Playstation4 Pro (Çıkış tarihi 10 kasım 2016 Tr Fiyat 1700 tl )
PiyanistPiyanist
Üye
Ne düşünüyorsunuz arkadaşlar,Microsoft ve Sony artık konsolları 2,3 yılda bir güncelleyip öyle kakalamaya pardon,satmaya çalışacaklarmış.
http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-in-theory-playstation-4k-is-real-but-why-is-sony-making-it
http://www.gamespot.com/articles/xbox-boss-clarifies-console-hardware-upgrade-comme/1100-6435381/
Böyle bir şey olursa,konsolda oyun oynamaya devam edermisiniz,konsolları sürekli güncelleme fikrine sıcak mısınız yoksa benim gibi karşı mı?
Ben açıkcası firmaların bu fikri tutarsa Türkiye'deki konsol oyuncularını daha da kötü günlerin bekleyeceğine,vr oyunlarıyla birlikte oyunların fiyatının daha da artacağına,donanımların (yeni konsolların) giriş fiyatının 2000 tlden aşağı olmayacağına inanıyorum.Konsolda oyun oynamak zaten lüksken,maddi külfet boyutunda, ülkemizde sürekli değer kaybeden para birimimizle,daha da uç noktalara ulaşacağına inanıyorum,bu güncelleme işi tutarsa.
--------------------------------------------------------------------------------------------
ABD Fiyatı400 dolar / Avrupa 400 euro / İngiltere 350 paund/ Türkiye 1700 tl
image
image
image
image

***Ps4 ve Pro arasında Multiplay oyunlarda fps farkı olmayacak.Bir oyun Ps4 de 60 fps ise Pro da 4k 60 fps olacak.Aradaki fark çözünürlükte sınırlı tutulacak.

***Dualshock 4'de herhangi bir değişikliğe ya da yeniliğe gidilmedi.

***Pro ve Ps4 arasında multiplay oyunlarda karşılıklı oynanış eskisi gibi korunup devam edecek.Ps4 pro sahipleri kendi arasında bir ekosistemde oynamayacak yani.

***Black ops3,Infinite Warfare,BF1,Mass Effect Andromeda,Horizon Zero Down,Days Gone,Fifa 17,Last Guardian Pro'da 4k desteği sunacak ilk oyunlar olacak.Bo3'e 4k desteği güncelleme ile gelecek.
NeOzguRNeOzguR
Üye
Böyle birşey yapması hâlinde Sony kendi kuyusunu kazar. Bu kadar basit. 6-7 senede bir konsol değişse anlarım ki mantıklı da. Ama 2-3 senede yapılacak şey "nesil yenileme" değil. Ki bunun yapılması sonucunda da çok büyük bir kısım PC'ye geçer ki akla yatanı da o olur.

Tüm bunları da çok büyük bir Playstation hayranı olarak söylüyorum. Çok pis tongaya gelecekler şu VR, 4K muhabbetinden dolayı. Artık adam gibi oyun oynamayı bıraktı millet. İşi gücü sayılar. Yok 60 fps yok 1080p yok cart yok curt. Oyunu oynamanın zevkini değil oyun daha çıkmadan rakamsal değerlerini konuşuyor herkes.

Dediğim gibi bu tarz birşey eğer gerçekleşirse Sony ve Microsoft bence kendi ayaklarına sıkar. Umarım da sıkarlar ve bu "müthiş fikirlerinin meyvelerini" toplarlar.

Beğenenler: Corax, Yahşi_

creiGncreiGn
Üye
Konsolun bütün albenisini ve pazarlamasındaki temel argümanı ortadan kaldırıyor.

Öte yandan konsollar böyle vasat donanımla piyasaya çıkmasına rağmen ilk zamanlarında zararına satılırken fiyatları yükseltmeden nasıl daha iyi donanım kullanılabilirdi bilmiyorum. Muhtemelen zararına satıyoruz lafları marketing'den başka bir şey değildi.

Türkiye'yi işin içine katmaya gerek bile yok; 4K oyun oynatacak donanımı ufacık konsol kasasına tıkıştırmanın arge'si bile burada konsolun fiyatının 5000 liraya zıplamasına sebep olur. Aslında burada bahsedilen şey güncelleme falan değil; konsol döngüsü 10 yıla yakınsayan bir süreden 2-3 yıla inecek demenin laciverti. Yoksa apu'yu ayrıca değiştirmek falan olacak iş değil.

Donanım pazarının gelişim hızını doğru düzgün öngörüp adam gibi donanımla piyasaya çıksalar bunlar hiç olmayacak. Zamanında bir çok PS3 oyunu o zamanki pc'lerimizin donanımıyla kıyaslandığında güleceğimiz kadar zayıf bir alet olan PS3'te dibimizi düşürecek görsellere sahip olarak piyasaya çıkabiliyordu. Exclusive'ler adam gibi optimize edildiğinde aslında ortada problem falan yok. Ana platformu pc olan multiplatform oyunlarda ya da Crysis gibi oyunlarda da ağlamayacak konsol kullanıcısı bir zahmet.

JerryJerry
Üye
Oyunlar birbirini tekrar edince, aynı ay içerisinde 4-5 tane AA oyun gelince, ister istemez albenisi olsun diye grafiklere abanıyorlar. Aynı şekilde 4k ile optimizasyon temelden zıt şeyler, doku çözünürlüklerine dokunmaman lazım. Bu yüzden de sorun çıkıyor.

Beğenenler: Corax

PiyanistPiyanist
Üye
http://forum.digitpress.com/forum/showthread.php?48533-Here-is-a-list-of-the-earliest-PS2-games
Şurda ps2 döneminin ilk 2 yılı oyunlarını buldum.Listenin kendisi konuşuyor zaten.Tabi o dönemde SCE'nin başında deli/dahi Ken Kutaragi gibi bir efsane mühendis vardı.(aldığı yaşam boyu onur ödülü (http://www.gdconf.com/news/ken_kutaragi_to_receive_lifeti.html) Bizzat Playstation'ın babası.1,2,3. konsollarda hep çıtayı koymuş kişi.Ps1'de cd yi koyan,Ps2'de emotion engine gibi döneminin ötesinde bir teknolojiyi konsolunda barınmasını sağlamış,MGS,GTA,Tekken,Silent Hill,Resi gibi oyunların tutacağını,satacağını,klasik olacağını tahmin edip konsoluna çıkmasını sağlamış,Ps3'e blurayin tutacağını öngörüp,o yatırımından da alnının akıyla çıkmış,oyun teknolojilerinin ve oyunların,aynı zamanda kalitesini ve standartını belirlemiş,modern oyunculuğun babalarından kabul edilen bir figür.Gerçi Ps3'e 600 dolarlık bir fiyat biçmesi çok eleştirilmişti.Hatta bu yüzden konsol az sattmış,ilk yılında yavaş bir giriş yapmıştı.Ama taa en başından blu rayi bu cihazın içine koyan,daha,çok çekirdekli işlemciler çıkmamışken,Cell mimarisiyle çok çekirdekli işlemciye geçişi başlatan insanlardan biri de oydu.Özellike blu ray öngörüsü ps3'ü çıkışından 2,3 yıl sonra en uygun fiyatlı multimedya film merkezi haline getirmişti ve satışlarını ciddi ölçüde tetiklemişti.

Ps4'de Sony ne verdi?Koca bir hiç.İşin donanım kısmına girmeyeceğim.PS1,2,3 seviyesinin yanına yaklaşan bir geçiş etkisi asla olmadı.Şu ana kadar kendi tarihinden geçtim,xboxone'dan bile daha az oyun çıkarttılar,psn plus hizmeti gerçekten iyi değil,verdikleri bedava oyunlar hep ucuz indie oyunları,oyunları yurt dışındaki oyuncular için bile pahalı ,psn doğru dürüst güncelleme görmüyor.Bu gösterdikleri tavır beni iki firmadan birden soğuttu.Resmen adamlar son dakikaya kadar '' ulan ne satarsak satalım sonra patlatırız yeni donanımlı cihazları,eskiden almış olanların ne hali varsa görsün,nasılsa bunlar tüketim manyağı,720p cihazı 20 milyon sattırdılar,hiç oyunu olmayan cihazı da 40 milyon sattırdılar,ne verirsek alır bu sazanlar'' diye düşündüklerine inanıyorum

Epic'den bir yetkili açıklama yapmıştı,asla unutmuyorum.Adam o günden biliyordu olacakları.Yeni nesil konsollar en iyi teknolojilerle gelmeli geçiştirme donanımlarla bu iş gitmez diye.
http://www.engadget.com/2012/03/12/epic-consoles-must-be-bleeding-edge-in-next-generation/

Beğenenler: Corax

MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Söylentilere göre konsol 4K oyun oynatmayacak, FHD oyunları daha iyi grafiklerle, standart 60 fps de oynatacakmis. 4K olayi ise blu-ray de gecerliymis. Zaten yavas yavas 4K filmler cikmaya başladı. Seneye daha da yayginlasmaya baslayacak.
kurtkapankurtkapan
Üye
dünyanın yarısının sinema odası var sanki ne 4kymış be
JerryJerry
Üye
Valla bu durumda Microsoft daha avantajlı oluyor. İlk duyduğumda dalga geçtim, kızdım ancak Xbone oyunlarını PC'ye çıkararak Sony'nin yaptığından daha insaflı bir politika izliyorlar.
ImplexibleImplexible
Üye
"PS4 hesabınızdaki oyunlar PS4.5'e aktarılabilecek!" diye pişkin pişkin açıklama yapmıyorlar mı sinir oluyorum doğrusu.
PiyanistPiyanist
Üye
4k olayını bende anlamıyorum.Bir kere 4k tvler çok pahalı.Monitörler de öyle.Şu anda 4k için hala erken ki mevcut 1080p çözünürlükte olabilecek en uç grafiklere ulaşılmadı da.Bu anlamsız 4k dayatmasının tek amacı tüketimi körüklemek.Üstelik mevcut teknolojilerde çıkan oyunlara bakıyoruz,hemen hepsinde ciddi sıkıntılar var.Ancak çıkışlarından sonra gelen yamalarla bir noktaya gelebiliyorlar.Bunun üstüne vr algoritması,4k vs de eklenince gelecek oyunları nasıl sorunsuz çıkartmayı başaracaklar açıkcası bu konuda zerre olumlu düşünmüyorum.

Eskiden konsol çıkar,konsolu çıkaran firma kar edemez,yazılıma abanır oradan kazancını elde ederim derdi.Şimdi firmaların yazılım maliyetleri de milyonlarca dolara ulaştı,4k destekleyecek bir cihaza çıkacak oyunların maliyeti daha da artacak ve exclusive dediğimiz çoğu oyun belki de Microsoft'un yaptığı gibi pclerede çıkacak.Bence Sony'de içten içe bunu düşünüyor ki zaten ps vrın pcye gelme ihtimali ile ilgili haberler de gün yüzüne çıkmaya başladı.Artan bu maliyetlerin diğer sonucu olarak da artık zaten azalan exc. sayısı daha da azalacak.Oyunlar belkide 4,5 saatte bitecek ve geriye dandik,dengesiz,yavan multiplay kısımları kalacak.

Bizim içinse oyun oynamak daha da pahalı bir hobi haline gelecek.4k oyunları indirmek için sağlam bir internet farz olacak ve bu kota sistemi yüzünden belkide 100 gb boyutunda olacak 4k oyunu indirmek için günlerce bekleyeceğiz.Konsol oyun fiyatları ve donanımları vr,4k gazıyla daha artacak.Belki dünya genelinde bir 5-10 dolarlık zam yapacak MS&Sony oyun fiyatlarına.65 dolarlık fiyatlar görebiliriz diye tahmin ediyorum.

Ben xbox başlığında da demiştim.Şu dönemlerde xboxone almayın diye,aynı şeyi ps4 içinde söylemek lazım.Bu noktada konsol alınmaz.E3'ü bekleyin.Duruma göre kendinize yol çizin.Ben iki firmadan da umudumu kestiğim için pcye geri döndüm. i3 6100 ,950 gtx tabanlı ekonomik bir pc topladım.Çok da iyi oldu.
FreudFreud
Üye
Bir de şu var ki, donanım eşitliği online rekabette çok sağlıklı bir ortam yaratıyordu.Hatta bunun için konsol tercih eden bir çok kullanıcı vardı.Şimdi PC'deki fps farkından kaynaklanan avantaj ve dezavantaj konsola da yansıyacak.
discussioncontroller