Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil Artık
CelebholCelebhol
Üye
Polisin Beyazıt'taki YÖK protestosunda bianet muhabiri Beyza Kural'ı tehdit eden videosunu yayınlıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=4jYAKD_g0ko

Polis, Kural'ı haber takip ederken ters kelepçe takarak polis aracına bindirmek istedi.

Bu sırada "Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil artık, bunu öğreteceğiz size" diye bağırdı. Polis Kural'ın elinde olan gazeteci kimliğini de çekip kopardı.

Polis "Ben kabzımal mıyım" diye bağırdı.

Polis ters kelepçe takarak ve darp ederek çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Kaynak

----

Ülkede olan biten binlerce olaya göre küçük görünebilse de, girilen dönemi çok iyi şekilde temsil etmesi açısından çarpıcı olmuş.
PazarlamacıPazarlamacı
Üye
Normal polis barbarlığı. Bilirim abilerin nasıl gaddar olduklarını. Silivri'de bayağı alakadar olmuşlardı bizimle.
Sifon
Üye
daha da beter olur inşallah bütün ülke
SoddorathSoddorath
Üye
Akp'ye oy veren kitlenin de bunları çekmesini istiyor insan da, onlar bir şekilde mutlu oluyorlar. Yine olan ötekilere oluyor.
CelebholCelebhol
Üye

Normal polis barbarlığı. Bilirim abilerin nasıl gaddar olduklarını. Silivri'de bayağı alakadar olmuşlardı bizimle.


Zaten ülkenin normalinden öte bir durum değil fakat 1 Kasım'dan sonra sesli olarak bu beyanı bir polisten -o koşullarda- duymak, tam bir özet.
Sifon dedi:

daha da beter olur inşallah bütün ülke


Olm bizi de niye yakıyorsun? Adamlar AoE çalışıyor.
PazarlamacıPazarlamacı
Üye
Millet umutsuzluğa düşmeyin.

Sırf bizim ekonominin kötüye gidişini "erteleyebilmek" için 250-300 milyar dolar gerekli. Amerikan Merkez Bankasının Aralık ayında faiz arttırımına gideceği belli oldu. Çin'de bu yıl büyüme 6.9 olacak (yani onların ekonomisi de durgunlaşmaya başladı. Jeopolitik gerilimin merkezi içindeyiz. Bu durumda ülkenin ekonomik küçülmeye gidişinin önüne geçilemez (istatistiki olarak farklı aktarılabilir ama insanlar kağıt üzerindeki rakamlarla doyuramazsınız).

Yukarıdaki gibi bir durumda yabancı sermayede Türkiye'yi terk eder. Ekonomideki "sözde" başarı ve "istikrarla" başta kalabilmeyi başaran bir parti bu durumda ne olur. Ödemeler dengesinin altının üstüne geldiği, swap zincirinin kırıldığı ve sıcak para musluklarından damla akmayacağı bu zamanlar adamı iktidar koltuğundan alaşağı eder.

Sırf bu durumdan kurtulmak için ekonomi sistemimizi değiştirmemiz gerekir (ki bu bile çift haneli küçülmelere yelken açmamız demektir). Çünkü bu bir sistemik krizdir ve bundan önce geçirdiğimiz krizlere benzemez. Etkileri ağır ve uzun süreli olacaktır.

Bu arkadaşların böyle bir mayın tarlasında hareket edebilme yetenek ve kabiliyeti yoktur. Şu zamana kadar sadece propoganda ve dünya konjonktürünün onlara göz kırpması ile buraya kadar gelebildiler. Acı gerçek herkes yüzüne çarpınca iki seçenek ortaya çıkacak:

- Herkesin mantığnı kaybedip birbirini kuduz köpek gibi parçalaması (daha karışık bir süreç ama özeti bu),
- Herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi (benim olmasını ümit ettiğim olasıllık).

Not: Arkadaşların başkanlık mevzusunu hemen tekrar açmaları ekonomi gündeminin yerini bunun doldurması için bence. Tabii bu arada o işi de becerebilirlerse mutlu olular. Yine de çok fazla bir işlerine yaramaz.

Dolar kurunun seçimden sonra 2.77 den 2.91 e kısa sürede çıkması gidişatımız açısından açık bir göstergedir ( dolar kuruna ellerinden gelenden fazlasını basmalarına rağmen). Dolar/Euro arasındaki parite makası kapandıkça ihracatçımız ve ihracatçılara çalışan diğer kesimlerde zora düşecektir (Dolarla ithal edip, Euro ile sattığımız için).

Velhasıl kelam, Arkadaşların sokaklarda kafa kesmeden 2019 yılına kadar seçime gitmemeleri çok düşük bir olasılık. Kriz bombasının kucaklarında patlaması beni çok mutlu edecek. Zaten olabilecek bir koalisyon hükümeti de 2 yıl içinde erken seçime gidecekti ekonomi yüzünden.

Düşünün hangisi daha iyi. Kriz ortamında başarısız bir koalisyon tecrübesinden sonra "eğer bizim tek parti iktidarımız olsaydı böyle olmazdı" diyerek daha güçlü bir şekilde iktidara gelebilecek bir akp mi? Yoksa krizde ne yapacağını bilmeyen iktidardan düşme korkusuyla seçmene ve dünyaya karışık sinyaller gönderip her şeyi eline yüzüne bulaştıran bir akp mi?

Bizim için kolay çıkış yollarının hepsi tükendi. Artık tek çıkış yolumuz sarp bir kayalıktır. Kendinizi psikolojik olarak ve yapabiliyorsanız ekonomik olarak ( risklerinizi (yani borçlarınızı) azaltarak ) bu zor dururmlara hazırlayın.

Notun Notu:Yazının kopukluğu ve notun uzunluğu için kusura bakmayın.

Henüz hiçbir şey bitmedi.
discussioncontroller