1 Kasım Genel Seçimi: Game Over
kurtkapankurtkapan
Üye
aradaki 20 sayfaya bakmadım da,

Vattghern dedi:

AKP'nin 45% altına düşmesine imkan yok.
CHP de 23% civarı takılır.

hedşat.
GunGun
Üye
CHP'yi kapatıp yeni parti kursunlar. Ya da Kılıçdaroğlu Bey kendi partisini kursun. CHP ismiyle bu kadar yürünüyor.
ButeoButeo
Üye
CHPnin bence de kapatilmasi gerekiyor. Solcularla ataturkculeri bir arada bulisturacak bir parti sart. Mecliste solculuk gorevini hdpnin ustlenmesinden rahatsizim zira, o is yurumeyecek.
Amenquiver
Mod
Atatürk'ün partisi kapanır mı hiç ya
mcprozackmcprozack
Üye
Chp'nin kapatılması gerek diyenler neyin kafasını yaşıyor acaba?Sorun partide değil partinin başı ve yakın yönetimde.
Amenquiver
Mod
Bence haklılar ama olacak bir şey değil.

Ezanı Türkçe yaptı diye CHP oy almıyor. Bu ülkenin seçmeni böyle. İmkanı yok artıramazlar artık.
ButeoButeo
Üye
mcprozack dedi:

Chp'nin kapatılması gerek diyenler neyin kafasını yaşıyor acaba?Sorun partide değil partinin başı ve yakın yönetimde.

Alakası yok. Sorun partinin geçmişinde. Kılıçdar'dan daha cana yakın ve makamına layık bir adam bulamazlar zaten.
H.B.A.H.B.A.
Üye
chp maalesef halkın gözünde tu kaka, istediği kadar atatürkçü-devletçi çizgiden uzaklaşıp sosyal demokrat bir parti olsun akp seçmeni yine oy vermeyecektir. kapanmasından ziyade zamanında tasfiye edilden ulusalcı kadro geri gelse, chp'yi gerçek sahiplerine verseler ve kılıçdaroğlu yanına sağlam isimleri alıp yeni bir parti kursa belki olur
Geass
Üye
Kılıçdaroğlu'nun çabalarını ben de kötü falan bulmuyorum. Ama halk istemiyor işte böyle sosyal demokrat bir adamı. Kendini hırpalamasının anlamı yok. AKP ile uğraşacak daha çirkef biri gelsin belki halkın hoşuna gider. O yüzden ben de istifa etmesini bekliyorum. Ayrıca ülkede sorumluluk duygusu kimsenin umrunda değilken en çok bunu eleştiren ana muhalefet partisi lideri olarak iki seçimdir başarısız -kendi deyişiyle başarı iktidar olmak- bir parti liderinin istifası baya takdire şayan bir davranış da olur.

Ancak Buteo'ya katılıyorum. İnsanlar partinin geçmişiyle özdeşleştirdiler şu anki halini partinin. O yüzden ne yapsalar bu sınırda kalacak. Sistem için bir gaz alma partisinden öteye gidemeyecek. Ayrıca izmirli ulusalcı chpliler de pek sevmiyor kendisini :/

Yapacak bir şey yok. İnsanlarımız aptal değil, vicdansızlar. Umursamıyorlar ölenleri, ölenlerin arkasından edilen lafları.
creiGncreiGn
Üye
Buteo dedi:

mcprozack dedi:

Alakası yok. Sorun partinin geçmişinde. Kılıçdar'dan daha cana yakın ve makamına layık bir adam bulamazlar zaten.

Cehape kapatılsa her şey güllük gülistanlık olmaz açıkçası. CHP'ye Kılıçdaroğlu partinin yönünü iyi kötü değiştirmeye çalışıyor olsa da hala oy veren çok büyük bir ulusalcı kitle var, bu adamların yeni kurulacak sosyal demokrat bir partiye oy vereceğini düşünmek kesinlikle hayalcilik. Oylar DYP, DP, LDP, DSP, VP (ulan amma çok varmış) falan derken dağılıp gider. Bu dağınıklığın giderilmesi lazım tabii ki ama en optimist bakış açısıyla bile Türkiye'de CHP dışında bir partinin oy alabileceğini sanmıyorum ben. Öyle bir kültürümüz yok bir defa, boşuna hayal kurma bence, Türkiye böyle boktan bir ülke.

Benzer şekilde HDP'ye oy veren kesimden de kayda değer oranda oy alması imkansız bana kalırsa. Zaten bunun teyid edildiğini de gördük HDP'den kayan oyların tamamına yakınının AKP'ye gitmiş olmasıyla. HDP'ye oy veren 5-6 milyon insan sosyal demokrasiye gönül vermiş değil netice olarak; işin içinde etnisite olmasa HDP'nin alacağı oy bir kaç yüz bini geçmezdi.

CHP her ne kadar ismi ve yaptığı çağrışım sebebiyle bazı kesimlerden oy bulamıyorsa da, en az o kadar -hatta daha da fazla- oyu ismiyle alıyor. CHP'ye oy veren 12 milyonun kaçı seçim bildirgesini açıp okuyarak oy verdi sence? Ya da şöyle demek lazım, Türkiye'de kaç kişi partilerin isminden ötesine bakarak oy veriyor?

Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller