donanım güncellemesi
MelkorMelkor
Üye
hey, geri döndüm! sizi özlediğimden değil size işim düştü, fikir danışmam lazım ondan :P.

şimdiki sistem bu:

işlemci: q6600 2.4 ghz
ram: 4gb 800mhz ddr2
ekran kartı: asus 650ti boost

bu sistemi şöyle yapıcam

anakart: asus h97m-e
işlemci: i7 4790
ram: kingston 2x8gb 1600mhz xmp

toplamda 1953 lira şu anda.

kasa olarak cooler master silencio alacağım için micro-atx anakart zorunlu.

1 seneyi aşkın sistem toplamaya çalışıyorum. artık bekleyecek sabrım kalmadı. skylake/ddr4 ikilisinin de beklediğimden çok daha pahalı olmasıyla giriştim vatan bilgisayarın sitesine. dolar/lira paritesi coştu gitti biliyorum ama aradaki birkaç yüz lirayı ödemeye razıyım.

seneler önce bu bilgisayarı toplarken vatan bilgisayardaki eleman core 2 duo yerine core 2 quad al, üst seviyeye geçmiş olursun demişti ve efsanevi q6600 işlemcisini farkında olmadan satmıştı bana. bu işlemciden çok memnun kaldım senelerdir götürüyo beni. şimdi yine aynı şekilde i7 alıp (ve anakart ve ram) elimdeki ekran kartını (650ti boost) kullanmak istiyorum. yine aynı mantıkla, ram ve işlemciye dokunmadan sadece ekran kartını yenileyerek senelerce kullanmak istiyorum. aslında mantıken skylake7ddr4'e parayı basmam gerekiyor ama unlocked işlemci ve z170 chipsetli anakartlar çok pahalı. ddr4 ramlere gelmeden bütçeyi aşıyorum.

sistemin kasa hariç 2000 lira civarında dolanması lazım yoksa ödeyemem. ne diyorsunuz sizce mantıklı mı sistem?
SYSCLEANER
Mod
Ekran kartının da değişmesi lazım 650ti düşük bir kart artık... İşlemciden biraz kısıp mesela i5 e yada AMD alternatifine geçip ekran kartına yeni bütçe yaratabilirsin...
acdervisacdervis
Mod
Oldukça eski sayılacak bir sistemin olduğundan kanımca hedefin düzgün bir anakart + ortalama işlemci ve ekran kartı almak olmalı. Böylece ileride diğer parçaları yeni slotlar çıkarken yeniler, bir sonraki anakart değişimine kadar iyi götürebilirsin. Şimdi ekran kartı almamak sistemi yeni ekran kartı alana kadar boşa yenilemiş olmaktan ibaret.
MelkorMelkor
Üye
anladım ve katılıyorum. ama...

hep işlemci/ram darboğazı yüzünden ekran kartımı tam performans kullanamadım. o yüzden potansiyelini bilmiyorum =). şu sistemi bozmaktansa bütçeyi ekran kartı için arttırabilirim ama 1 ay daha beklemek demek bu =/.

diğer parçaları yeni slotlar çıkarken yenilemekten kastını anlamadım. ama sistemi yenilemekten kastım sadece ekran kartını yenilemek olsun istiyorum.

bir de i5'e düşüp, ramleri 8gb'a çekince 600 lira gibi bir para kalıyor elimde. bu para da ekran kartı için yeterli değil misal fallout 4'ü 1080p'de oynamak için.

ps. ekran kartım da gayet güzel bence oyunları 30fps'ye kilitledikten sonra dert kalmıyor =D.

sonradan not: ikna oldum 650ti'ın testlerine bakınca. ya işlemciyi kısıyorum ya da bütçeyi arttırıyorum. geri kalanı için mantıksız diyebileceğiniz bir yer yok di mi?

Beğenenler: acdervis

creiGncreiGn
Üye
Yazdığın anakart - işlemci yerine şu ikisini alabilirsin;

http://www.vatanbilgisayar.com/intel-core-i5-6600k-soket-1151-35ghz-6mb-onbellek-14nm-islemci.html
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-z170m-plus-intel-z170-soket-1151-ddr4-3466mhzoc-vgadvihdmi-anakart.html

Anakart belki çok çok iyi değil, 4.8 ghz'lere kadar çıkamazsın oc yapacağın vakit lakin yine de en az bir 4.3-4.4'lere kadar çıkarsın sıkıntı yaşamadan. Üstelik oyunlarda alacağın performans overclock yapamayacağın 4790'dan çok daha fazla ve çok daha uzun ömürlü olacaktır. Fiyat farkı da sanırım 50 lira kadar oluyor toplamda.

ddr4 bellek de bir 40 lira kadar fark ediyor;

http://www.vatanbilgisayar.com/gskill-16gb-2x8gb-ripjawsv-kirmizi-ddr4-2400mhz-cl15-12v-dual-kit-ram.html

Toplamda 100 lira kadar bir farkla çok daha uzun ömürlü (overclock imkanı sağolsun) bir sistem kurmuş olacaksın. Ya bütçeyi toptan kısıp AMD'ye yönel derim ben, ya da bu parayı vereceksen mutlaka ama mutlaka overclock yapılabilir bir intel işlemci al. Overclock yapılamayacak işlemciye 1000+ lira verilmez kesinlikle. Ekran kartı için ise bu parçaları almayı ertemelene gerek yok derim ben; hedefinde 2016 olduğuna göre bir kaç ay para biriktirip ekran kartını yine alırsın.
MelkorMelkor
Üye
kafam çook karışık creign =). çok saol benim için girip bakındığın için.

hmm şimdi ben i7 6700k ve biraz daha üst seviye anakart bakmıştım o yüzden 1151 soketleri es geçmiştim.

kafamı daha çok karıştırdığın için çok teşekkürler. sanırım i5 de olsa skylake'e geçmek daha mantıklı olacak overclock meselesi q6600'ün en önemli özelliğiydi. ama arada fps olarak çok fark olmuyor oyunlarda işte. bak yine başlıyorum kafa karışıklığına.
creiGncreiGn
Üye
Neden direkt i7 bakıyorsun ki? Özellikle hyper-threading gerektiren uygulamalar kullanmayacaksan, oyun oynamak için pc topluyorsan fazladan 400 lira vermeni gerektirecek bir fark yok, performansları %5 dahi fark etmiyor.

Anakart çok iyi değil derkenki kasıt aslında anlık voltaj ölçüm noktaları, yedek bios profilleri, bios resetlemek için failsafe'ler gibi overclock'u hobi olarak yapan kesimle kullanılan komponentlerin kalitesi. Overclock rekoru zorlamayı düşünmüyorsan dediğim gibi iyi bir soğutucuyla bu anakartla da 4.4 ghz seviyelerinde kullanabilirsin işlemciyi tahminen. ROG Maximus VIII Ranger ile dahi maksimum elde edilebilen stabil overclock 4.8 ghz zaten. Daha kaliteli bir anakartın sana sağlayacağı şey daha yüksek frekansları zorlayabilmek için voltaj yükseltebilmen olacak, zira ortalama bir kartla voltajı sınırları zorlayacak kadar yükselttiğinde mavi ekranı yiyip kalacaksın. 2500k'yı dandik sayılabilecek bir anakartla (şu anın 300 liralık kartlarının muadili gibi düşün) 4.5 ghz'de 4 yıldır kullanıyorum; ne işlemciye bir şey oldu, ne de performans konusunda şu an dahi bir eksiklik hissediyorum. Görece kısıtlı bir bütçeyle overclock yapılamaz diye bir kaide yok. Sınırları zorlamayı amaçlamadığın sürece işlemci soğutucusu anakarttan daha belirleyici bir unsur bu konuda.

Hyper-threading kullanmayacaksan (video editing, 3d rendering, ya da işlemciyi %100'e kapasiteye yakın yoğunlukta kullanmanı gerektirecek kadar fazla işi aynı anda yapmıyorsan) i7 işlemci almanın senin açından pratikte pek bir farkı olmayacaktır. Zaten overclock yapılabileceği için 200-300 mhz yüksek base clock ya da fazladan 1-2 mb ön bellek için 400 lira verdiğine değmez. Hyper-threading kullanan oyun da yok bildiğim kadarıyla. Internet zaten benchmark dolu, oyun performanslarına baktığında senin de kafanda netleşecektir durum. Hele hele overclock yapılamayan bir 4790'la 4 ghz ve üstüne overclock edilmiş bir işlemciyi karşılaştırdığında 4790'dan koşarak uzaklaşacağını düşünüyorum =)

İyisi mi sen güzel güzel i5 6600K al, yanına da paran yettiği ölçüde bir anakart ekle, yıllarca kullan bu ikiliyi. Dediğim gibi, overclock yapamayacağın, üstelik de ddr4 desteklemeyen ve ömrü bu saatten sonra her türlü daha kısa olan bir işlemciye 1000 lira vermek akıl karı değil.
MelkorMelkor
Üye
creiGn dedi:

Neden direkt i7 bakıyorsun ki? Özellikle hyper-threading gerektiren uygulamalar kullanmayacaksan, oyun oynamak için pc topluyorsan fazladan 400 lira vermeni gerektirecek bir fark yok, performansları %5 dahi fark etmiyor.

pazarlama/reklam stratejileri işlemiş sanırım bana. bilmiyorum neden i7 bakındığımı. i7'nin gereksiz özellikleri olduğunu biliyorum ama i5 performans/i7 üst seviye gibi bir izlenim yaratmış bende. ben de uzun süreli sistem düşündüğüm için yani anakart/cpu'yu bir kere alayım, bir daha yerinden çıkarmıyım istiyorum. hatta mümkünse ramler de aynı şekilde. sırf bu yüzden ekran kartını bile yenilemeyi düşünmüyorum. ama diğer yandan acdervis'in dediği gibi, ekran kartı alana kadar boşta duracak sistem. beğenmediğim gtx960 bile 1000 lira civarında ki ben gtx970 ayarında (amd ya da nvidia fark etmez) bir şey istiyordum. ama tek seferde sistem ile birlikte ekran kartına da para veremem, maaşım yetmez =). para toparladığım anda alırım yenisini, beklemeye razıyım napıyım. kredi kartı borcuna girmekten iyidir.

şu anki bilgisayarım gibi sadece ve sadece oyun için optimize edip kullanıcam. benchmark olarak tek bildiğim anandtech sitesinde dolandım bütün gece. 6600k 'ya ikna oldum. ama bir iki sorum daha var.

creiGn dedi:

2500k'yı dandik sayılabilecek bir anakartla (şu anın 300 liralık kartlarının muadili gibi düşün) 4.5 ghz'de 4 yıldır kullanıyorum; ne işlemciye bir şey oldu, ne de performans konusunda şu an dahi bir eksiklik hissediyorum. Görece kısıtlı bir bütçeyle overclock yapılamaz diye bir kaide yok. Sınırları zorlamayı amaçlamadığın sürece işlemci soğutucusu anakarttan daha belirleyici bir unsur bu konuda.

keşke zamanında ben de o seriden (sandy bridge) alsaydım. ama şimdiki gibi sabit bir gelirim yoktu işte. alanlar hala daha upgrade edemiyor, vereceğin paraya karşılık olarak performans farkı yok çünkü. peki aradaki çekirdek hızı farkı oyunlara yansıyor mu ki? ben de (zamanında) q6600'ı 2.4ghz'den 3.0-3.4 ghz arasına çekiyordum. stabildi ama oyunlarda fps olarak artış çok çok azdı.

işlemci soğutucum da zaten hazır. cooler master t4 mü ne, sokete uygunsa onu kullanırım. değilse bile overclock yapmadan stok fan kullanırım 2016'ya kadar. aklımda kapalı devre sıvı soğutma var (hayır alma diyeceksiniz ama ben o hatayı yapmak istiyorum. senelerdir çok hevesliyim) ama alacağım kasa sessiz, sakin, yalıtımlı filan bir kasa. overclock için uygun mu sence? kasayı böyle bir şey almak zorundayım çünkü evde kedi var ve kasanın duracağı yer masa altı, odanın en tozlu noktası =). uzunca bir süre önü, sağı, solu, üstü açık kasalar bakındım (ızgaralı) ama benim için her hafta kasa temizliği demek olur bu. yani kasayı değiştiremem kesinlikle.

creiGn dedi:

Hyper-threading kullanmayacaksan (video editing, 3d rendering, ya da işlemciyi %100'e kapasiteye yakın yoğunlukta kullanmanı gerektirecek kadar fazla işi aynı anda yapmıyorsan) i7 işlemci almanın senin açından pratikte pek bir farkı olmayacaktır. Zaten overclock yapılabileceği için 200-300 mhz yüksek base clock ya da fazladan 1-2 mb ön bellek için 400 lira verdiğine değmez. Hyper-threading kullanan oyun da yok bildiğim kadarıyla. Internet zaten benchmark dolu, oyun performanslarına baktığında senin de kafanda netleşecektir durum. Hele hele overclock yapılamayan bir 4790'la 4 ghz ve üstüne overclock edilmiş bir işlemciyi karşılaştırdığında 4790'dan koşarak uzaklaşacağını düşünüyorum =)

İyisi mi sen güzel güzel i5 6600K al, yanına da paran yettiği ölçüde bir anakart ekle, yıllarca kullan bu ikiliyi. Dediğim gibi, overclock yapamayacağın, üstelik de ddr4 desteklemeyen ve ömrü bu saatten sonra her türlü daha kısa olan bir işlemciye 1000 lira vermek akıl karı değil.

tamam ben de hesapladım ve ikna oldum 100 lira bile fark etmiyor fazladan 68 lira gibi bir şey tuttu. 6600k benchmarklarda 4790 yerine abisi 6700k ile yarışıyor. bugünün oyunlarında ekran kartı belirleyici oluyor, iki işlemci de birbirine yakın sonuçlar veriyor. yani bugünden konuşursak fark yok. eskilerden senin 2500k ile 2600k'ya baktım yine aynı sonuç. ekran kartın iyiyse 4k çözünürlüğe kadar çıkarsın ama değilse bu sistem yeni ekran kartı alana kadar çöp olacak acdervis'in dediği gibi.

son olarak ekran kartı daha belirleyici bu konuda ama bende 550w psu var. değiştirmeyi düşünmüyorum masraf olmasın diye. yeter mi, özellikle overclock ile? ileride 2016 başında 970 seviyesinde bir kart düşünüyorum. onu da kaldırır mı acaba?
creiGncreiGn
Üye
Melkor dedi:

pazarlama/reklam stratejileri işlemiş sanırım bana. bilmiyorum neden i7 bakındığımı. i7'nin gereksiz özellikleri olduğunu biliyorum ama i5 performans/i7 üst seviye gibi bir izlenim yaratmış bende. ben de uzun süreli sistem düşündüğüm için yani anakart/cpu'yu bir kere alayım, bir daha yerinden çıkarmıyım istiyorum. hatta mümkünse ramler de aynı şekilde. sırf bu yüzden ekran kartını bile yenilemeyi düşünmüyorum. ama diğer yandan acdervis'in dediği gibi, ekran kartı alana kadar boşta duracak sistem. beğenmediğim gtx960 bile 1000 lira civarında ki ben gtx970 ayarında (amd ya da nvidia fark etmez) bir şey istiyordum. ama tek seferde sistem ile birlikte ekran kartına da para veremem, maaşım yetmez =). para toparladığım anda alırım yenisini, beklemeye razıyım napıyım. kredi kartı borcuna girmekten iyidir.

şu anki bilgisayarım gibi sadece ve sadece oyun için optimize edip kullanıcam. benchmark olarak tek bildiğim anandtech sitesinde dolandım bütün gece. 6600k 'ya ikna oldum. ama bir iki sorum daha var.

Tabii, ekran kartı olmayınca sistem bir süre kenarda boşa beklemiş gibi olacak ama şunu da düşünmek lazım; bir iki ay bekleyerek toplayacağın sistemdeki potansiyelden, sistemi tek seferde toplayabilmek için vazgeçip daha ucuz bir şeyler alarak uzun ömürlülükten vazgeçiyorsun. Bence de ekran kartını sonradan eklemenin bir sakıncası yok.

*Anandtech'in yanında Tom's Hardware, Guru3D ve PC Perspective'i de tavsiye ederim.

Melkor dedi:

keşke zamanında ben de o seriden (sandy bridge) alsaydım. ama şimdiki gibi sabit bir gelirim yoktu işte. alanlar hala daha upgrade edemiyor, vereceğin paraya karşılık olarak performans farkı yok çünkü. peki aradaki çekirdek hızı farkı oyunlara yansıyor mu ki? ben de (zamanında) q6600'ı 2.4ghz'den 3.0-3.4 ghz arasına çekiyordum. stabildi ama oyunlarda fps olarak artış çok çok azdı.

Yaptığın overclock'un performansa etkisi oyundan oyuna değişeceği için "şu kadar olur" demek doğru olmaz. Yine de şuradaki sonuçlara bakarsan iyi bir overclock ile %10 ve biraz daha üstü bir performans artışı beklenebilir cpu-heavy oyunlarda;

http://www.guru3d.com/articles-pages/core-i5-6600k-processor-review-desktop-skylake,17.html

Melkor dedi:

işlemci soğutucum da zaten hazır. cooler master t4 mü ne, sokete uygunsa onu kullanırım. değilse bile overclock yapmadan stok fan kullanırım 2016'ya kadar. aklımda kapalı devre sıvı soğutma var (hayır alma diyeceksiniz ama ben o hatayı yapmak istiyorum. senelerdir çok hevesliyim) ama alacağım kasa sessiz, sakin, yalıtımlı filan bir kasa. overclock için uygun mu sence? kasayı böyle bir şey almak zorundayım çünkü evde kedi var ve kasanın duracağı yer masa altı, odanın en tozlu noktası =). uzunca bir süre önü, sağı, solu, üstü açık kasalar bakındım (ızgaralı) ama benim için her hafta kasa temizliği demek olur bu. yani kasayı değiştiremem kesinlikle.

Stok fanla da bir sıkıntı yaşamazsın eğer eldeki soğutucu uymazsa. Sıvı soğutma benim de aklımda, custom bir şeyler yapmayacaksan tecrübesiz de olsan bir problem yaşamazsın yahu, bakma sen milletin yapma etme demesine. Üstelik Corsair'ın yanlış hatırlamıyorsam sıvı soğutmanın pc'ye zarar vermesine karşı garantisi vardı. Zarar gören parçaları değiştiriyor olmaları lazım global garanti kapsamında.

Uzun araştırmalar sonucunda H110'da karar kılmıştım. H100i ve H110i yanarlı dönerli ışıklandırmasıyla daha çekici görünüyor ama hem gereksiz kablo kalabalığına sebep oluyorlar, hem de H110'un performansı daha iyiydi. Yalan olmasın ama, benim araştırdığım zaman en iyi 2-3 hazır sıvı soğutma sisteminden biriydi.

Kasanın da overclock'a bir engel çıkaracağını düşünmüyorum. Şimdi baktım, H110'un radyatörü 140*280mm boyutlarında. Kasanın ölçüleri de 200 x 378 x 453mm. Radyatörü monte etmekte bir sıkıntı yaşamazsın sanırım kablo yerleşimini düzgün yaptığın sürece. Bir tek bellekler radyatöre dayanır mı mikro atx anakart olunca ondan emin olamadım. Alacak olursan ölçersin onu da artık =D.

Melkor dedi:

tamam ben de hesapladım ve ikna oldum 100 lira bile fark etmiyor fazladan 68 lira gibi bir şey tuttu. 6600k benchmarklarda 4790 yerine abisi 6700k ile yarışıyor. bugünün oyunlarında ekran kartı belirleyici oluyor, iki işlemci de birbirine yakın sonuçlar veriyor. yani bugünden konuşursak fark yok. eskilerden senin 2500k ile 2600k'ya baktım yine aynı sonuç. ekran kartın iyiyse 4k çözünürlüğe kadar çıkarsın ama değilse bu sistem yeni ekran kartı alana kadar çöp olacak acdervis'in dediği gibi.

son olarak ekran kartı daha belirleyici bu konuda ama bende 550w psu var. değiştirmeyi düşünmüyorum masraf olmasın diye. yeter mi, özellikle overclock ile? ileride 2016 başında 970 seviyesinde bir kart düşünüyorum. onu da kaldırır mı acaba?

Overclock yapmayacak olsan, i7'lerin base clock'u biraz daha yüksek tutulduğu için daha fazla performans verecektir ama aynı hızda çalıştırılan iki işlemci arasındaki performans farkı senin de söylediğin gibi gözardı edilebilir oyunlar söz konusu olduğunda.

Güç tüketimi için de şöyle bir örnek vereyim, madem Anandtech'i de seviyorsun;

Spoiler:
image
image

Sistemin toplam güç tüketimi, güç tüketimi en ipe sapa gelmez kartlarda bile 400w'ı aşmamış. Konfigürasyon da şöyle bir şey;

Intel Core i7-4960X @ 4.2GHz
ASRock Fatal1ty X79 Professional
G.Skill RipjawZ DDR3-1866 4 x 8GB (9-10-9-26)
MelkorMelkor
Üye
bayram dönüşü alıyorum bu üçlüyü. içime sindi kimsenin itirazı yoksa.

6600k
asus z170m-plus
gskill 2x8gb 2400mhz

*ramler değişebilir stokta başka markalar varsa. ama 16gb olsun ki bi daha dokunmak istemiyorum bu üçlüye bozulmadıkça.

kendim çok rahat öderim bu şekilde. 2016 başında da ekran kartına basarım parayı artık. fallout 4 ocağa kadar beklicek benim için =/.

çok teşekkür ederim yardımların için.
hammer_of_alkadrazhammer_of_alkadraz
Üye
Kasanın üstünde falan fan slotu var mı? Önü de açık değil, sadece köşelerdeki ufak ızgaralardan hava çekecek. Biraz pleb yorumu gibi olacak ama umarım soğutmada sıkıntı yaşatmaz.
discussioncontroller