Yeni Sistem
Zodiac
Üye
jerry hakli. hatta csgo gibi oyunlarda cekirdek sayisi arttikca performans dusuyor ilginc bir sekilde. oyunlarda ht hala cok ilkel durumda dx12ye tam adaptasyon saglandiginda anca cok cekirdekli islemciler ise yarayacak.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Abartmayalim.

https://youtu.be/UfNMn7RWgLw

Kendinden en az 100usd daha pahali islemcilere kafa tutuyorken intelin lafinin edilmesi cidden amdye haksizlik.
JerryJerry
Üye
https://www.google.com.tr/amp/www.pcworld.com/article/3186811/computers/ryzen-5-review-vs-core-i5-ryzen-5-1600x-wins-for-best-mainstream-power-cpu.amp.html

Şurada aynı fiyatlı i5 ile karşılaştırması var. Single Threaded uygulamalarda çok geride kalıyor. İ7 ile karşılaştırmaya gerek yok.

Çoklu çekirdek kullanımı render vs. tahmin edilebilir(yapmak istediğin şey belli, ani değişkenler yok ve uzun sürecek bir işlem) şeyler dışında yazılımcılar tarafından tercih edilmiyor. AutoCAD gibi günümüz teknolojilerinin tamamını kullanan yazılımlar bile hala tek çekirdek üzerinden tüm işi yapmaya çalışıyor ve sadece belirli komutlarda diğer çekirdeklere yük bindiriyorlar. Amd'nin anlamadığı konu bu. Herkes anında dx12 veya Vulkan'a geçecek, cpu'da bulunan tüm çekirdekleri kullanacaklar diye düşünüyorlar herhalde.
creiGncreiGn
Üye
Jerry dedi:

Ryzen'lar güzel de tek çekirdek ve 4 çekirdekte i5-i7'ye rakip olamıyorlar. Yıl 2017 ancak çoğu yeni çıkan uygulama ve oyun hala tek çekirdek performansına bakıyor, aklınızda bulunsun.

Ben hyperthreading konusunda creign'e katılmıyorum. İşlemci de olacak diye diretmenin alemi yok, kendisi aslında işlemci zamanlamasından başka bir şey değil. Mimariler geliştikçe ht'ye gerek kalmıyor çünkü çekirdekler daha efektif bir şekilde kullanılabilir hale geldi.

Render dışında bir faydasını görmediğimi de belirteyim.Elbette ki i5'ten tut r5 1500'e, hatta yeni i3'lere kadar bütün işlemciler iyi bir gpu sahibi olduğun sürece herhangi bir oyunda başını ağrıtmaz. HT olup olmamasının (veya fazla çekirdek sayısının) faydasını görmek için eski işlemcilere bakmak yeterli; 6 yıllık 2500K ile HT'li 2600K arasındaki günümüz performans farkına baktığında görüyorsun 4'ten fazla çekirdek sayısının. Yoksa elbette ki oyunlardan performans almak için HT'e ihtiyaç yok ve tek çekirdek performansı her daim önemli olacak. Ancak söylemek istediğim şu ki HT'i olan high end işlemci ömrünü uzatıyor donanımın. Sonuçta ben de oyun oynamak için 18 çekirdekli i9 7980XE'den aşağısı alınmaz demiyorum. Single thread performansı intel'in bir parça gerisinde olmasına rağmen benzer fiyata 7600K almaktansa r5 1600 almak daha mantıklı şu an. Aynı şekilde imkanlar el veriyorsa i5 yerine i7 almak da uzun ömürlülük açısından daha mantıklı. Zamanında 2500K yerine 2600K almış olsam hala kullanıyor olurdum 6700K'ya upgrade yapmak yerine. Cpu'ya yüklenen her oyunda i5 ve i7 arasındaki farkı görebiliyorsun, istediğin kadar overclock etsen de bu böyle. 2500K'yı 4.7-4.8'e kadar zorlayabilmiş olmama rağmen 2600K ile arasında önemli bir fark vardı modern oyunlarda. Özellikle minimum frame rate ve stuttering konusunda çok ciddi, hissedilir bir fark var.

Ben olsam ya HT'li bir Intel, ya da AMD alırdım.

Ben de şu güncel Digital Foundry testlerini atıp kaçayım;
DharkanDharkan
Üye
Bu saatten sonra yeni işlemci alan adamın hyperthreading'e bakmaması saçma.
JerryJerry
Üye
Tek çekirdeğe yüklenme olayı zorunluluk değil, tercih meselesi. Öylesi daha efektif olduğu için uygulamaları o şekilde çıkarıyorlar. Bu tasarım anlayışının kısa dönem içerisinde değişeceğini sanmıyorum. Dediğim gibi büyük çaplı çizim ve hesaplama programlarının 2017 sürümleri bile single-threaded olarak çıkıyor.

Mimarlık-Görüntü Yönetmenliği-Tasarım gibi işlerle uğraşanlar bol çekirdekli işlemciler kullansınlar ancak diğerleri için daha vakit var.

Kısa dönem için Intel > Amd, şahsen uzun dönemi düşünerek pc toplamayı doğru bulmuyorum. O biraz kişisel tercihe giriyor. Hyperthreading'in günlük performansa pek bir katkısı yok ancak yeni çıkan Pentium'lar dahil HT kullanmaya başladı. Büyük ihtimalle coffee lake mimarisinde i5'ler HT'li gelecek.
külbastıkülbastı
Üye
460 liralık R3 1200 vs 950 liralık i5 7600

https://m.youtube.com/watch?v=z7DFSFLRpbM

940 liralık R5 1600 vs 1450 liralık i7 7700k

https://m.youtube.com/watch?v=2_fAzBB_oAQ
JerryJerry
Üye

460 liralık R3 1200 vs 950 liralık i5 7600

https://m.youtube.com/watch?v=z7DFSFLRpbM

940 liralık R5 1600 vs 1450 liralık i7 7700k

https://m.youtube.com/watch?v=2_fAzBB_oAQBu işlere yanlış yerden bakıyorsunuz. Al o zaman;

460 liralık R3 1200(4 çekirdek) vs 250 liralık Intel Pentium G4560(2 çekirdek)

Ryzen'ler çoklu çekirdek kullanan uygulamalarda parlarlar ancak bu uygulamaların kullanım yerleri ve sayıları az olunca belirli işlerle uğraşan insanların dışında kalanların almasına gerek yok. Neden böyle olduğunu önceki yazılarımda anlattım zaten, tekrar ettirmeyin.

i5 veya i7 ile Ryzen karşılaştırması yapacaksanız, kriteriniz oyunlar olmasın. İlla oyunlarda performansa bakacağım diyorsanız Pentium veya i3'le bile karşılaştırabilirsiniz.
külbastıkülbastı
Üye
Jerry, g4560 340 lira ve ethereum minerlar yüzünden piyasada kolay bulunmuyor. Ryzen ve 7. nesil intel işlemciler arasındaki tek çekirdek performans farkı %10 bile değil. Bildiğim kadarıyla pek çok programda birden fazla çekirdek kullanıyor. Handbrake, blender, autocad, 7-zip gibi programlarda ryzenler aynı fiyat seviyesindeki intel işlemcileri çerez niyetine yiyor. Intel`in öne çıktığı alanı anlatsana?
JerryJerry
Üye
Pek çok program veya oyunda çoklu çekirdek kullanımı yok. 2-3 post önce ve arka sayfalarda anlattım zaten. Yazdıklarımı okuma zahmetine girmeden tartışma başlatmayın lütfen. Autocad'de Intel ve Nvidia(Cuda) ikilisini kim nasıl geçiyor yav, hangi işlemci geçiyorsa söyleyin gidip alayım (:

Bak Autocad'in multicore desteği şöyle anlatılmış ki bu uygulama çizim programları içerisinde teknolojiyi en iyi takip eden uygulama olarak anılır;

https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/learn-explore/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Support-for-multi-core-processors-with-AutoCAD.html

"AutoCAD and AutoCAD for Mac only support multi-core technology in specific areas of the product, including:
2D regeneration
MentalRay rendering
To fully benefit from multi-core processors, you need to use multi-threaded software; AutoCAD is predominantly a single-threaded application.
"

g4560'ün 340 lira olmasının sebebi Türkiye'de bulunmaması, aç gibi saldırıldı.

https://www.amazon.com/Intel-BX80677G4560-Pentium-Desktop-Processors/dp/B01NCE8T92/

Ederi bu, ilk geldiğinde 250-280 lirasından satıldı.
discussioncontroller