The Expanse
kurtkapankurtkapan
Üye
dün aklıma geldi nerede ulan expanse diye

temmuz diyordu sanırım. çok var daha be : (

boş geçmeyeyim

kurtkapankurtkapan
Üye
11 NİSANDA GELİYOR LAN

Beğenenler: Lost, isotic

FaironFairon
Üye
Vee beklenen oldu, SyFy iptal etti diziyi. Dizinin haklarının Alcon'da olması umut verici olsa da kötü oldu. Umarım Netflix ile anlaşabilirler ki öyle olursa daha iyi olur The Expanse için.
kurtkapankurtkapan
Üye
ne demek lan o hayvan oğlu hayvanlar muhteşem gidiyor bu sezon

akılları varsa böbreklerini satar netflixe giderler hajum
FaironFairon
Üye
SyFy, SyFyladı işte. 3. sezondan sonra bırakıyorlar. Sezon muhteşem gidiyor ama SyFy yanlış kanal bunun için. Ne düzgün bir reklam politikası var ne merchandise işine girdiler, e kanalın da namı kötü zaten. Patladı haliyle.

Bakalım, Netflix bilim kurguya ağırlık vermeyi planlıyordu. Alcon ile anlaşırlar umarım.
kurtkapankurtkapan
Üye
son bölümü izledin mi yau

five çok yaşlanmamış mı
FaironFairon
Üye
Aynen izledim. Yok ya Cylon olmanın hakkını vermiş, baya aynı gibi duruyordu adam.

Şu iptalin en çok koyan kısmı, dizi tam renklenmeye başlıyordu. Neyse en azından kalan bölümleri yayınlayacaklar, gerekli hype yakalanır başka bir platformun alması için.
CuriosityCuriosity
Üye
Fairon dedi:

Aynı isimli kitap serisini konu alan dizi. Geçen sene tanıtımını görüp araştırınca kitapların çok iyi olduğunu okuyup kitapları almıştım. Kitaplar bayağı iyiler cidden. Biraz klişe bir tabirle uzayda geçen Game of Thrones deniyor ama bu şekilde tanımlamak mümkün cidden kitapları. Senaryoda ne olacağını, kimin öleceğini vs takip edemiyorsunuz. SyFy da olduğu için biraz törpüleneceğini düşünüyorum(kitaplardaki kadar kanlı çatışmalar veya bol küfür görmeyiz muhtemelen) ama ilk bölüm itibariyle bayağı iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim.

Konusuyla ilgili pek bir şey yazamıyorum. İşleniş açısından Game of Thrones tarzı PoV sistemi var. Belirli karakterlerin bakış açısından yaşıyoruz olayları. İlk kitapta kayıp kız vakasına bakan Miller ile Rocinante kaptanı Holden'in bakış açılarından okuyorduk. Dizide, serinin devamında da bayağı etkili olan Avasarala'yı da eklemişler bu hikayeye ki güzel bir karar olmuş.(Avasarala Birleşmiş Milletler'de üst düzey bir göreve sahip ve ana hikaye takibi açısından güzel bir karar olmuş dizi adına)

Genel olarak dizinin geçtiği evrene gelirsek. Yakın gelecekte geçiyor. Dünya, Mars ve Belter şeklinde üç ana topluluk var. Dünya: Bildiğimiz dünya. Birleşmiş Milletler altında birleşen ve bayağı iyi koşullarda yaşayan ana gezegenimiz. En büyük donanma Dünya'ya ait ama teknolojik olarak Mars'ın gerisindeler. Buna karşın refah düzeyi bayağı yüksek ve genel olarak ara bulucu rolündeler.(haliyle) Mars ile kırılgan bir ittifakları var ve Belt ile Mars'a oranla daha iyi ilişkilere sahipler.

Mars: Dünya kolonisi olarak başlayıp özgürlüğünü ilan ediyor Mars. Sayıca daha az ama teknolojik olarak daha üstün bir donanmaya sahipler. Sürekli korunaklı bir ortamda yaşamak ve kurallara uymak durumunda oldukları için daha disiplinli bir yaşama ve daha katı bir anlayışa sahipler. Özgürlüklerini ilan etmek istediklerinde Dünya ile savaşın eşiğine geliyorlar ama Mars'lı bir bilim adamı olan Epstein'in yaptığı Epstein motorunu Dünya ile paylaşınca savaş önleniyor ve barışçıl bir yolla özgürlüğünü elde ediyor Mars.(Epstein motoru öncesinde uzay yolculuğu bayağı yavaşken Epstein motoru güneş sisteminin geri kalanının da keşfedilip kolonileştirilebilmesinin önünü açıyor)

Belt: Mars ile Jupiter bölgesindeki astroid tarlasına verilen isim. Burada yaşayanlar da Belter olarak adlandırılıyor. Buradaki uzay istasyonlarında yaşayıp astroidlerdeki kaynakları(özellikle su kaynağı olan buz kütlelerini) çıkarıyorlar. Belterlar sıfır yer çekiminde büyüdükleri için daha ince ve uzun bir yapıya sahipler. Genel olarak Mars ve Dünya'nın kendilerini sömürdüklerini düşünüyorlar ama belirli bir yönetim kurumları olmadığı için birleşip bir şeyler yapamıyorlar. Burada da devreye Outer Planet Alliance adlı örgüt giriyor. Kendilerini Belt in temsilcisi olarak görüp hak iddia eden bir grup. Resmi olarak tanınmışlıkları yok ve terör örgütü kapsamında muamele görüyorlar.(yaptıkları eylemlerden dolayı) Belti örgütlemek ve kontrolünü sağlamakla meşguller ama pek ciddiye alındıkları söylenemez.

İlk kitaptan hatırladığım şekliyle evrenin dizideki hali bu şekilde. Zaten yaşanan olaylar sonucunda sürekli değişiyor bu topluluklar arası siyasi durum. Kitabın en iyi yaptığı şeylerden biriydi bu siyasi ilişkileri işlemek, umarım dizide de görebiliriz bunu.

Evrenin diğer bir özelliği ise uzay yolculuğuna olabildiğince gerçekçi yaklaşmaya çalışması. Öyle yapay yer çekimi, şok önleyici(geminin darbelerde vs sarsılmasını engelleyen) vs gibi sistemler yok gemilerde. Gemiler hareket etmediğinde yer çekimi oluşmadığından mürettebatın ya süzülmesi ya da kendisini koltuklara bağlaması gerekiyor. Aynı şekilde hıza göre yer çekimi artıyor veya azalıyor ve mürettebatların kendilerini buna göre ayarlamaları gerekiyor. Yine çarpmalara karşı gemilerin iç tasarımı buna göre ayarlanmış(sivri kenarların olmaması, malzemelerin buna göre seçilmeis vs) ve özel jellerle tasarlanmış koltuklar var. Manevralar sırasında bu koltuklara geçiyorlar genelde hasarı en aza indirgemek için. Yüksek hızlara çıkarken de özel olarak kullanılan bir sıvıdan tüketiyorlar sürekli.(koltuktaki bir uzantıdan ağıza veriliyor otomatik olarak.-bunu daha farklı yazamadım :P)Bu sıvı belirli bir seviyeye kadar yüksek g gücünün etkisini vücüda zarar vermeyecek hale getiriyor ama vücüdun işlevini de sıfırlıyor nerdeyse. Bu durumda sözlü iletişim yerine yazılı iletişim kullanmak durumunda kalıyorlar.(Yapabildikleri son kas hareketleri ile klavye kullanarak kısa mesajlar atıyor mürettebat birbirine acil durumlarda)

Yine çatışmalar da buna göre şekilleniyor. Askerler mesela yer çekimsiz ortamlarda şarjör değiştirirken silahın alt kısmını düşmana doğru çevirerek şarjörü ejekte ediyorlar.(sürtünmesiz ortamda mermi gibi gidip saplanması için) Bu gibi yer çekimsiz ortamda uzay yolculuğu konusunda düşünülmüş çok iyi ayrıntılar var. Mesela yapay atmosferlerde yaşamaya alışkın olan Belterların kültürü bu çerçevede gelişiyor. En önem verdikleri şeylerden birisi hava filtreleri ve bakımların düzgün yapılması. İşini düzgün yapmayan veya sallayarak yapanı da genelde en yakın airlock dan dışarı sallıyorlar. El işaretleri de uzay giysileri üzerlerindeyken anlaşabilecek şekilde gelişiyor.


Herhalde BSG'den sonra SyFy'ın büyük bütçeli ilk yapımı.(SGU vardı bir de ama onun da çok fazla değildi sanırım) Uzay atmosferini vermekte bayağı başarılı dizi. Kaliteli bir bilim kurgu seviyesine yakın kullanılan CGI. Bölüm başına 5M dolar bütçeleri varmış ki SyFy'dan böyle bir şey beklemiyordum ben. İlk bölümü bu yüzden hayran hayran izledim mesela. Hiç bir şey olmazsa uzay pornosu olarak izlenebilir dizi böyle giderse. Şimdilik tek sıkıntısı küfürlerin ve açıklığın kesik yiyecek olması gibi duruyor ama onun haricinde bayağı sağlam geliyor dizi. SyFy'ın geri dönüşü olabilir.

İlk bölüm demişken, önce Facebook sonra Youtube'dan yayınlandı ama dizi bildiğim kadarıyla Aralık'ın 2. haftasında yayına başlayacak.


Kısaca benim için kesinlikle takip edilecek bir yapım. Kitapları okuma imkanınız da varsa okumanızı öneririm.(Türkçe var mı bilmiyorum)"Aynı" isimli kitabı nereden temin edebilirim ?
Yahşi_
Üye
D&R da ilk üç kitap var. Dizi su an ikinci kitabın sonlarına doğru gidiyor. Sezon arasında ikinci kitap biter üçüncü başlar.

Cıkmış 5 veya 6 kitabı var diye biliyorum. Ama türkçe olarak 3 kitap çevrilmiş. Malum yerlerden e book olarak da bulabilirsin.
CuriosityCuriosity
Üye
Yahşi_ dedi:

D&R da ilk üç kitap var. Dizi su an ikinci kitabın sonlarına doğru gidiyor. Sezon arasında ikinci kitap biter üçüncü başlar.

Cıkmış 5 veya 6 kitabı var diye biliyorum. Ama türkçe olarak 3 kitap çevrilmiş. Malum yerlerden e
book olarak da bulabilirsin.


Kitabın ismi Aynı değil mi ?
discussioncontroller