Gtx 1080 ile ilgili bilgi
Deckmaster
Üye
İyi gunler daha once burda 560 ti ile ilgili yasadigim sorunumu anlatmis sizlerde bana yardimci olmustunuz.
Artik eski ekran karti atildi. Gerekli para biriktirildi ve istenen kart gtx 1080 piyasaya cikti ve zaman geldi.
Arkadas ortaminda alacagim gtx 1080 i soyledigimde bazi arkadaslar bana alma senin makine eski calismaz calissada performans alamazsin gibi seyler soylediler ve bende bunu siz arkadaslarima sormak istedim.
Sorum su acaba gtx 1080 asagida yazmis oldugum sistemimde sorunsuz calisirmi?
Degerli yorumlarinizi esirgemezseniz cok sevinirim.
İslemci: i7 2600k 3.40ghz
Ana kart: asus p8z68- v
Ram :8 gb 1600 mhz
Sistemim bu ve cok merak ediyorum ayrica burdan okuyacagim yorumlar sayesinde artik son kararimi verecegim.
Artik soz siz cok degerli forum uyelerinde...
ImplexibleImplexible
Üye
i7 2600K her ne kadar çıkışından bu güne üzerinden epey zaman geçmiş bir işlemci olsa da sağlamdır. Ben GTX1080 için bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. İşlemcin için iyi bir soğutma alıp 4GHz gibi hızlarda kullanırsan daha iyi olacaktır.

Bu arada GTX1080 almak için hemen acele etme derim, önce GTX1070 çıkışını bir gerçekleştirsin, fiyatlar otursun onda sonra al bence.
Deckmaster
Üye
Su anda ekran kartim yok hd3000 ile takiliyorum (onboard) ve yaklasik 1.5 aydir bekliyorum ki 1080 ciksin diye yoksa coktan 980 ti almistim.direk yeni bilgisayar almak yerine yavas yavas gelistirmek istiyorum.peki anakartim hakkinda ne dusunuyosun pci3.0 a sahip herhalde bir sorun yaratmaz performans dusmesi falan ne dersin?
rubyredrubyred
Üye
Implexible'ın da dediği gibi işlemcine hızaşırtma yaparak kullanman daha faydalı olacaktır. 1080 için al ama 1 ay falan daha bekle derim.
SwooshSwoosh
Üye
konusunda 1070in fp olarak daha iyi olduğu konusunda mutabakata varılmadı mı yaw
kaç nesildir böyle değil mi ztn ya 70 ya 80ti
ImplexibleImplexible
Üye
Yok, anakart bir sıkıntı çıkarmaz. 10 Haziranda GTX1070 piyasada yerini alacak ve Haziran sonuna doğru özel tasarımlı kartların satışı yaygınlaşacak. 2-3 hafta daha bekleyin derim ben fakat yine de siz bilirsiniz. :)
AvenAven
Üye
Aslında anakart uyumlu olsa 1080 yerine 1070 + i7 6700 alınabilirdi ama soket sıkıntı oluyor. :/ 2600k'yı güzel bi overclocklarsan çok da sıkıntı olmaz gibi geliyor bana da.
DharkanDharkan
Üye
İnternette sıkıntı olmaz yazmış insanlar. Sıkıntı çıkacak 1-2 oyun için de O.C. yaparsanız hallolur demişler.
Deckmaster
Üye
Anladim peki islemci tarafindan ne gibi sıkıntilar yasayabilirim? Bana sanki 1080 i islemcim yuzunden tam efektif kullanamayacakmisim gibi geliyor.mesela %75 ini gibi.
AvenAven
Üye
BF4 gibi cpu ağırlıklı oyunlarda kaybın fazla olur ama diğer oyunlarda kaybedeceğin en fazla %7-8 falan olur kanımca. Gene de her oyunu en yüksekte 60fps rahat oynarsın.
creiGncreiGn
Üye
Oyun cpu ağırlıklı olsa bile pek fark etmez, aradaki fark %15 civarlarını geçmeyecektir. Clock-for-clock karşılaştırma yapıldığında tabii ki 6700k daha iyi ancak 2600k da çok çok iyi overclock edilebilen bir işlemci. 4.5 ghz gibi bir değer hava soğutmayla dahi rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. 4.5 ghz'deki bir 2600k'nın yetersiz kalacağı bir oyun da pek olmayacaktır. 1080p'de 100 fps'in altında oynayacağın oyun bir kaç tane çıkar ya da çıkmaz. 1440p'de dahi 60 fps'in üstünde oynayacak olduktan sonra neden 6700k'ya 1000-1200 lira para veresin ki?

Ben olsam Corsair H110 gibi bir soğutucu alıp 4.5 ghz, hatta biraz daha üstünü hedefleyerek oc yapardım. 50-60 dereceyi geçmez işlemci. Hava soğutmayla 65 dereceyi geçmiyor benim 2500k 4.5 ghz'de. Üst düzey performans göstereceği en azından 1-2 yılı daha var bence işlemcinin. Az para değil; 300-400 liralık AMD işlemcilerle oyun oynayabileceğin bir pc toplarken Intel'e 1000 liradan fazla para vermenin karşılığı bu kadar uzun ömürlü olması.
discussioncontroller