ASUS yeni nesil anakartlarda windows 7 açma sorunsalı
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Arkadaşlar yeni sistem topladım; SKYlake i5 6600k ve Asus Z170P anakart aldım, montajımı güzelce yaptım ama malesef ön araştırmamda küçük bir konuyu gözden kaçırmışım; yeni nesil anakartların UEFI olduğu ve Win7 gibi eski işletim sistemlerini desteklemediği...

Şu anda windows yükleme ekranında 0x0000007B hatası alıp duruyorum. Bilgisayarım hdd okuyamıyor. Bios da herşey normal gözükmesine rağmen....

Şimdi bende formatımı atıp Win8 kurucam ama win7 deki önemli dosya ve klasörlerimi oradan çekmem gerek. HDD alıp başka bilgisayarda kullanma lüksüm yok. Bazı dosyalar programların içinde yazılı halde çünkü.

Şimdi lütfen bana bios dan ne gibi ayarlar yapıp şu lanet olasıca Win7 yi açabilirim söylermisiniz? Daha önce bu durum ile karşılaşan mutlaka birileri vardır.
DharkanDharkan
Üye
Yahu windows 10 yüklesene. O sistemi kurup windows 7 windows 8 kullanmanın mantığı nedir?

Dosyalarını kurtarmaya gelecek olursak, eski bilgisayarına ne oldu? Elden çıkartmadıysan onu ayarlayıp yedekle derim. Mümkün değilse de umarım yardımcı olan birileri çıkar.

Başka harddiskin varsa ona kurabilirsin bu arada windows'u. Sonra da diğer diskteki verilere ulaşırsın. Ama olsa yapardın diye tahmin ediyorum.
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Win10 da herhangi bir sıkıntı yoksa tabikide yüklerim. Ama şimdi benim bütün web şifrelerimi topladığım bir programım var, o programıda açmam için ayrıca bir şifre giriyorum. Bu tür şeyler dosya yada klasör halinde kaydedilmiyor. O programı çalıştırıp ulaşmak zorundayım bilgilerime.

Bi dakika. Daha önce 2 farklı hdd ye farklı işletim sistemleri kurmak gibi bir deneyimim olmadı. PEki ben boş hdd ye Win10 kurdum diyelim...Win7 yüklü 2.hdd deki programlar direk yüklü olarak karşıma çıkıyor ve rahatça çalıştırabiliyorum değilmi? Mesela oyunlar direk kurulu ve oynanabilir görülebilir. Sadece Win10 üzerinden açılmış olur. Haksızmıyım?
DharkanDharkan
Üye
Kullandığın programı çalıştırabilir misin bilemiyorum. Ama o diskteki her şeye ulaşabilirsin diye düşünüyorum.

Şu an kurduğun sisteme Windows 7 yüklemen mümkün değilse dene derim. Bir de senin eski sistemin aniden bozuldu mu ne oldu? Yedekleme işlerini neden halletmedin zamanında?
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Çünkü yeni nesil anakartımı monte ettiğimde direk açılacağını düşündüm Win7'nin. Önceden alacağım parçalar hakkında günlerce araştırma yaptım ama Skylake yeni nesil işlemcilerin yeni nesil işletim sistemi desteklediğini 0x0000007B mavi ekran hatası aldığımda fark ettim : ) Yoksa tabikide yedeklerdim önceden.
LichSithLichSith
Üye
arkadaşım senin sistem z170 p di mi ? w7 için driverlar var nasıl olmuyor ?
https://www.asus.com/tr/Motherboards/Z170-P/HelpDesk_Download/
LichSithLichSith
Üye
yeni formattan sonra açmıyor mu şimdi hiç ?
usb 3.0 yükleyen windows cdsi lazımmış
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/Z170-K/DE164_100_Series_Windows_7_Setup_Guide_print.pdf
rubyredrubyred
Üye
Yeni nesil anakartların destek driver sayfalarında tools sekmelerinde windows7 usb boot toolkitleri var isolari onlarla hazirlamak gerekiyor
Zodiac
Üye
adam eski harddiskini yeni bilgisayarinda acamiyor programin bilgileri kaybolmasin diye o windowsu acmak istiyor.

islemci os alakasi yok bu arada islemci desteklemediginden mavi ekran vermiyor hdd-anakart uyumsuzlugu yuzunden veriyor buyuk ihtimalle uefi yuzunden oluyor.

uefiyi kapatmayi dene burada anlatmis

Beğenenler: DemoNolojisT

LichSithLichSith
Üye
retail cdlerde oluyor mudur bu yeni modifiyeli windows dvdsi yapma işi ?
senin hdye usb 3 driverını kur siteden indirip tabi başka pcye takıp o zman olur ama zaten işlemcini driverları sorun yaratmaz mı her türlü format lazım ?
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Zodiac dedi:

adam eski harddiskini yeni bilgisayarinda acamiyor programin bilgileri kaybolmasin diye o windowsu acmak istiyor.

islemci os alakasi yok bu arada islemci desteklemediginden mavi ekran vermiyor hdd-anakart uyumsuzlugu yuzunden veriyor buyuk ihtimalle uefi yuzunden oluyor.

uefiyi kapatmayi dene burada anlatmis

Evet Zodiac sanırım burada net açıklamış. Eve döner dönmez basamakları uygulayıp sonra temiz bir format atıcam. Umarım işe yarar. Mavi ekran hatası aslında Skylake işlemciler için yeniden tasarlanan anakartlardan kaynaklanıyor evet. Aslında bu sıkıntıdan skylake ler sorumlu. 2018 hazirana kadar Win7'ye güncelleme desteğinde buluncaklarmış ama sonra elimizi çekeriz demişler. Bir nevi Win8 yada 10'a kaydırmaya çalışıyorlar müşterileri.

Peki Win10 konusunda problem yaşayanlar varmıdır? Herhangi bir oyun yada programın desteklenmemesi, açılmaması gibi sorunlar ile karşılaştınız mı?
discussioncontroller