Gündem V.4
kurtkapankurtkapan
Üye
hebelehoo dedi:

Bu da aynı idam gibi sorunu çözmekten çok halkın gazını almaya yönelik bir şey. Tecavüzcülere abuk subuk mazeretlerle indirim veren hakimleri temizlesinler önce.

dis

acdervisacdervis
Mod
Jerry dedi:

Zararı var, aynı idam gibi suçsuzu bok yoluna infaz edebilirler.

Genelde kalıcı olarak yapılmıyor, düzenli ilaç verilerek hormonlar bastırılıyor. Bizde nasıl olacak bir bilgim yok, kalıcı olacağını sanmıyorum. Dünya'da yargı eliyle kalıcı kimyasal hadım yapan ülke bilmiyorum.

Sifon dedi:

O kadar başarılı bir yöntemse neden gelişmiş ülkelerde neredeyse hiç uygulanmıyor?

Britanya, Portekiz (deneme/pilot), ABD, Güney Kore, Rusya, Avustralya, Arjantin, İsrail.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
yav ceza sistemi niye halen kısasa kısas gibi algılanıyor? Modern ceza/hapis olayı suçlunun sorununun kendisinin çözmesine ve buna yardımcı olmaktan ibaret değil mi? Korku sadece bi yere kadar durduruyor adamları, o yüzden sorunun temelini araştırmak için adamları rehabiliteye alıyorlar.

her şeyi geçtim hadim ettiler diyelim; tecavüzcülerin de gözünü hadi korkuttular ama yine tümden veya büyük bir oranda bu tür olayların önüne geçemeyecekler. o yüzden zaten olay bireysel cezalandırmadan çok insanı tecavüze yönelten motivasyonu bulmak değil mi?

Beğenenler: Taxman

Sifon
Üye
UK'de gönüllü olarak katılıyorlar, genelde pedofililere uygulanıyor zaten.

ABD'de de az sayıda eyalette var.

Rusya'da falan zorunlu da zaten rusyayı herhangi bir konuda örnek ülke olarak gösteremezsin.

Burdaki önemli noktalardan biri de zorla mı yapılıyor yoksa suçlular gönüllü mü oluyor. Bu ikisinin arasında dağlar kadar fark var çünkü insan haklarının üst düzey savunulduğu ülkelerde kişinin bedenine ceza veren anlayış toptan reddediliyor bu nedenle idam vs. de yasak avrupada. Suçlunun böyle bir tedavi olmak istiyorum ben demesi çok farklı.

Ben hadım olayına karşı değilim, savunucusu da değilim. Benim fikrim akademisyen'lerin karar vermesi lazım.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Mesele tecavüzcüye ne tür ceza verildiğini aşıyor maalesef. Suçlu ve suçsuzun kesin ayrımı, iftira ve masumun mağduriyeti gibi konular bir yana, Türk Ceza Kanunu uyarınca son yıllarda kaç tecavüzcü, işlediği suçun karşılığı olan üst cezayı aldı ki. İyi hal indirimleri, salıvermeler hepimizin malumu. Daha şu yıl ve geçen yıl içerisinde Nevin Yıldırım, Çilem Doğan olayları var mesela Türkiye'deki tecavüz kültürünü anlamlandırmak için. Ensar vakfı davası var, MEB'e bağlı okullardaki istismar ve tecavüz vak'aları var. Hepsinde devletin tutumu ne yazık ki tecavüzcüye yarar nitelikteydi (bu nitelikte olmayanlar da tüm suçu bir günah keçisine yükleme biçimindeydi).

Ne yazık ki diyeceklerim kulağa "feminazi zırvası" gibi falan gelecek çoğu kişi için ama kabul edelim etmeyelim, beğenelim beğenmeyelim Türkiye'de bir tecavüz kültürü var ve bu hiç de azımsanmayacak seviyede. Tecavüz çoğu erkek için bir hak niteliğinde görülüyor. Metro Turizm'deki iğrençlikler (yolcuya cinsel taciz 1. dava, uyuyan yolcunun uygunsuz şekilde fotoğrafını çekip paylaşma 2. dava), ne bileyim doğu/güneydoğu operasyonlarında görülen JÖH-PÖH yazılamalarından, en son darbe girişiminde tutuklanan askerlere cinsel saldırı yapılmasından tutun da komedi kültürümüze kadar buram buram bu kültürle besleniyoruz maalesef. Toplumun genelinde bu tecavüz kültürü yaratılıp yaşatıldığı gibi ne yazık ki bu kültürün devlete de yansıması oluyor.

Yukarıda bahsettiğimiz davalara birçok örnek verebiliriz. Hukukun işlemesi gerektiği gibi işlemediği, yürekleri serinletemeyen bir çok tecavüz davasına şahit olduk. Genelde verilebilecek en üst düzeyden cezalar bile verilmedi. Bu hadım etme davası da benzer bir olay ne yazık ki. Ancak Özgecan olayında yaşandığı gibi toplumsal bir aksiyon yaratacak ender durumlar haricinde, gerçekten tecavüzcülere uygulanabilirliği oldukça şüpheli görünüyor benim için. Ya da velev ki uygulandı ve doğru da işledi süreç, yukarıda bahsettiğim tecavüz kültürünün kökü kazınmadıkça alınacak önlemler samimiyetsiz geliyor bana oldukça.
DharkanDharkan
Üye
Laf falan sokmaya çalışmıyorum da boşuna yazmışsın

Caydırıcı ceza mı? Evet. Yazdıkların yarısından çoğu gereksiz detay. Buradaki hayvanların anlayacağı türden bir ceza bu.

Cezanın uygulanıp uygulanmaması, Türk adalet sisteminin adam gibi çalışıp çalışmaması, bu cezanın getirilmesini gereksiz kılmıyor. Devletin kayırdığı 3-5 tacizci/tecavüzcü oldu diye, bu suçlara verilen cezaları mı kaldıralım? Nasıl olsa sistem işlemiyor diye? Şu cezadan korkup o şerefsizliği yapmaya çekinen bir kişi bile olsa işe yaramış demektir.

Beğenenler: Feyling

hebelehoohebelehoo
Üye
Değil caydırıcı falan ya. Başka türlü tecavüz etmeye kalkar o haltı eşecek olan.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Bu suça verilen cezaları mı kaldıralım demişim allaşkına? Suçun oluşma sebeplerine bir el at, hukuk sistemini de elden geçir sonra istersen idam ver. Şu anda bu samimiyetsiz bir önlemden başka bir şey değil.

Ha bir de çeşitli hükümet yetkililerinin daha birkaç ay önceki tecavüzcü ile kurbanı evlendirelim lafları falan hatırda olunca ben işkilleniyorum açıkçası iyice.
hebelehoohebelehoo
Üye
Tecavüz kültürünün yanında aile içinde de bilinmeyen neler var neler. Bundan yıllar önce Nimet Çubukçu zamanında aile içi cinsel istismara yönelik bir araştırma yapılmıştı, sonuçları açıklanmadı. Çünkü infial yaratır dediler, artık ne kadar korkunç bir orana ulaştılarsa.

Bu hırsızlık dolandırıcılık gibi birşey değil ki caydırıcılık faktörü devreye girsin. Bir de kusura bakma üç beş tecavüzcü değil, onu bir onla çarp. Hatta karısını sevgilisini yok kot giydi, yok etek giydi yok zıkkımın kökü diye öldürüp indirim alanları da ekle. Bu kültürü alttan alta besleyen adamlar hadım getiriyor diye alkışlamayalım mümkünse.

Beğenenler: RedBeard, kurtkapan

dodgerdodger
Üye
CNN efso yayın.
discussioncontroller