donanım güncellemesi
MelkorMelkor
Üye

Kasanın üstünde falan fan slotu var mı? Önü de açık değil, sadece köşelerdeki ufak ızgaralardan hava çekecek. Biraz pleb yorumu gibi olacak ama umarım soğutmada sıkıntı yaşatmaz.

soğutmada çok başarılı değil bakındığım incelemelere göre. ama umarım tozu ve sesi tutmada başarılıdır. çünkü masada koyacak yer yok ve masa altı da fazla tozlu oluyor kedi tüyü ve bütün tozlar kabloların arasında birikiyor.

üstünde opsiyonel 120mm fan yuvası var. kullanmıyorsan plastik kapağıyla kapatıyorsun. ön panele bir adet 120 fan daha ekleyebiliyorsun. yukarıya değil ama önüne toplamda 2 fan düşünüyorum ben de. yine de hava girişi sıkıntılı evet.

şimdiki (7-8 senelik) soprano kasam da benzer şekilde. hatta soprano kapağın yanından da değil altındaki aralıktan bir tane 140mm fan ile hava alıyor sadece. alışkınım yani yüksek sıcaklıklara. toz sadece kapağın önünde ve filtrede kalacak ya da öyle olmasını umuyorum. soprano kasa pek başarılı değil o konuda da ama onun da yan paneli ızgaralı, pci slotların tamamı zamanla döküldü ve kayboldu ekran kartı arkadan da toz toplamaya başladı falan filan =).

ama önerin varsa dinlemeye açığım.
hammer_of_alkadrazhammer_of_alkadraz
Üye
Toz derdi masanın üstünde bile var ya. Ona en etkili çözüm filtrelemek fan slotlarını.

Mesela bende şu kasanın yanı cam olanı var; http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-carbide-serisi-300r-80plus-600w-midt-atx-siyah-kasa.html#genel-bakis Alttaki psu'in hava alması için açılan slotun filtresi var, çıkarılıp temizlenebiliyor. Önündeki fan slotlarında da aynı şekilde. Yan ve üst için el yapımı filtreler de kullanılabilir. İçinde 650 watt psu var ama bayiide ayrı gibi satılıyordu, yani ikisini bir paket yapmışlar gibi. Sitesinde öyle bir seçenek bulamadım, sen psu istemediğin için onu sormanda yarar var.

Bİr de positive pressure flow dedikleri nane de toz birikmesini önlüyormuş. Üste de bir tane içeri hava alacak şekilde fan koyarak sağlanabilir o. Mantık olarak fanla giren hava çıkan havadan daha fazla olmalı. Tom's Hardware'de buldum bunun için bir makale, göz at istersen: http://www.tomshardware.com/reviews/cooling-air-pressure-heatsink,3058-5.html
MelkorMelkor
Üye
300r haddinden güzel bir kasa arkadaşta da var. hatta ben aldırmıştım ama önünde filtresi var mı bilmiyodum valla gidince bakayım bi =). zaten mağazadan alacağım için bütçeye uygun olanlara tek tek bakıcam.

a bu arada arkadaş bütün fan slotlarını doldurduğu için tozu halı şeklinde biriktiriyo kasanın içinde. ama eskiden 2 fan kullanırken bir sorunu yoktu (gerçi ona sorsan şimdi de dert etmiyo ya neyse).
hammer_of_alkadrazhammer_of_alkadraz
Üye
Önünde de filtre var ama o alttaki gibi çıkmıyor yerinden ne yazık ki. Ön kaportayı alyenle söküp temizlemek gerekiyor :)

Benim de bütün fan slotlarım dolu ama toz çok çok az var. Muhtemelen masanın üstünde kullandığım için. Belki de arkadaşın fanları farklı şekilde koyup negatif basınç yaratmıştır. Yan ve üste de el yapımı filtre uygulanırsa gayet düzgün sonuçlar alınır bence. Öneririm ben, malzemesi falan da çok kaliteli. Kablo toparlama işi de rahat, hafif de. Özellikle camlısını alıp led döşedin mi içeriye bayağı güzel bir görüntüsü oluyor :)

MelkorMelkor
Üye
şaka gibi. bayram tatilindeyken istanbuldaki evimizin kentsel dönüşüm muhabbetinde yıkılacağını haber aldık. 3 ay içinde boşaltmamız gerekiyormuş. bizim için sorun değil elbette zaten istiyorduk evin yenilenmesini ama ocak ayında geçici olarak yeni eve geçene kadar sistem işi yattı. bugüne kadar hep farklı bahanelerle erteledim yeni bilgisayarı ama şimdiki sebep fazlasıyla geçerli =D.

o zamana kadar maaşımı da harcamıyorum ve şu sisteme gtx970 vb. bir ekran kartını yapıştırıyorum. hadi bakalım. buradan güncelleme yaparım ne yaptım ne ettim diye.
salih32salih32
Üye
Bence hayırlısı olmuş
MelkorMelkor
Üye
guncellemem geldi yine.

cok uzun, okuyamadim versiyonu: sistemimi i5-ddr4 ile yeniledim. 1080p'de oyun icin 1900tl'yi asmayacak kart almak istiyorum.

simdi oncelikle ne bok yedim onu anlatayim.

msi z170a gaming m3 bilmemne anakart
i5 6600
16gb 2400mhz ddr4 ram

bu ucunu aldim cunku param buna yetiyordu, stokta da o aralar cok secenek yoktu falan filan. anakarti biraz zoraki aldim, hicbir sorunu yok isiklandirmasi harika gorunuyor ama yine de icime sinmedi resmen. skylake islemci alip ddr3 destekleyen anakart almisim. ramleri ddr3 olarak degistirmek yerine (evet biliyorum performans farki olmadigini) gidip anakarti degistirdim. niye 16gb aldim bilmiyorum. ki islemcim de k olmayan versiyondan. cok acayip.

ilginctir onceki islemcim de 6600 numarali versiyonuydu intel'in: q6600 core quad. ve yine onceki gibi bu sistem de inanilmaz stabil. en ufak bir sorun yasadigimi hatirlamiyorum. sadece yeni anakartlara windows 7 kurmak cok zor niyeyse. ben de windows 10 kurdum. kasada fanlar arada bir orta devirde donup, sesli calisiyor ama onun disinda bir derdim yok. islemci asiri rahat ve eski sogutucuma uyumlu cikti. sicakligi oncekine oranla bir hayli dusuk.

kasa ve guc kaynagim eski hala. guc kaynagi 550w. kasami degistirmeyi dusunuyorum ama guc kaynagi bozulana kadar sabit. 1080p'de oyun oynuyorum ve su anda 650ti boost ile overclock sinirlarini zorluyorum ve aslinda icten ice, itiraf edeyim karti bozmaya calisiyorum ki gidip yenisini alayim diye ama bozulmuyor meret.

aslinda kendi tecrubeme gore cok mantikli bir tercih yaptim saniyorum. tabi zaman gosterecek bunu. zamaninda da son model intel islemcilerden almistim (evet 7-8 sene kullandim q6600'i. 3-4 ekran karti degistirdim o surecte) ve cok uzunca bir sure oyunlarda darbogaz yaratmadi. ama ramlerde cok sikinti yasadim (ehe ingilizce klavye). 2gb ddr2 ramle surundum senelerce. seneler sonra ise girince ddr2 ram almak aklima esti ve 4 gb'a cektim. o da omrunun son aylarinda yetti bana iste. kisitli butcede 16gb ram gormemislik ama bir de ayni anda hem pencere modunda oyun oynayip, hem giantbomb izleyip hem de chrome'da rastgele sitelerde dolanmak icin uygun ki ben bunu 4gb ddr2 ram zamaninda yapiyordum =). hem de iste uzun donem icin hic dusunmek istemiyorum sistem rami kacti falan filan diye.

bu sistemde de hedefim yine son model islemcilerden (skylake) alip senelerce sadece ekran kartini guncelleyerek ilerlemekti ama i7 islemcinin fiyati tek basina benim maasima denk resmen. i5 aldim. k versiyonu stokta yoktu o zaman daha iyi valla dandik bir anakart alayim dedim. o da fazla alt seviyeymis, ddr3 destekliyormus. sonra degistirdim dedigim gibi. yine de odemede zorlandim ilk iki ay. sonradan rayina oturdu her sey ve son taksidi yatirdim sonunda =).

sira ekran kartina geldi. onceki sistem 1900tl civari tutmustu. yeni yil ile ben de ufak bir zam aldim ama yine de odemede zorlandigim icin sinirimi tekrar 1900tl olarak tutuyorum ekran kartinda da. aylardir linustechtips vs. takip ediyorum ama aklimda cok fazla soru var. gtx970 alsam 0.5gb ramin frekansinin dusuk olmasi gibi garip bir sorunu var ve uzun sure kullanma ihtimalim de var, 1080p'de sorun yasatir gibime geliyor uzun donemde. 980 alsam 2000tl fiyati ile baraji asiyor. amd/ati baksam fazla guc tuketiyor ve zaten fan sesindan rahatsizim. niyeyse on yargili yaklasiyorum. 550w guc kaynagimda 2 tane 6+2 pin pci-e guc girisi var ama yine de ikisini ayni anda kullanirsam o bilmemne kanalindan (ekran kartini besleyen) tam guc verebilir mi bilmiyorum. o yuzden en fazla tek 6 ya da 8 pin kullanan bir kart olsun diyordum.

minik boyutlarda (mini-itx) 970 gordum cok tatliydi ama tek fan, kesin isinma sorunu yasatir. fazla guc tuketmiyor fakat ayni zamanda kendini iyi sogutamiyor. ayrica simdiki kasam oldukca buyuk. titanx bile sigar (cigar!) tutup boyle ufak bir kart almak mantikli mi sizce?

neyse su aralar pascal midir nedir yeni nvidia kartlar da gelecek (turkiye'ye ne zaman gelir acaba?). onu beklemek lazim midir? yoksa amd/ati sapphire 390/390x vs. is gorur mu? acikcasi ne alsam inanilmaz bir performans artisi olacak oyunlarda ama yine de oyuncuyuz iste en iyisini istiyoruz. directx12'nin performansa negatif etkisi olmayacagini varsayarak dusunuyorum tabi bu kartlari.

yoksa bu isleri birakip gtx960 (4gb versiyonundan) ya da amd 380x filan mi alayim?

salih32 dedi:

Bence hayırlısı olmuş

pek olmadi aslinda =/. bu parcalari alirken ve ekran kartini almazken bu yorumun geldi aklima ufaktan. sonra gecti ama.

yanlislikla kendi mesajimi begendim lan. geri de alamiyorum ._.

Beğenenler: Melkor

discussioncontroller