ASUS yeni nesil anakartlarda windows 7 açma sorunsalı
LichSithLichSith
Üye
şimdi olay hdd uyumsuzluğundan oluyorsa windows loadinge kadar nasıl geliyor anlamadım işi ? hdd yeni 7200 rmp falan olsa olmayacak mıydı ?
o bios ayarlarını yapınca düzeldi mi ?
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Hayır. Malesef... hdd uyumsuzluğu değil. Yeni nesil anakart taktın diyelim, işlemcinde skylake haliyle ve hdd önceden yüklü olan Win7 açılmıyor. Windows loading ekranına kadar geliyor ve anında mavi ekran hatası BOM! Yazıda legacy ayarlarda açılcağını belirtmiş ama malesef bende işe yaramadı. Bios güncellememe rağmen.

Win8 kurmak zorunda kaldım. Diğer hdd win7 sistemim duruyor; film dizi gibi bilgileri alabilirim ama çalıştırmam gereken programları başka bilgisayarda açmayı düşünüyorum.
külbastıkülbastı
Üye
Benim MSI anakartın bios ekranında windows 7 için birkaç ayar var. Onları kapatıp windows 8/10 seçeneklerini açmadan windows 10 kuramamıştım. ASUS anakartları bilmiyorum. BIOS'a girip windows 7 ile ilgili ayarlara bir göz at.
RidygoRidygo
Üye
Şöyle bir derdim var:

Windows 10'un oyun performansının içine etmesi ve creative sürücülerinin bir türlü düzgün çalışmaması vb türlü zibilyon tane saçmalıktan bıkarak windows7 ye dönmek istedim. Windows 10 SSD üzerinde kurulu. Neyse, taktım windows 7 cdsini ilerledim aşamaları ve disk bölümünde ssdye ait olan tüm partionları sildim. HDD vs SSD 2 ayrı disk olarak görülüyor. SSD'yi bölümlendirip yükle dediğimde 0x803000024 mü nedir bir hata verip duruyor.

Ben şimdi kalıcı olarak bir bok mu yedim? Bu SSD'ye neden windows 7 yüklenemiyor? UEFI yüzünden mi?
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Yukarıda da konusu geçtiği üzere almış olduğum ''yeni nesil'' anakart ve işlemcim win7 yi kesinlikle kabul etmiyordu. Skylake işlemcilerin hepsi win8 uyumluymuş. Bende parçaları aldıktan sonra öğrendim acı gerçeği. Acı gerçek diyorum ama win8 yüklemek zorunda kaldığımada pişman değilim açıkcası.

O yüzden satın almıs olduğun ssd belki sadece win8 uyumlu olabilir ve bu yüzden win7 kabul etmiyor olabilir. Ben sadece yukarıda başıma gelen olaydan yola çıkarak yorum yaptım. Uzman değilim ama belki netteki araştırmlarını buna göre yapabilirsin.
LichSithLichSith
Üye
bir demonolojist bile işi çözemediyse bana söz düşmez ama :D i7 6700 işlemcim z170p anakartımla w7 kullanıyorum hddde westernd blue 1 tb 7200 rmp ama eski hdd (ki o da wd 6 yıllık falan) boot etmiyor yeni ve eski hddde w7 yüklüyken bilgisayarımdan c d yerinden eski hddye girebiliyorum dosya aktarıyorum ama boot etmiyor yani ilk cihaz yapınca
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Günümüzde bilgisayar teknolojisinin hızlı ilerleyişi Cadılık ve İblis Bilimi den bile daha karmaşık : ) Eski hdd deki dosyalara bende erişebildim tabi ama seninde belirtmiş olduğun gibi boot etmiyor malesef. Parça alırken sağlam ön araştırma yapmak lazım tabi. Burdan skylake e geçeceklere uyarımız olsun, sıkıntısız halletsinler işlerini.
discussioncontroller