Güncel oyunları oynarken takılma, restart atma sıkıntıları
CreepylordCreepylord
Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık 1 haftadır araştırdığım, fakat işin içinden çıkamadığım bir durum var. Geçen hafta kullandığım gtx760 ı bir arkadaşıma verip kendime gtx970 aldım. Ne olduysa bundan sonra oldu :) Montaj ve ardından mevcut driverların temizlenmesi, güncel sürücülerin yüklenmesinin ardından tabiki merakla önüme gelen ilk oyunda deneyeyim dedim.

Şanslı arkadaş Need for Speed oldu. Fakat oyuna girmeden hemen önceki yükleme ekranı biter bitmez monitör ile bağlantım kesiliyordu. Bir süre kasa ile debelendikten sonra PSU daki ek 8pin kabloyu söküp direk PSU dan gelen 6+2pin bağlantıyı taktım. Bu sefer bir problemim yok fakat bir süre sonra sistem kendi kendine restart çekmeye başladı. (Bu arada monitörün kapanması durumunu eski kartı sökmeden hemen önceki gün 1 kere yaşadım.) Aynı sıkıntıları Division GTA5 ve Witcher 3 de de yaşıyorum, restarttan hemen önce seste kesilmeler, görüntüde takılmalar oluyor, dokular geç yükleniyor oyundaki modellerin geometrileri bozuluyor (poligonlar eksiliyor uzaktaki detayı az nesneler gibi diyeyim) ilkinde değilse bile ikinci sefer takılmaların hemen ardından restart geliyor.

Afterburner ile takip ettim ısı seviyeleri CPU 35-40 GPU da 45-55 arasıydı. Bu seviyelerin normal olduğunu düşünüyorum çünkü eski kart ile daha yüksek ısılarda boş günlerde 10-15 saat oyun oynadığımı biliyorum. Yerli ve yabancı forumlarda geziniyorum bir kaç gündür, genel olarak ısınma problemi değilse PSU veya HDD den yana sorun olabileceğini öne sürmüşler.

"Ekran kartında bir problem olsa mavi ekran yemen yüksek ihtimal, durduk yere restart yiyorsan ekran kartından değildir." gibi muhabbetlere de dahil oldum.

Uzun lafın kısası heves ve kursak döngüsü içerisinde yuvarlanmaktayım, konuyla ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar ile karşılaşabilirsek ne mutlu :) Niyetim sorunun ne olduğunu kestirebilmek, psu deyip gidip ekmek alır gibi psu alıp aynı hüsran ile devam etmemek adına sizlerden destek bekliyorum :)

Sistemim şu şekilde:

Asus Sabertooth 990 2.0
AMD FX8350
Kingston HyperX Predator 8GB x2
Asus Strix GTX970
WD Green 1TB + Seagate Barracuda 750gb
High Power 80+ Element Bronze 750w Psu
Kasa CM HAF912

İlgili arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Sorununla alakalı mı bilmem fakat nvidia'nın son çıkan bir kaç sürücüsü sorunlu. Millet kartım yandı diye ağlamış fakat ben o sürücüleri yüklerken anca siyah ekranda kaldı öyle. Şimdilik 362.00 versiyonu güncel sürücüler arasında en stabili fakat yine de bazı kişilerde sorun çıkarıyormuş.
CreepylordCreepylord
Üye
Ekran kartının kutusundan çıkan yazılımı kurdum aslında ilk. 354.x sürümüydü yanılmıyorsam. ama 362 de deneyeyim. :)
külbastıkülbastı
Üye
Sürücüleri dde ile mi kaldırdın? Kartın saat hızını azaltmayı dene. Kartını başka sistemlerde dene ve bilgisayarını başka bir kartla çalıştır.
CreepylordCreepylord
Üye
ddu diyorsun sanırım, evet onunla kaldırdım, kartın saat hızına el sürmedim, ama azaltabilirim, Başka bir hdd ayarladım 300gb, sistemi ona kurdum, 750g olan hdd' i söktüm ondan olduğunu tahmin ediyorum, onu çıkardım yaklaşık 1 saat oldu, hala bir problem yok, başka oyunlarda da deneyeceğim. muhtemelen hdd buna sebep oluyor. çünkü restart öncesi bi kat küt sesi geliyordu.

edit: 750Gb seagate bizi ofsayta düşüren oyuncuymuş beyler. Çok şükür psu sağlam, hdd değiştirerek çözdüm sıkıntıyı, eyvallah. :)

discussioncontroller