Sayısal mezunu olup dil tercihi etme
revoja
Üye
Merhaba ben geçen sene sayısal bölümden mezun oldum ama öğrencilik hayatım boyunca ingilizcem hep iyidi. Geçen sene mf den iyi bir sıralama yapamadığım için tercih yapmadım ve bir sene daha hazırlanmaya karar verdim. Geçen seneki lys 5 sınavında neredeyse hiç çalışmadan 42 net yaptım ama ailem dil bölümü okumama pek sıcak bakmadıkları için dildende tercih yapmadım. Ailemi zorda olsa ikna ettim ve bu sene dilden tercih yapmak istiyorum ama liseyi sayısaldan bitirdiğim için dile nasıl çalışılması gerektiğini bilmiyorum. Sizce hangi kaynakları kullanmalıyım ve ingilizce dili ve edebiyatı bölümü hakkındaki düşünceleriniz nedir

Beğenenler: Astus

TriumvirateTriumvirate
Üye
Dilci olup nolucaniz olm surecekler sonra Sirnaga, hakkariye hem yok bilmem kpssi, yok atama derdi, yok mulakat, adaylik kaldirma sinavi seysi vs. vs.
Degmez yani.
acdervisacdervis
Mod
Forum tam senlik hoşgeldin.

ryuukryuuk
Üye
forumdaki dilciler kusura bakmasın ama dil okuyacağına hiç üniversite okuma, çok çok özel ilgin yoksa ki yok gibi görünüyor vakit kaybı. zaten 42 net yapmışsın belli ki özel bi yeteneğin yatkınlığın falan da yok.

edit: bi an dil çok boş bölüm demişim gibi geldi, demek istediğim bu değil. dil bölümleri çok fazla popüler oldu, talep çok fazla eskiye nazaran ve bu talebi karşılayacak istihdam türkiye'de yok.

Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
Aynı şeyi sinema okulu için de söyleyebilirim. Sinema okulunda hiçbir bok öğretmiyorlar arkadaşlar. Görüyorum genç arkadaşlarımız bir heyecanla sinema okuluna gitmek istiyorlar, ne güzel elimize kamera verecekler her gün, kafamıza göre yaratıcı olacağız diye düşünüyorlar NAH olacaksınız. İngiltere'deki 1 yıllık dijital reklamcılık master'ında, Türkiye'deki 4 yıllık sinema okulundan daha çok sinema öğrendim ulan.

SİNEMA OKULUNDA YAZILI SINAV MI OLUR AMK?

Beğenenler: ultimate_35

hebelehoohebelehoo
Üye

İngiltere'deki 1 yıllık dijital reklamcılık master'ında, Türkiye'deki 4 yıllık sinema okulundan daha çok sinema öğrendim

Of bu çok acıklıymış ama hiç şaşırmadım.

Beğenenler: Utku Çakır, ultimate_35

QuendarthQuendarth
Mod
ryuuk dedi:

edit: bi an dil çok boş bölüm demişim gibi geldi, demek istediğim bu değil. dil bölümleri çok fazla popüler oldu, talep çok fazla eskiye nazaran ve bu talebi karşılayacak istihdam türkiye'de yok.

Bu sayısal bölümlerin de çok büyük çoğunluğu için geçerli. Çoğu bölüm ihtiyaç olandan kat kat fazla mezun veriyor.
kurtkapankurtkapan
Üye
yau normal değil mi zaten, son 10 yıldır nüfus patlaması yaşıyor memleket, ama ona aynı oranla büyümüyor.

revoja dedi:

Merhaba ben geçen sene sayısal bölümden mezun oldum ama öğrencilik hayatım boyunca ingilizcem hep iyidi. Geçen sene mf den iyi bir sıralama yapamadığım için tercih yapmadım ve bir sene daha hazırlanmaya karar verdim. Geçen seneki lys 5 sınavında neredeyse hiç çalışmadan 42 net yaptım ama ailem dil bölümü okumama pek sıcak bakmadıkları için dildende tercih yapmadım. Ailemi zorda olsa ikna ettim ve bu sene dilden tercih yapmak istiyorum ama liseyi sayısaldan bitirdiğim için dile nasıl çalışılması gerektiğini bilmiyorum. Sizce hangi kaynakları kullanmalıyım ve ingilizce dili ve edebiyatı bölümü hakkındaki düşünceleriniz nedir

meraba karşim. 5. yılındaki bi dilci olarak diyorum ki akıllı düşünmen lazım

hayatın edebiyat ve tarih etrafında dönmüyorsa edebiyat okumayı düşünme bile. mütter bölümlerinin iyilerine girmek zaten sıkıntılı

42 net, başlangıç için yeterli değil. en azından 55-60 bandında başlamalısın istanbulda devlette yahut iyi bir özelde okumak istiyorsan. 7/24 çalışsan dahi bir yere kadar gelebilirsin ve yetmeyebilir. diğer özeller zaten safi zaman kaybı.

-
kendimden örnek vereyim sana. iüde amerikan kültürü okuyorum, bölümü çok seviyorum. ama bu yıl açık öğretimden sivil havacılığa girdim mezun olduğumda işsiz kalmayayım diye.

çok arkadaşım vardı bölüme severek girip illa bir iş buluruz diyen. hepsi bu dönem 700 lira yatırdı formasyon alıp öğretmen olabilmek için. bu bölümde ya iyi bir edebiyatçı olup arada kalan bir kaç sektörde amelelik yaparak bata çıka ilerleyeceksin ya da öğretmen olup kpss bekleyeceksin. ingilizce mütterler de çok farklı değil.

-
tl;dr, sırf ingilizcen iyi diye dil bölümü düşünme. yine çalış, lys5e de gir ama ağırlığın fen ve tmde olsun.
AstusAstus
Üye
Ingilizce Ogretmenligi okuyorum ben de. Senin gibi sayisalciydim ben de. Hatta forumun yarisindan cogu sayisaldan falaj Ingilizceye gecenlerle dolu.

45 net az ama yuksek net basarilmaz degil, sadece o noktaya gelmen sana bagli olarak zaman alir. Ben de senin gibi hevesliydim ve o zamanki adiyla yds'den yuksek net yapabilecegime inaniyordum. 145 gibi komik bir puan yaptim. Sonra oss ile su urunleri muhendisligine girdim ve ilgi ve alakasizliktan dolayi alttan ders biraktim surekli. Kac yil sonra tekrar lys'ye girdim (bu donem icerisinde de kendimi gelistirmeye gayret gosterdim, zira Ingilizce ogrenmek cok hosuma gidiyordu,) ve gecen sene 368 puan yaptim. Ama daha iyisini yapabipecegime inaniyordum ve bu sene bir kez daha girmeye karar verdim (ozellikle istanbul ici istiyordum) ve 437 puan yaptim (eger ki ygs'ye de adam akilli calissam bu puan 490 falan da olabilirdi, zira 73 net yaptim ingilizceden). Su anda Ingilizce Ogretmenligi okuyorum.

Eger sayisal ile girecegin bolum cok ilgi, alakan icinde degilse cok ders birakacaksin. Eger Ingilizce ogrenmek cok ilgi duydugun bir alansa, kendini kas ve daha cok net yapmaya bak bence.
ultimate_35ultimate_35
Üye
Ben bazı yorumlara katılmıyorum.Mesela yok KPSS yok Diğer sınavlar ile uğraşması gerektiğinden bahsetmişsiniz ama olayın aslını hiç söylememişsiniz.

Eğer Dil ile aran çok iyiyse en az 3 tane bilmek için çalışmalısın.Bunu YGS/LYS için demiyorum,İlla ki giriceksin bir yere ama benim sana bahsetmek istediğim şey; Kendini geliştirip, özel sektörde olabildiğince iyi iş teklifleri almak için çabalaman.Günümüz de 2 den fazla dil bilenleri çoğu insanlar iş vermek için can atıyor.
AstusAstus
Üye
3. dil olarak en kolay ispanyolca sanirim. Karakter (kelime) ezberleyebilirsen, Çince de cok kolay.
discussioncontroller