Oyungezer 106 - Ağustos 2016
ripperkamil93ripperkamil93
Üye
Piyanist dedi:

Sinan Abi nereye gitti?Dergiyi almadım geçen ay,bu ay da almayacağım merak ettim???

https://facebook.com/story.php?story_fbid=10154344668022937&id=635237936
puraxayspuraxays
Üye
Dijital çıktı. Ama 24. sayfasında bir sorun var, Red Dead Redemption 2 haberinde. Gerçi görmüşsünüzdür. :)
mit1980mit1980
Oyungezer
puraxays dedi:

Dijital çıktı. Ama 24. sayfasında bir sorun var, Red Dead Redemption 2 haberinde. Gerçi görmüşsünüzdür. :)

Şimdi baktım ama bir sorun göremedim ben. Gayet düzgün görünüyor. İndirirken bir hata olmuş olabilir mi?

puraxays dedi:

Siz yazarlar da oyunu zamanında bitiremeyip mesaiye kalıp devam mı ediyorsunuz? Eve iş götürüp (save dosyası?) oynamak peki? Sabahlamam lazım dediğiniz yan görevleri yapmak mı?.. Evde oyun oynasanız mesai sayılıyor mu? Veya yan görevdi, oyun zordu takılıp hafta sonu ekstra mesaiye kalayım da biraz daha oynayayım hiç demediniz mi? Ev partilerini ofise taşıyor musunuz? (-Abi bayadır lan partisi yapmıyoz ha! -Olm ofise gelsenize, incelemem gereken bi oyun var, deneriz, iyi olur, cipsleri unutmayın ama!) Mahallenin çocukları anlamadıkları, geçemedikleri oyunları size danışıyor mu?.. Neyse bu uzar gider.. Güzel iş ama, seviyorum sizleri :)

Ben ofis dışından çalıştığım için mesaiye kalma ya da ofis partilerine katılma (böhü!) gibi bir durumum olmuyor ama evet, oyun incelemesi yetiştirmek için yan görev vs kasarak çok sabahladım. Mesela geçen ay Blood And Wine oynarken :) Ama çok zevkli oluyor yav... Anne-baba gelip de "Oğlum yatmıyor musun artık? Bu saatte ne oyunu?" deyince "Çalışıyorum anne!" demenin keyfi bir başka oluyor. Ehu-ehu-ehu :)

Beğenenler: puraxays, ico_irg

puraxayspuraxays
Üye
mit1980 dedi:

puraxays dedi:

Şimdi baktım ama bir sorun göremedim ben. Gayet düzgün görünüyor. İndirirken bir hata olmuş olabilir mi?

puraxays dedi:

Siz yazarlar da oyunu zamanında bitiremeyip mesaiye kalıp devam mı ediyorsunuz? Eve iş götürüp (save dosyası?) oynamak peki? Sabahlamam lazım dediğiniz yan görevleri yapmak mı?.. Evde oyun oynasanız mesai sayılıyor mu? Veya yan görevdi, oyun zordu takılıp hafta sonu ekstra mesaiye kalayım da biraz daha oynayayım hiç demediniz mi? Ev partilerini ofise taşıyor musunuz? (-Abi bayadır lan partisi yapmıyoz ha! -Olm ofise gelsenize, incelemem gereken bi oyun var, deneriz, iyi olur, cipsleri unutmayın ama!) Mahallenin çocukları anlamadıkları, geçemedikleri oyunları size danışıyor mu?.. Neyse bu uzar gider.. Güzel iş ama, seviyorum sizleri :)

Ben ofis dışından çalıştığım için mesaiye kalma ya da ofis partilerine katılma (böhü!) gibi bir durumum olmuyor ama evet, oyun incelemesi yetiştirmek için yan görev vs kasarak çok sabahladım. Mesela geçen ay Blood And Wine oynarken :) Ama çok zevkli oluyor yav... Anne-baba gelip de "Oğlum yatmıyor musun artık? Bu saatte ne oyunu?" deyince "Çalışıyorum anne!" demenin keyfi bir başka oluyor. Ehu-ehu-ehu :)

Ben tekrar indireyim çünkü sayfa bozuk gözüküyor, yazıların olduğu yer boş..

Öte yandan işte onu diyorum. Şimdi zaman zaman evde de çalışmam gerekiyor. Ee hanım beni düşündüğünden haliyle hoşnut değil. Ben iş bitsin de vakit kalırsa oyun oynarım hesapları yapıyorum. İş bitecek de, ailecek vakit geçirilecek de, kendime zaman kalacak da ve o sırada aniden beliren, acep oyun oynamak yerine film mi izlesem, yok yok az gitar çalayım, ya da en iyisi kitap/ogz falan okuyayım, ee o zaman yanına da kahve yapim, az biraz sosyal medya karıştırayım derken zaten kendime ayırdığım kuş kadar vakit de uçup gidiyor. Noluyor, bir sonraki gün kovalanıyor ve böyle böyle bir oyunun bitişi veya oyuna başlamayı ötelemek ayları bulabiliyor. Halbuki off ya ne stresli bi haftaydı bu, yetiştiremediğim çok iş var, off poff diyerek haftasonu evde kapanıp yarım kalan oyunları kola-cips eşliğinde bitirmeye çalışmanın gerginliği dışardan çok tatlı gözüküyor. İnkar etmeyin!

Sonra şu da var. Ben mesela dediğim hedelerden vakit bulayım da Uncharted 4 oynayayım diye hayıflanıyorum. Sizi düşünüyorum.. Elinizde ıbık zıbık oyun incelemeleri var diyelim. Bir yandan da Nathan nanik yapıyor, pis pis sırıtıyor. Neden kapamadım ki incelemeyi düşüncesi aklınızı kemiriyor. İşlerimi tamamlasam da ben de dalsam şu görsel ziyafete demiyor musunuz hiç?

Bir de oynaya oynaya, oyun ile geçirilen vakit rutine biniyor mu? Tad alamaz hale geldiğiniz oluyor mu? Bu incelemeleri etkiliyor mu? Keyifli bir oyun, siz zibilyon kere farklı isimlerle deneyimlediğiniz için size sıradan geliyor, halbuki çoğu kişi için epey eğlenceli olabileceğini düşünüyor musunuz? Tespit ettiğim birşey değil ama merak ettim. :)

98'den bu yana oyun dergisi okuyan bir birey olarak, çocukken ki kurulan "ne müthiş meslek haa" hayali, sizler tarafından sürekli "ama şusu zor busu zor" olarak dile getiriliyordu. Eskiden "yahu millet yığılmasın kapıya diye" sızlandığınızı düşünüyordum. Büyüdükçe iş hayatının zorluklarını farkettim. He ama itiraz istemem, sevdiğiniz işi yapın mottosunun dibidir bir oyuncu için oyun dergisi yazarlığı. Ama yine de iş bu. Ciddiyeti var, rutini var, eğlencesiz angarayaları var..

Neyse gereksiz uzattım. Eğlencesine yazıyorum.. Bu arada sayı güzel gözüküyor. VR dosya konusu ilgimi çekti. VR teknolojisine heves edip de bir arkaşımın VR Box'ını deneyip bütün gün yaşadığım mide bulantısı sonrası hayal kırıklığı yaşıyorum. Umarım PS VR'da bu sorunu yaşamam. Deneyimlemek istiyorum çünkü :)

Beğenenler: ico_irg

mit1980mit1980
Oyungezer
İşte senin o dediğinin tam tersi oluyor bizde. Oyun oynamak, oyun haberlerini takip etmek, son gelişmeleri sıcağı sıcağına siteye girmek ve içerik hazırlamaktan başka şeylere hiç vakit kalmıyor. Mesela ben... Hiç kitap okuyamıyorum. Alıyorum, ama hepsi öyle duruyor. Keza çizgi romanlar da öyle. JBC, Arkabahçe, Marmara vb acayip kaliteli işler çıkardılar, hepsini de aldım, hepsi de öyle kaldı bir köşede :(

Aynı şekilde dizi, anime ve film de izleyemiyorum. Kayıp Rıhtım'da (yöneticiliğini yaptığım fantastik edebiyat sitesi) çıkacak tüm fantastik, bilimkurgu, süper kahraman dizilerinin, filmlerinin haberini yapıyorum ama herkes Game Of Thrones'tan heyecanla bahsederken bugüne dek bir bölümünü bile izleyebilmişliğim yok. Ah! Tamam, vurmayın!

Tabii bunda benim ekstradan çevirmenlik yapmamın da etkisi var. OGZ'den arta kalan zamanımı da yine işe adıyorum. Ama güzel tabii... Kendi sevdiğin işi yapıyorsun, keyif alarak çalışıyorsun ve angarya iş bile bir şeyler katıyor :) Ve hayır, oyunlardan hiçbir zaman sıkılmıyorsun. Yeter ki türünün iyisi olsun, basit bir kopya olmasın.

Böyleyken böyle. Çok konuştum, biraz da kıdemli editör dostlar cevaplasın bu soruları :-)

Beğenenler: ico_irg, puraxays, edenknight

edenknightedenknight
Oyungezer

puraxays dedi:

Sonra şu da var. Ben mesela dediğim hedelerden vakit bulayım da Uncharted 4 oynayayım diye hayıflanıyorum. Sizi düşünüyorum.. Elinizde ıbık zıbık oyun incelemeleri var diyelim. Bir yandan da Nathan nanik yapıyor, pis pis sırıtıyor. Neden kapamadım ki incelemeyi düşüncesi aklınızı kemiriyor. İşlerimi tamamlasam da ben de dalsam şu görsel ziyafete demiyor musunuz hiç?

Bir de oynaya oynaya, oyun ile geçirilen vakit rutine biniyor mu? Tad alamaz hale geldiğiniz oluyor mu? Bu incelemeleri etkiliyor mu? Keyifli bir oyun, siz zibilyon kere farklı isimlerle deneyimlediğiniz için size sıradan geliyor, halbuki çoğu kişi için epey eğlenceli olabileceğini düşünüyor musunuz? Tespit ettiğim birşey değil ama merak ettim. :)

Her ne kadar çok kıdemli olmasam da sorularına kendi durumuma göre yanıt vereyim.

Ben de İhsan gibi yazarlık haricinde bir de çizerlikle uğraşıyorum, onu da evden yapıyorum genel olarak. Örneğin çizim işi olmadığında istediğim şeye istediğim kadar vakit ayırma şansım oluyor. Diyelim ki oyun oynamak o an için sıktı gidip bir şeyler izleyip okuyacak vaktim oluyor genellikle.
İncelemeler konusuna gelirsek benim böyle çok ilgimi cezbeden oyunlar zaten genelde sadece benim ilgimi çektiği için (Japon RYO'ları örneğin veya tuhaf bağımsız yapımlar) şunu da kapamadım dediğim pek olmadı. Örneğin Dark Souls 3'ü dergiye çok yazasım vardı ama Eser'in muhteşem lore derlemesini okuduktan sonra hiç o topa girmeyip ben de online için inceledim oyunu, yine aynı şekilde Uncharted 4'e de Enis daha hakim olduğu ve türü daha iyi bildiği için ben yine online a yazdım ki öylesi çok daha iyi oldu. Onun haricinde FPS veya rekabete dayalı online oyunları (Rocket League hariç :) ) zaten hiç oynamıyorum gibi bir şey, AAA oyun serilerinden de sadece Assassin's Creed ve Tomb Raider ilgimi çekiyor.

Oyun oynamaktan sıkıldığım zamanlar olmuyor değil, fakat neredeyse 7-8 yaşımdan beri oyun oynadığım düşünülürse ve hala komple bıkmamışsam bu saatten sonra da bıkacağımı düşünmüyorum. Söz gelimi hiç bir şey oynamıyorsam illa aralarda 3DS'i açıp bir Monster Hunter oynarım. O bir alışkanlık gibi bende, vakit geçirmenin bir yolu.

Yukarıda da belirttiğim gibi evden çalıştığım, dergiye de çok sık uğramadığım için eve iş getirme kavramı bende yok. Zaten yazı da olsa çizim de olsa angaryaları var. Fakat ölümcül değiller hiçbir zaman çünkü ikisi de sevdiğim şeyler. İncelemelerde çoğunlukla zaten merak ettiğim oyunları inceliyorum ve daha önce bir sürü benzerini oynamış olmak aslında farklarını veya benzerliklerini daha iyi görmemi sağlıyor, o açıdan çok oynamak belli bir birikimi de yaratıyor. Hani nasıl diyelim; bir nebze daha iyi bakabiliyorsun bakman gereken yerlere, nerede hata bulabileceğini, nerenin seni şaşırtabileceğini daha iyi kestiriyorsun.

Örneğin Grim Dawn incelemesinde yıllardır Hack n Slash oynayan ben yapılmaya çalışılan yenilikleri daha net görüp, türün klişelerinden çıkamayan öğeleri daha rahat tespit edebiliyorum. Ha bu da zevkli ama, hiçbir anında memuriyet hissi vermiyor diyebilirim. Seviyorum işte genel olarak bunlarla uğraşmayı :)

Derginin Alt-Meddya köşelerinde ise belli rutinlerimiz olsa da her ay içeriğimizde değişik bir şeyler olduğu için açıkçası yazması ve araştırması çok zevkli, ayrıca oralarda hayata dair bir kaç kelam daha etme şansımız var ki o zaten her şeye değer.

Eren E.

Beğenenler: puraxays, ico_irg, mit1980

karakus367karakus367
Üye
mit1980 dedi:

İşte senin o dediğinin tam tersi oluyor bizde. Oyun oynamak, oyun haberlerini takip etmek, son gelişmeleri sıcağı sıcağına siteye girmek ve içerik hazırlamaktan başka şeylere hiç vakit kalmıyor. Mesela ben... Hiç kitap okuyamıyorum. Alıyorum, ama hepsi öyle duruyor. Keza çizgi romanlar da öyle. JBC, Arkabahçe, Marmara vb acayip kaliteli işler çıkardılar, hepsini de aldım, hepsi de öyle kaldı bir köşede :(

Aynı şekilde dizi, anime ve film de izleyemiyorum. Kayıp Rıhtım'da (yöneticiliğini yaptığım fantastik edebiyat sitesi) çıkacak tüm fantastik, bilimkurgu, süper kahraman dizilerinin, filmlerinin haberini yapıyorum ama herkes Game Of Thrones'tan heyecanla bahsederken bugüne dek bir bölümünü bile izleyebilmişliğim yok. Ah! Tamam, vurmayın!

Tabii bunda benim ekstradan çevirmenlik yapmamın da etkisi var. OGZ'den arta kalan zamanımı da yine işe adıyorum. Ama güzel tabii... Kendi sevdiğin işi yapıyorsun, keyif alarak çalışıyorsun ve angarya iş bile bir şeyler katıyor :) Ve hayır, oyunlardan hiçbir zaman sıkılmıyorsun. Yeter ki türünün iyisi olsun, basit bir kopya olmasın.

Böyleyken böyle. Çok konuştum, biraz da kıdemli editör dostlar cevaplasın bu soruları :-)

abi ne spoilerlar yemişsindir game of thrones'dan hayal bile edemiyorum :D bende hep erteliyordum ama baktım sürekli spoiler yiyorum oturdum bütün sezonları izledim artık rahatım :D
mit1980mit1980
Oyungezer
Sorma ya... Sadece GoT olsa iyi, hiç izlemememe tüm Marvel ve DC filmlerinin, dizilerinin vs sonunu biliyorum :D

Beğenenler: edenknight, puraxays

GlitchGlitch
Üye
Şu dergiye poster koyun artık yav :( %100 zam geldi poster gelmedi. Bu ay protesto amaçlı almasam mı ? Zaten eski dergiyi ters çevirip kapak diye yutturmuşlar bize :)
PiyanistPiyanist
Üye
Sinan Abi'nin dergiden ayrılmasına üzüldüm.Bana oyun dergisi okumayı sevdiren ve bugüne kadar bu sevgimi korumayı sağlayan iki insandan biridir.Göktuğ Yüksel ve Sinan Akkol'un kalbimdeki yerleri ayrıdır.

Sinan'ın ayrılmasına burada,dergi başlığı altında kimsenin değinmemiş olmasını yadırgadım.O'nun dergiyi bırakmasından sonra,oyun dergiciliğinde bir sayfada kapanmıştır.Inşallah kalbine ve gönlüne göre bir yol çizer Sinan Abim.Oyun piyasası zaten eski tadında da değil.Kalite ortada.

Çok sevdiğim bir insan,herşey gönlünce olsun...

Beğenenler: ico_irg, tool, Seifer Almasy

discussioncontroller