Asus G73JH ekran degistirme / inverter kart
HAVOC
Üye
Herkese merhaba,

Asus G73JH model laptopimin ekrani karardi. Ekrana isik tutunca, ekranda olmasi gereken goruntu gorulebiliyor ve harici ekranlar sorunsuz calisiyor. Yani sorun ya ekran inverter kartinda ya da backlight ampullerinde.

Ekrani cikartip baktim ancak internette diger inverterlara benzer bir inverter kart goremedim.
Ekranin altinda isikli bir elektronik board var ama onun inverter oldugunu sanmiyorum.
Ekranin arkasinda ise, bir baska kart var heralde o dur diye dusunuyorum ancak bir bilene sorayim dedim.

Soru: Inverter kart hangisi?
1) Ekrandan ayri, ekranin altina konumlandirilmis, ince uzun bir kart
2) Ekranin arkasina yapistirilmis kart.

1)
image

2) amazondan ornek foto
image

Zodiac
Üye
ilk resimdeki inverter olabilir ikincisi ekranin kendi karti. inverter ekranla butun, arkasinda veya yaninda olamaz altinda degmeyecek sekilde olmak zorunda cok isinan bi parca cunku. ekrani tamamen metal cercevesiyle sokup giden kablolari incele. genis soketli olan kablo demeti disinda hem ekrana hem de anakarta bagli ikinci bi kablo olmasi lazim. inverterlar genelde plastik korumayla kapli oluyor koruma seffaf degilse gozden kaciriyor olabilirsin.

ha bi de esas kasanin icine bak bazen orada da olabiliyor.
HAVOC
Üye
Tesekkurler Zodiac.

Sanirim,eger var ise, inverter ana govdenin icerisinde, cunku o parlak kart uzerinde "led board" yazmislar ve diger inverterlar gibi uzerinde herhangi bir koruyucu, yalitici kilif yok. e-bayde buldum, ( http://www.ebay.com/itm/Genuine-Asus-G73JH-17-3-Laptop-LED-Board-w-Cable-69N0H3E12C01-01-/161356190820 ).

Ancak enteresan nokta, ekrana baglanan baska kablo olmamasi. Ekran bilgisayara sadece 40 pin li uc ile baglaniyor. Inverterin baska bir kablo ile ekrana baglaniyor olmasi gerekmiyor mu?

http://imgur.com/a/CKyVB

en son fotoda: en sag kablo kameraya, diger iki kablo wifi antenlerine gidiyor.
isiklar led boarddan gelmekte ve led board sadece sol taraftan bilgisayara bagli, yalitici/koruyucu kilif yok. diger inverterlardan cok daha ince ve uzun. bu led board'un inverter oldugunu dusunmuyorum.

ve dedigim gibi, ekrana giren tek baglanti 40 pinli fotografdaki baglanti. :(

Zodiac
Üye
ekranin yeni teknoloji o zaman. eski ekranlar inverteri olan cfl yani minik bi floresan lambayla aydinlatilirdi. bunda o olmadigindan olmamasi da normal. buyuk ihtimalle sendeki ekranin icine gomulu led backlight, butun ekipmanlar da ekrana gomulu. o yuzden backlight ekipmanini ayri olarak alip takabilecegini sanmiyorum. ekrani degistirmeye bak bence.

ekranin arkasindaki kart zar gibi ince flex kablolarla ana lcdye bagli onu actigin an ekrani da bozarsin o yuzden korumasini acmayi dusunme bile.
HAVOC
Üye
"ekranin yeni teknoloji o zaman. eski ekranlar inverteri olan cfl yani minik bi floresan lambayla aydinlatilirdi..." iste bir bilenden aradigim cevap buydu. Tesekkurler :D
discussioncontroller