1 Kasım Genel Seçimi: Game Over
FaironFairon
Üye
"Türkiye'de kaç kişi partilerin isminden ötesine bakarak oy veriyor?"

Malesef sadece "Diğer: %2"
JerryJerry
Üye
Oturaklı bir merkez sağ partisinin kurulması lazım. Mhp gibi milliyetçiliğe kayan parti yetmiyor. Kapitalizmi doruklarında yaşatacak, din ve ırkçı yaklaşımları minimumda tutabilecek bir partiden bahsediyorum. Bu gidişle bir sonraki seçimde ben kuracağım, o noktaya geldik. 14 yıldır sağ görüşte muhalefet yapılmıyor, yapılamıyor.

Kılıçdaroğlu biraz daha çingenevari iktidarın her lafına atlayabilir, daha fazla medyatik takılabilir ancak gene de %30'un üzerini görmesi mucize gibi bir şey olacaktır.

Dünyanın genelinde olduğu gibi Türkiye'de de %60-%65'lik bir sağ blok var ve şuan Akp'ye kanalize olmuş durumdalar. Bu işin tek çözümü Akp'nin tabanını kucaklayabilecek bir rakip partinin kurulmasıdır. Partini kuracak; A.Gül, A.Şener, B.Arınç gibi adamları saflarına katacak ve keyfine bakacaksın...
Rasixius
Üye
Muhalefetin başarısızlığını sadece kendi aldığı oyla değil iktidarın oy kaybetmemesiyle de görebilirsiniz.Hatta şu anda direk bununla değerlendirilmeli.Bu açıdan akıllı olan tek bir adam var.Demirtaş.Ölümler adamın umrunda değil,ama keşke partimiz baraj altı kalsaydı da kimse ölmeseydi diyebiliyor.
Başka bir siyasetcilik örneği daha vereyim.
Ak parti oy kaybettikten sonra,yani 7 hazirandan sonra RTE'nin söylemlerine bakın.Bir de öncesine bakın.
En basitinden koalisyon çalışmaları.MHPyi eriten,CHPye de hiçbi değişim olmamış lan bunlarda dedittiren süreç.
Seçimden sonra Tayyibin açıklaması: Sonuca saygı göstermeliyiz.Umarım koalisyon kurulur.
Peki gerçekten koalisyon istiyor muydu?Tabiki hayır!
CHP:Koalisyona kesinlike yaklaşmam
MHP:Rüyanda görürsün

Grüşmelerden sonra da koalisyonu biz kurmak istedik,AKP istemedi geyiğine yattılar.Şu açıklamalardan sonra görünen şey ise AKP istedi bunlar yanaşmadı gibidir.MHPye kimse CHP ve HDP ile koalisyon kurmadı diye kızıp akpye oy verecek değildi.Öyle olsa chp artardı.

Şimdi de bunlar gerizekalı geyikleri dönüyor.Hakareti yedikçe katmerleniyorlar.

Ben keşke chp-akp koalisyon kursa keşke dediğim zaman(biliyorum çünkü kurulmazsa elden fıırsat gidecekti) onlarla kurarlarsa bi daha chp benden oy alamaz diyen adamlara da selam olsun.Bu zihniyet haketti bunu.

DharkanDharkan
Üye
Yanılıyorsun, koalisyonu kimin isteyip kimin istemediğini herkes biliyordu. Bu kimsenin tekrarlanan seçimde attığı oyları değiştirmedi.

SoddorathSoddorath
Üye
Daha önceki seçim hareketliliklerinden beri Türkiye'de değişimlerin soldan-sosyal demokrasiden olmayacağını düşünüyordum. Dolayısıyla 7 Haziranda Hdp baya şaşırmıştı beni. Ama şimdi net bir şekilde hdp'nin de oylarının etnisiteden geldiğini görmüş olduk. Çatışmalı, katliamlı, kaos ve koalisyon algılarını görünce hemen geri döndüler. Dün gece sonuçların etkisiyle, şaşkınlıkla falan kafam tam net değildi. Şimdi bakıyorum da, bildiğimiz muhafazakar milliyetçi seçmeninin hala derinlerde nasıl korku içinde olduğunu, devletin gücünü koruma ve güçlü olana dayanarak güven duygusunu sağlamaya eğilimli olduğunu yeniden yeniden görmüş olduk.

Akp milliyetçi oylarını almak için riske girdi aslında. Onlar için de süpriz oldu. Aslında taktikleri aynı, düşman belirleme, biz süperdik ama onlar işin içine girdi kaos oldu, biz hep diyorduk bunlarla koalisyon olmaz diye, hem ışid'le hem pkk ile hem dhkpc ile savaşıyoruz savaşlarda kayıplar normaldir, kararlıyız, bizi kandırdılar çözüm sürecinde, o kadar barışı getirdik silah bırakmadılar falan diye diye 7 haziran öncesi koşulları iyi değiştirdiler. Derinlemesine okuyamayan adam da "vay kıymetini bilememişiz" diye atladı hemen. Mhp bu arada yine hiçbir bok yapmadı. Hdp o kadar pkk'ya dur çağrısı yapmasına rağmen işe yaramadı, pkk'ye ypg'ye dayadığı sırtını çekemedi, katliamlar sonrası yaşanan acı ve öfkeyle, barış dilinin içine yine suçlamalar, ithamlar, tehditler karıştı. Chp'de ortalık kızılca kıyamet iken sosyal politika ağırlıklı vaatlerine devam etti. KK'nın bu söylemlerini ne kadar haklı ve yerinde ise bile olan biteni seçim programına yediremedi. Ya ankara katliamından sonra iki milletvekili çıktı, belgelerle fıstık gibi devletin nasıl ihmali olduğunu, ışid üyelerinin nasıl izlendiğini, dinlendiğini, sınırı nasıl geçtiklerini, nasıl beslenip, nasıl tedavi edildiklerini çatır çatır anlattılar. Ulan meydanda anlatsana bunu. Katliamları sadece ışid'e yığıp hiçbir sorumluluğu üstlenmeyen adamlar 1-2 hafta konuşuldu, sonra unutuldu adeta. Son haftalarda yine bayramda ikramiye, passolig falan konuşuldu. Vurgulasana chp'nin koalisyon görüşmelerinde ne kadar istekli olduğunu. KK bunları söylüyor her fırsatta ama programının vurgusu bunlar olmalıydı. Bir taraftan kaosu karşı tarafa iteleyen akp'ye karşı, kaosu 7 haziran sonucunu beğenmeyen akp'nin stratejisi olduğunu daha iyi anlatmaya, vurgulamaya bakacaksın. KK biraz da iyi niyetinden bu hale geldi aslında. Suçlayıcı ve kötüleyici söylemi zayıf kalıyor. Demirtaş ve hdp etki açısından bunda daha başarılı mesela.

Velhasıl, anap'ın aklına gelmeyeni akp yaptı ve tuttu. Eski fikrim geçerli, merkez sağda değişiklik hamleleri olmadıkça seçmenin yeri yine değişmez. Doğrusu Jerry'nin dediği Gül'lü, Arınç'lı, Meral Akşener'li kulis beni heyecanlandırmıştı doğrusu ama şu sonuçlardan sonra onların da tabanı kendilerine çekebileceklerini sanmıyorum.

Bence gidelim akp'nin gençlik kollarına girelim, yeni bir jenerasyon olarak ilerleyip, kendimizi kanıtlayıp, portföy ediniriz. Zamanı gelince içerden dağıtır, ayrılıkçı bilinen isimleri gazlayıp onlarla birlikte, merkez sağda güçlü bir alternatif oluştururuz zaar. Şu fantazi bile soldan hamle ve değişim beklemekten çok daha kısa sürer.

Beğenenler: Geass

H.B.A.H.B.A.
Üye

Bence gidelim akp'nin gençlik kollarına girelim

şu dediğini KYK yurduna çıkmak için bir arkadaşım yaptı, cidden de işe yaradı önce yurda misafir öğrenci olarak aldılar sonra da kalıcı olarak yerleşti LEL

Beğenenler: Dharkan

RavageRavage
Üye

Beğenenler: OneInchMan

phdphd
Üye

Yoksa senin de mi kaçabileceğine dair hiç umudun yok?

Gitsem giderdim yav kaç senedir, bunlardan korkan bunlar gibi olsun. Ama baba olursam veledi dışarda okuturum herhalde.

Beğenenler: CombiningPerson

RedBeardRedBeard
Üye
kurtkapankurtkapan
Üye
daha doğru oldu böyle
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller