SKYRIM Değiştirilebilir Grafik Kartı Sorunu
alkimg
Üye
Merhaba Arkadaşlar,Lenovo g510 modeli bir laptop'um var.SKYRIM'ı kurduktan sonra bildiğiniz veya bilmediğniz gibi önce oyunun kendisi sistem özelliklerine göre bir test yapıp bir graphic options ayarı çekiyor.Bu ayarları kontrol etmek amacı ile options'a girdiğim de,oyunun hangi Ekran Kartı üzerinden oynatılacağını seçebiliyoruz,fakat sıkıntı budur ki orada ki seçenekler de sadece işlemcim üzerinde bulunan intel hd graphics isimli ekran kartı görünmekte.AMD chipset'li ekran kartımı gösteremiyorum oyuna.Aygıt Yöneticisinden İNTEN'li kaldırmayı denedim ve oyun bu kez windows basic render driver isimli bir şey gördü oyun,ve 10 fps bile alamıyorum onunla,ve gariptir ki INTEL'ı kaldırdıktan sonra AMD ekran kartımın sürücüsü,yani Catalyst Control Center hata verir oldu.Kaldırıp Güncel Versiyonunu yükledim fakat aynı hata devam.Sorunumun Yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.Şimdiden cevaplarını ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki: Sakın karışma intel ekran kartına. Eskiden nasılsa öyle kalsın. Zira bu laptopları nasıl tasarlıyorlarsa artık illa o intel kartı çalışmak zorunda.
LostLost
Üye
bi çok oyunda var o durum, hatta bazı oyunlarda baya problemli(gta5, far cry 3/4), skyrim için otomatik ayarları intel'e göre yapmasından başka problemi yok, kendin manuel olarak yükselt ayarları, oyuna girdiğinde her türlü amd kart kullanılacak. bu oyunda gerek yok ama masaüstünde sağ tık yap, amd değiştirilebilir grafikleri yapılandır'a bas sonra skyrim'i seç ve yüksek performansa geçir, uygula, kapat
JerryJerry
Üye
Öncelikle Amd ve Intel'in ekran kartı sürücülerini siliyorsun.

Bu işlemi yaptıktan sonra önce Intel'in güncel sürücüsünü kur ve bilgisayarını yeniden başlat. Ondan sonra Amd'nin güncel sürücüsünü kur.

Şimdi gelelim asıl soruya;

Bu gibi durumlarda oyunlar Amd'yi görmüyorsa eğer, Catalyst Control Center'ı açacak ve oyunun exe dosyasının amd kartını kullanmasını elle ayarlayacaksın. Bunu yapmazsan eğer oyun her zaman Intel'i görecektir. Normalde sürücü güncellemeleri ile Amd'nin oyunları otomatik olarak görmesi gerekiyor ama yeni oyunlarda veya spesifik durumlarda elle ayar yapmanız şart.
LostLost
Üye
Jerry dedi:

Öncelikle Amd ve Intel'in ekran kartı sürücülerini siliyorsun.

bu işlemi bununla yapmak baya iyi oluyo http://www.guru3d.com/files-get/display-driver-uninstaller-download,20.html

ayrıca herhangi bi oyun kağıt üzerinde amd'yi görmediyse, ne kadar güncelleme veya başka tweak falan yapsam da yine de görmedi bende ama oyuna girince kesinlikle amd'yi kullanıyo oyunlar
alkimg
Üye
yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar,sorunumu halletim :D
Cow_boy
Üye
Slm aynı sorun bendede mevcut nasıl yapacağımı açık açık olarak yazarmisiniz
discussioncontroller