The Expanse
FaironFairon
Üye
Aynı isimli kitap serisini konu alan dizi. Geçen sene tanıtımını görüp araştırınca kitapların çok iyi olduğunu okuyup kitapları almıştım. Kitaplar bayağı iyiler cidden. Biraz klişe bir tabirle uzayda geçen Game of Thrones deniyor ama bu şekilde tanımlamak mümkün cidden kitapları. Senaryoda ne olacağını, kimin öleceğini vs takip edemiyorsunuz. SyFy da olduğu için biraz törpüleneceğini düşünüyorum(kitaplardaki kadar kanlı çatışmalar veya bol küfür görmeyiz muhtemelen) ama ilk bölüm itibariyle bayağı iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim.

Konusuyla ilgili pek bir şey yazamıyorum. İşleniş açısından Game of Thrones tarzı PoV sistemi var. Belirli karakterlerin bakış açısından yaşıyoruz olayları. İlk kitapta kayıp kız vakasına bakan Miller ile Rocinante kaptanı Holden'in bakış açılarından okuyorduk. Dizide, serinin devamında da bayağı etkili olan Avasarala'yı da eklemişler bu hikayeye ki güzel bir karar olmuş.(Avasarala Birleşmiş Milletler'de üst düzey bir göreve sahip ve ana hikaye takibi açısından güzel bir karar olmuş dizi adına)

Genel olarak dizinin geçtiği evrene gelirsek. Yakın gelecekte geçiyor. Dünya, Mars ve Belter şeklinde üç ana topluluk var. Dünya: Bildiğimiz dünya. Birleşmiş Milletler altında birleşen ve bayağı iyi koşullarda yaşayan ana gezegenimiz. En büyük donanma Dünya'ya ait ama teknolojik olarak Mars'ın gerisindeler. Buna karşın refah düzeyi bayağı yüksek ve genel olarak ara bulucu rolündeler.(haliyle) Mars ile kırılgan bir ittifakları var ve Belt ile Mars'a oranla daha iyi ilişkilere sahipler.

Mars: Dünya kolonisi olarak başlayıp özgürlüğünü ilan ediyor Mars. Sayıca daha az ama teknolojik olarak daha üstün bir donanmaya sahipler. Sürekli korunaklı bir ortamda yaşamak ve kurallara uymak durumunda oldukları için daha disiplinli bir yaşama ve daha katı bir anlayışa sahipler. Özgürlüklerini ilan etmek istediklerinde Dünya ile savaşın eşiğine geliyorlar ama Mars'lı bir bilim adamı olan Epstein'in yaptığı Epstein motorunu Dünya ile paylaşınca savaş önleniyor ve barışçıl bir yolla özgürlüğünü elde ediyor Mars.(Epstein motoru öncesinde uzay yolculuğu bayağı yavaşken Epstein motoru güneş sisteminin geri kalanının da keşfedilip kolonileştirilebilmesinin önünü açıyor)

Belt: Mars ile Jupiter bölgesindeki astroid tarlasına verilen isim. Burada yaşayanlar da Belter olarak adlandırılıyor. Buradaki uzay istasyonlarında yaşayıp astroidlerdeki kaynakları(özellikle su kaynağı olan buz kütlelerini) çıkarıyorlar. Belterlar sıfır yer çekiminde büyüdükleri için daha ince ve uzun bir yapıya sahipler. Genel olarak Mars ve Dünya'nın kendilerini sömürdüklerini düşünüyorlar ama belirli bir yönetim kurumları olmadığı için birleşip bir şeyler yapamıyorlar. Burada da devreye Outer Planet Alliance adlı örgüt giriyor. Kendilerini Belt in temsilcisi olarak görüp hak iddia eden bir grup. Resmi olarak tanınmışlıkları yok ve terör örgütü kapsamında muamele görüyorlar.(yaptıkları eylemlerden dolayı) Belti örgütlemek ve kontrolünü sağlamakla meşguller ama pek ciddiye alındıkları söylenemez.

İlk kitaptan hatırladığım şekliyle evrenin dizideki hali bu şekilde. Zaten yaşanan olaylar sonucunda sürekli değişiyor bu topluluklar arası siyasi durum. Kitabın en iyi yaptığı şeylerden biriydi bu siyasi ilişkileri işlemek, umarım dizide de görebiliriz bunu.

Evrenin diğer bir özelliği ise uzay yolculuğuna olabildiğince gerçekçi yaklaşmaya çalışması. Öyle yapay yer çekimi, şok önleyici(geminin darbelerde vs sarsılmasını engelleyen) vs gibi sistemler yok gemilerde. Gemiler hareket etmediğinde yer çekimi oluşmadığından mürettebatın ya süzülmesi ya da kendisini koltuklara bağlaması gerekiyor. Aynı şekilde hıza göre yer çekimi artıyor veya azalıyor ve mürettebatların kendilerini buna göre ayarlamaları gerekiyor. Yine çarpmalara karşı gemilerin iç tasarımı buna göre ayarlanmış(sivri kenarların olmaması, malzemelerin buna göre seçilmeis vs) ve özel jellerle tasarlanmış koltuklar var. Manevralar sırasında bu koltuklara geçiyorlar genelde hasarı en aza indirgemek için. Yüksek hızlara çıkarken de özel olarak kullanılan bir sıvıdan tüketiyorlar sürekli.(koltuktaki bir uzantıdan ağıza veriliyor otomatik olarak.-bunu daha farklı yazamadım :P)Bu sıvı belirli bir seviyeye kadar yüksek g gücünün etkisini vücüda zarar vermeyecek hale getiriyor ama vücüdun işlevini de sıfırlıyor nerdeyse. Bu durumda sözlü iletişim yerine yazılı iletişim kullanmak durumunda kalıyorlar.(Yapabildikleri son kas hareketleri ile klavye kullanarak kısa mesajlar atıyor mürettebat birbirine acil durumlarda)

Yine çatışmalar da buna göre şekilleniyor. Askerler mesela yer çekimsiz ortamlarda şarjör değiştirirken silahın alt kısmını düşmana doğru çevirerek şarjörü ejekte ediyorlar.(sürtünmesiz ortamda mermi gibi gidip saplanması için) Bu gibi yer çekimsiz ortamda uzay yolculuğu konusunda düşünülmüş çok iyi ayrıntılar var. Mesela yapay atmosferlerde yaşamaya alışkın olan Belterların kültürü bu çerçevede gelişiyor. En önem verdikleri şeylerden birisi hava filtreleri ve bakımların düzgün yapılması. İşini düzgün yapmayan veya sallayarak yapanı da genelde en yakın airlock dan dışarı sallıyorlar. El işaretleri de uzay giysileri üzerlerindeyken anlaşabilecek şekilde gelişiyor.


Herhalde BSG'den sonra SyFy'ın büyük bütçeli ilk yapımı.(SGU vardı bir de ama onun da çok fazla değildi sanırım) Uzay atmosferini vermekte bayağı başarılı dizi. Kaliteli bir bilim kurgu seviyesine yakın kullanılan CGI. Bölüm başına 5M dolar bütçeleri varmış ki SyFy'dan böyle bir şey beklemiyordum ben. İlk bölümü bu yüzden hayran hayran izledim mesela. Hiç bir şey olmazsa uzay pornosu olarak izlenebilir dizi böyle giderse. Şimdilik tek sıkıntısı küfürlerin ve açıklığın kesik yiyecek olması gibi duruyor ama onun haricinde bayağı sağlam geliyor dizi. SyFy'ın geri dönüşü olabilir.

İlk bölüm demişken, önce Facebook sonra Youtube'dan yayınlandı ama dizi bildiğim kadarıyla Aralık'ın 2. haftasında yayına başlayacak.


Kısaca benim için kesinlikle takip edilecek bir yapım. Kitapları okuma imkanınız da varsa okumanızı öneririm.(Türkçe var mı bilmiyorum)
AstusAstus
Üye
Cok guzel anlatmissin. İlgimi cekti hic bakmayacagim bi diziyken.
FaironFairon
Üye
Düşmüş 4 bölüm.

2. bölüm gözükmüyor yalnız şimdilik.(İlk iki bölüm tek bölüm olarak yayınlanacaktı ama zamanında düşen bölümün uzunluğunu hatırlayamadım şimdi. Nette sadece o eski ilk bölüm var.)
LostLost
Üye
3le 4ü basından sızdırmışlar, 2. bölüm de bugünmüş zaten, sabaha doğru düşer zaar, ilk bölüm fena diildi, devam edelim bakalım
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Başlığını açıcaktım ama Fairon açsın diye bekledim. Beklediğime de değmiş, gayet güzel anlatmış diziyi.

Dizi baya başarılı olacak gibi duruyor. BSG'ye gösterdikleri özeni gösterirlerse bunda da baya potansiyel var.

Sci-Fi dizi yokluğunda "kill joys" ve "dark matter" 'ı bile takip ettikten sonra bu resmen ilaç gibi geldi. İlk bölüm dizi sitelerine önceki hafta düştü, yeni bölümler de gelir herhalde bu hafta.

Beğenenler: maviasura

FaironFairon
Üye
2. bölüm düşmemiş ya lan. Yayınlanmasını beklicez illa. Elimde olup izleyememek aar koyuyor resmen.(Gerçi izlesem 1 ay daha beklemek durumunda kalıcam devamı için.)

Beğenenler: isotic

keldorn_thepaladinkeldorn_thepaladin
Üye
lütfen bunun kanal sıçmasın.
lütfeen.
isoticisotic
Üye
düşmüş 2. bölüm de
oropheroropher
Üye
Game of Thrones'u okumaya 3. sezonu bitirdikten sonra başlamış ve ilk kitapları okumakta zorlanmış birisi olarak sorayım..
Başla, sonra okursun öyle bir yapısı yok diyebiliyor musunuz yoksa oku önce, öyle dalarsın mantığı burada da hakim mi?
Öyle ise bayağı geriden gelmek durumunda kalacağım zira..
FaironFairon
Üye
oropher dedi:

Game of Thrones'u okumaya 3. sezonu bitirdikten sonra başlamış ve ilk kitapları okumakta zorlanmış birisi olarak sorayım..
Başla, sonra okursun öyle bir yapısı yok diyebiliyor musunuz yoksa oku önce, öyle dalarsın mantığı burada da hakim mi?
Öyle ise bayağı geriden gelmek durumunda kalacağım zira..Kanal sebebiyle dizi, kitapların biraz yumuşatılmış versiyonu olacak gibi. Bunun haricinde klasik olarak karakterlerin iç düşünceleri, arka planda olan olayların bir kısmını anlayamayabilirsin ama genel olarak sıkıntı yaşanmaz bence.(başlıktaki ilk mesajı da bu yüzden, daha az yabancılık çekilmesi için yazdım aslında) Kitapların iyi yaptığı şeylerden biri dizi/filmde göreceğin aksiyona sahip olması ve bunu kafanda canlandırabilmesiydi.(space opera diye geçiyormuş bu tür. Dizi/film tadında kitaplar) Bu yüzden kitapları okumamanın bir kaybı olmaz bence o kadar.

Ha bence bir başla derim kitaplara. Bayağı akıyorlar çünkü. Arka arkaya bitirebilirsin.(4. kitap zaman zaman sıkabiliyor ama gerisi bayağı güzel)

Beğenenler: oropher, phd

FaironFairon
Üye
4 bölümü de seyrettim şimdi. SyFy ciddi ciddi altından kalkacak galiba bu işin. Her bölüm bir öncekinden daha fazla çekti. Özellikle 4. bölüm ile iyice bağladı kendisine.
discussioncontroller