Civilization VI
RedBeardRedBeard
Üye
Malum yerlere düştü.
TaxmanTaxman
Üye
bizden kimse yok liderlerde beğenmedim.
CaturdayCaturday
Üye
Taxman dedi:

bizden kimse yok liderlerde beğenmedim.

bidıls yok karşim yaylan
LostLost
Üye
ben de osmanlı bekliyodum, şaşırdım olmadığına

gördüğüm liderlerde bi tek gandhi abartı olmuş ince boyun falan, diğerleri normal insan gibi
QuendarthQuendarth
Mod
Bir kere de Selçuklu falan ekleseler fena olmayacak aslında. Veya "Turks" ekleyip farklı devletlerden liderler koysalar.
TaxmanTaxman
Üye
Lost dedi:

ben de osmanlı bekliyodum, şaşırdım olmadığına

gördüğüm liderlerde bi tek gandhi abartı olmuş ince boyun falan, diğerleri normal insan gibi

yok yaa yine rahatsız ediciler baya. kimin fikriyse abv
creiGncreiGn
Üye
DLC gelir illa ki. Zaten birden fazla lideri olan bir tek Yunanlar var şu an sanırım. Bol bol nation pack, leader pack göreceğiz demektir bu.

Oyun da ilk 10 saat itibariyle bir hayli güzel diyebilirim. Ciddi değişiklikler var; özellikle şehir kurarken, amaca ve istenilen wonderlara göre yerleşim yapmak çok önemli hale gelmiş. Ruhr Valley diye production'ı %30 arttıran bir endüstriyel wonder var mesela; yalnızca nehir kenarına kurulu, fabrikası olan bir industrial district'in bitişiğine yapılabiliyor. Industrial district'i nehir kenarına kurmadıysan geçmiş olsun.

Yapay zeka aynı şekilde saçmalamaya devam ediyor ama 5'e kıyasla daha aktif bir oyun sergiliyor.

Civics ve government sistemleri 10/10 olmuş. Sociel policy ve ideology sistemlerinden çok daha iyi.

Arayüz ve akıcılıkla ilgili bazı problemler var. Bunda alışkanlıkların etkisi de var tabii ama en basitinden mouse'u üstüne getirdiğimiz tile hakkındaki bilgiyi anında görememek, 2-3 saniye beklemek bile rahatsızlık sebebi. Ya da camera pan'in saçmalığı var mesela. Kamerayı kaydırmak için ekranın en ucuna kadar değil 1-2 cm altına gitmek gerekiyor mouse'la. Haliyle ne zaman yukarı konuşlandırılmış düğmelere basmak istense kamera yukarı kaymaya başlıyor. Bu yüzden konsol oyununda gamepad'le kamera kaydırır gibi oklarla yönlendirmeye başladım kamerayı.

Böyle böyle bazı ufak tefek geliştirilmesi gereken yerler var ama genel olarak oyunun ciddi bir problemi yok. Civ5'i seven bunu da sever, ancak rahat bir 15-20 saatlik alışma evresi gerektiriyor. Yeni başlamak isteyen için de 4 ya da 5'ten daha zor ve detaylı bir oyun olmuş diyebilirim.
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Bende 2 saat oynadım. Beğendim diyebilirim, özellikle optimazyon hoşuma gitti. 8 yıllık bilgisayarımda 60 fps de akıcı olması tatmin etti beni ( tamam abartı grafik zaten yok, ama steam formlarında çoğu kişi optimizasyonu beğenmemiş nedense ) .

District, polices falan filan yenilikler harika olmuş bence. İlerde DLC ler ile çok daha zengin bir oyun olacağa belli ( aynı civ 5 gibi ) .

Ama herşeye rağmen bence pahalı, acelesi olmayan indirimleri beklesin, hem bir kaç DLC de çıkmış olur .
acdervisacdervis
Mod

En az 1:30'a kadar dinleyin. Sonra;

Spoiler:
cCc CULTURAL VICTORY cCc image
RedBeardRedBeard
Üye
Civ 5'in ilk çıktığı zamana göre vanilla haliyle bakacak olursanız bence epey önde, dlc'ler ile çok müthiş bir oyun olacak gene bir turn daha dedirtecek belli.

Üstelik kolay seviyelerde dahi yapay zeka oldukça başarılı. Barbarlar bile scout basıyor, gezip duruma bakıyor, ona göre asker gönderiyor. Rakipler de eldeki asker tiplerine göre asker gönderiyor, ajanda olayı baya başarılı olmuş yani. Grafiklere alışmak kolay gelmedi bana, Creign'in dediği gibi epey bir vakit alacak alışması. Aslında bakınca fog of war'a alışamadım sanırım oyunda beğenmeyeceğim tek şey bu olacak.
discussioncontroller