Gündem V.4
acdervisacdervis
Mod
Haftasonundayız, borsa açık değil.
dodgerdodger
Üye
artık piyasa açıkken de makas seviyeleri yüksek.

arefe günü 6.13'ten 2000 dolar yakaladım. bundan sonra pusudayım. geleceğini sanmıyorum ama bundan sonraki alım noktam 6.4 olur diye düşünüyorum. bu süre zarfında sabit tl borçlarımı kapatmaya yönelebilirim.

hükümet hala olumlu bir hava çizmiyor piyasada. o yüzden 1 haftadan uzun süreyle üstümde tl para bulundurmam .5 haneli bir paraya ulaşınca da parayı çekicem bankadan.

kötü olan ise geçtiğimiz 2 hafta boyunca dolar bir anda fırlamadı. destek yapa yapa gitti. nah düşer. 4-5'li seviyeler bugün olumlu hava yakalansa anca 4-5 yıla geri gelir. hele dolar bir hata yapıp 6.0-6.1 seviyelerine tekrar gelirse donumu satar alırım yine.

ne yazık ki kışın gelmesi ile birlikte gaz vs. alımları artacak. zaten zam geldi. ek olarak özel sektörün döviz borçları için bankaları aşındırması başlayacak.

eylül-ekim ayı gibi 7'ye yerleşir, sonrasında 8'e doğru gidebilir ama bunlar hala bir önlem alınmazsa. şuan haberde okuduğunuz swap limit vs gibi olaylar sadece yavaşlatma amaçlı. adam gibi çıkıp biri duruma el koymazsa ki şuan öyle bir durum gözükmüyor, bu dolar gider öyle.
ReyJeyReyJey
Üye
swap limti kalkarsa 1 saatte 11 lira olur
TaxmanTaxman
Üye
acdervis dedi:

Haftasonundayız, borsa açık değil.

Belki de son 3 haftadır neredeyse hep 60-70 kuruş, bazen 1 liraya kadar fark oluyordu alış satış rakalmlarında bankaların. Hafta sonuyla ne alaka?
dodgerdodger
Üye
haftasonları daha da açılıyor makaslar.
acdervisacdervis
Mod
Taxman dedi:

Belki de son 3 haftadır neredeyse hep 60-70 kuruş, bazen 1 liraya kadar fark oluyordu alış satış rakalmlarında bankaların. Hafta sonuyla ne alaka?

Bankalarda oluyordur birçoğu günlük fiyat belirlediği için ama borsa kapalı olunca daha da açıyorlar arayı. Kur oynak değilken de haftasonu ya da iş saatleri dışında fark nispeten yüksek olur.

Alakasız bir hatırlatma olarak, 2001 krizine giriyor olsaydık makas kur vb geçtim şimdi hepsinin sahibi nalları dikmiş, devlet de enkazlarını kaldırıyor olurdu. Zira o tarihlerde Türkiye'de finans, bankacılık sektörü diye bir şey yoktu, sadece mafya kasaları vardı. Ekonominin bu kadar dayanılabilmiş olması bankacılık sektörünün IMF reformları ile getirildiği yer sayesindedir.

Son 30-40 senede Türkiye'deki tek büyük çaplı yapısal reformu IMF yapmıştır. O da bankacılık işte.
NoumenonNoumenon
Üye
Haber ilk olarak "MİT, Suriye istihbaratıyla ortak operasyonda Reyhanlı saldırısının planlayıcısını yakaladı" şeklinde verilmiş. Ama ne olduysa sonrasında "yerli ve milli" vurgusuyla ve Suriye devletini suçlayacak biçimde değiştirilmiş.
https://odatv.com/bu-goruntuleri-izleyince-gozlerinize-inanamayacaksiniz-12091805.html

Bu da RTE'nin WSJ'ye İdlib konusunda yazdığı makale:
https://www.sabah.com.tr/gundem/2018/09/11/baskan-erdogan-wall-street-journala-suriye-krizi-ve-idlib-sorununu-yazdi
kurtkapankurtkapan
Üye
bizimkiler tahranda sopalandı. abdnin güzel kaslı kollarına dönmek için bu yeni yakalanan bombacı bebeyle idlib harika kartlar.

artık geri dönmek için direkt esadın askerleriyle mi çatışırız, kaç asker şehit olur orasını bilemiyorum.
Orderabi
Üye
rusyanın türkiyeye ortak tatbikat çağrısından sonra bu reyhanlı saldırganı mevzusunun açılmasını amerikan işi olarak görüyorum
NoumenonNoumenon
Üye
discussioncontroller