biri olarak.

6 milyon secmenin oy verdigi, son derece mesru bir partiyi su ya da bu nedenle yok sayip problemin cozumune gitmek yerine problemin kendisi olmak ayrica kabul edilemez.

Uste: hay allahim yarabbim. tamam unutma, kusan git oldur dusmanini. Sen ayri bir vakasin zaten.

mmtmmt
Üye
MHP-CHP-HDP koalisyonu yapılmalı, aksi halde AKP ülkeye daha çok zarar verecektir. İşçi ölümleri, alım gücünün düşmesi, işsizlik, devletin haksız şekilde işsizlere borç kilitlemesi, sosyal devletin çökmesi, fahiş vergiler, yargının tarafsızlığını kaybetmesi vs. başlıca konular. Ama HDP ve MHP'nin koalisyon şartları ortada, o yüzden büyük ihtimalle AKP-MHP veya AKP-CHP hükümeti kurulur.

Ayrıca herkes MHP'yi kürt düşmanı ilan etmiş. MHP kürt düşmanı mı yoksa PKK düşmanı mı? Bütün kürtler PKK yandaşı mı, hepsi özerklik istiyor mu? İyi ayırt etmek lazım.
kurtkapankurtkapan
Üye
abiler nasıl delikanlı
BenjaminBenjamin
Üye

Buteo dedi:

Bu durum bir yandan başta kadın ve çocuklar olmak üzere sığınmacıların sağlıksız şartlarda yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaları sonucunu doğururken, diğer yandan Türk halkının ekonomik, sosyal ve psikolojik hayatını olumsuz etkileyen bir hale gelmiştir.”

Efsane çarpıtıyorsun her şeyi grizli bırak şu düşmanlığı artık. Şu alıntı yaptığım cümleden bile belli amacın düşmanlık olmadığı.

ButeoButeo
Üye
Yahu neresini çarpıttım? Dört partinin de ilgili bölümünü okudum, hiç biri mültecileri yüksek maliyetle yahut hırsızlık, soygun, isyan, dilencilik, salgın hastalıklardaki yayılma, uyuşturucu kullanımı, fuhuş, çocuk yaşta evlilik, yasa dışı işçilik, kontrolsüz kira artışıyla suçlamıyor. CHP bile çok daha sıcak yaklaşıyor. Adamlar bunca sorunu Suriyeliler'e atmış, ardından araya bir kelime serpiştirmiş ne kadar iyi niyetli olduklarını göstermek için.

Bunlar doğru olsa bile doğrudan parti programında söylenmez ki insanlar galeyana gelmesin. Fakat sorun şu ki ne Suriyeliler suç oranını fazladan arttırdı, ne hastalık getirdiler ne de söz edilmeye değer başka bir sosyal bozukluk yarattılar. Hala kendi insanımız kendi insanına tecavüz ediyor, kendi çocuğunu öldürüyor. Şikayet edebileceğimiz tek somut olay kamu alanlarını işgal etmelerini, o konuda da şikayetçi misin bilmem.
TriumvirateTriumvirate
Üye
Mhp iktidarlarını hiç sevmiyorum
Yine bütün dallamalar ocağa girmeye çalışacak;
Boktan sebeplerle kavgalar, adam bıçaklamalar, racon kesmeye çalışan işe yaramaz mal tipler vs....

Dağdaki teröristi gösterip, kendi vatandaşlarına efelenicekler.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller