Ektan kartımı mı yenilesem ssd mi alsam
uymam
Üye
2012'den bu yana kullandığım masaüstü bilgisayarım lol oynarken sürekli donup beni oyundan atıyor.

Oyun ayarlarını en düşük seviyelerde kullanmama rağmen hem de.

Anakartım Asus p8h61-m lx h61
Ekran kartım inno3 Nvidia 250 gts 1Gb 256 bit
Ram 4 gb Kingston
Psu mu gpu mu adını unuttum max 350 watt

Ram'i düzgün takmadan çalıştırarak anakartı yaktım. (Elime sağlık.)

İlk sorum, öncelikle yine aynı anakartı mı almalıyım yoksa başka bir anakartta alabilir miyim?

Gelelim asıl soruma. Oyundaki performansımı arttırmak için pc'nin kasılmaması için sizce yeni bir ekran kartı mı almalıyım yoksa ssd mi almalıyım?

Oyunun yavaş yüklenmesi benim için sorun değil. Zaten yavaşta degil bence ama bugün anakart degistirmek için gittiğim serviste bana ekran kartın iyi, bence ssd takalım bilgisayarın hızlansın dedi.

Ben ektan karti konusunda ısrarcıyım ama emin de değilim. Siz ne tavsiye edersiniz? Ekran kartı derseniz tavsiye alabilirim.

Ayrica ekran kartı alırsam sadece oyun için kullandığım için Amd düşünüyorum. Ne yapayım? Yardım ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler.

Bu arada anakart dahil bütçem max 500 tl.
uymam
Üye
MosquéteroMosquétero
Üye
sorun internette olabilir

Beğenenler: uymam

uymam
Üye
Netim baya hızlı aslında film falan indirirken saniye de 1 mb a yakın indiriyor. İnterneti tek kullanıyorum baya hızlı :( Başka bi sorun var bence.

Ekran kartım çok eski olduğu için değil midir yani

Beğenenler: uymam

uymam
Üye
Filri olan yok mu arkadaşlar.
SYSCLEANER
Mod
Donma neden oluyor ona bakmak lazım eğer oyun donuyor ve oyunun programı komple kapanıyor ise yazılımsal bir sorun olabilir pek tabi yazılımsal konular kontrol edildiktan sonra donanımsal kontrolü yapmakta fayda var, yani...

1. Öncelikle temiz bir format atıp oyunu kuruyoruz sorun devam ediyor mu bakıyoruz...

2. Sorun çözülmedi mi? O zaman ilk olarak sıcaklık değerlerine bakıyoruz oyunun takılıp düştüğü anda sıcaklık değerleri en tepede ise muhtemelen ekran kartının yada cpu nun soğtuması yetersizdir... Thermal macun (cpu için) ve toz temizliği ile ilk müdaheleyi yapıyoruz .

3. Sorun halen çözülmedi ise rami kontrol ediyoruz, windowsun kendi uygulaması var onunula kontrol edebilirsin...

Ramin çalıştığına emin isen hdd yi badsector e karşı taratıp kontrol etmen lazım, ram de yada hdd de bir arıza bulur isen bu parçaları değiştirerek sorunu giderebilirsin...

uymam
Üye
Oyunun programı komple kapanmıyor aslında görüntü gidiyor sadece oyun sesleri arka planda devam ediyor. Oyunu tekrar açıp yüklenmesini falan beklemiyorum sadece alt tab yapıp ya da ctrl+alt+del falan yapıp ekranın tekrar gelmesini sağlıyorum yaklaşık 10 15 sn donuk kalıyor sonra tekrar geri geliyor. Oyunun en hareketli kısmında savaşlarda falan oluyor. Oyunu toplamda 4-5 defa tamamen kaldırıp kurdum.

Performans artar ümidiyle windows 10 a yükselttim ondan sonra da 2 defa silip kurdum. Şimdi serviste yeni bir anakartla tek tek tüm parçaların performanslarını kontrol edeceklermiş. Ram im 4 gb 1600mhz DDR3 kingstondu. Şimdi elimde 4 er gb.lık Hi-Level 1333 mhz DDR3lük 2 tane ram var onları takmayı düşünüyorum.

Sıcaklık kontrolü yapmamıştın açıkçası nasıl yapacağımı da bilmiyorum ama netten öğrenirim.

Toz temizliği de yaptım serviste temizler belki. Ssd mi ekran kartımı konusunda ne diyorsun.

Ssd oyundaki performansı da arttırır mı.

Ekran kartım yeterliyse Ssd mi alayım. Açıkçası SSD nin oyun performansına etkisi yoksa sadece hızlı açılmasını sağlıyorsa almak istemiyorum.

Birde psu 350 wat gts250 icin yetersiz en az 450 500 wat olmalı dedi.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz gerekmiyorsa boşa masraf yapmayayım. Zaman tasarruf devri
uymam
Üye
500 watt psu siparişi verdim. 2 tane de 4 gb ram takacağım bir de format ssd ve ekran kartı almaktan simdilik vaz geçtim.
AstusAstus
Üye
Ssdnin oyun performansina katkisi sadece loading kisminda olur. Baska turlu performans veremez. Psu da gerekli ama gpu yukseltirsen daha faydali olur gibime geliyor. Islemcin neydi?
uymam
Üye
İntel i5 3.1 ghz
uymam
Üye
Astus dedi:

Ssdnin oyun performansina katkisi sadece loading kisminda olur. Baska turlu performans veremez. Psu da gerekli ama gpu yukseltirsen daha faydali olur gibime geliyor. Islemcin neydi?

İntel i5. 3.10 ghz
discussioncontroller