GIST 2017 Buluşması
FeylingFeyling
Üye
20000 Fersah aşağı inip girdim. Ufak mufak yer kalabalık falan yıl alıyor insanın canından.
image

O cosplayciler nasıl duruyorlar maskeler, kartonlar kauçuklar falan. Bi Warhammer karakteri vardı, üç tur attım adam yerinden kıpırdamadı 1 saat boyunca. En mantıklısını o yapıyordu gerçi, tank gibi kostümü vardı.
OGZ'ye baktım Ömer'e selam verdim. Garibim ben canlı yayın edemiyom diyor VR'ın başında duruyor. Sen ediyorsundur da henüz haberin yoktur lan.
image

Elladan'ı sordum, Playstore'a dolandım ona da bi selam verdim. Sonra dolandım MrClown'ın arkasında dikildim biraz, elinde joypad tutuyor sanıyorum, işi bitsin dürtecem. Yok öyle duruyormuş adam.
Çoluk çocuğumuz bu deliye emanet arkadaşlar uyumayın. Onla da lafladım biraz.
image

İndie'leri hakkaten yerin dibine koymuşlar. 2. turumda Sync ve Fingaaa'nın başındakilerle lafladım, oyunu gösterdiler. Güzel anlık eğlence telefonlar için. Arkadaşlar da güzel ilgilendiler. Hoşuma gitti bir de sormak denemek, röportaj olsa yapardım yani keyifliydi.
Orada başka ilgimi çeken bir şey göremedim. Remnants of Naezith vardı ama hali hazırda oynayanlar vardı. No.70 için kabin yapmışlar öte tarafta, onu da denemek istiyordum ama amaaan kim uğraşcak dedim.

F2P firmaları en az Acun kadar kanser yayıyorlardı. Hiç birinin adını bile hatırlamıyorum ama bağırmaları, hoparlör tecavüzleri 2 gün beynimden silinmeyecek. Gamecell de keza forumdaki kafa s.k.m.ne tam OGZ karşısında devam ediyordu, alkış.

İlginç cosplayler vardı bir iki tane. Noctis ociiii-san yapmış biri güzel, Gul'dan olduğunu sandığım biri vardı OGZ röportaj da yaptı onla. 2 Metre boyunda bir Spiderman vardı maskesiz gezen, çok sevimliydi. Bir de direk üstü çıplak bir arkadaş vardı omuzluk dışında. Ne olduğunu bilmiyorum ama o cehennemde en mantıklı cosplaydi zaar.

Daha fotoğraf çekecektim ama o kaosda aklıma bile gelmedi dolanırken. Küçük alan herkese göre değil. Kafa kaldırmıyor. Burada OGZ tayfasına kolay gelsin diyorum. Clown önümde 1.5 kilo verdi VR tak VR çıkar yaparak :D

Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
Hangi oyunu demoluyorduk hatırlamıyorum ama bir daha görmek istemiyorum. Oyunun her anını ezberledim lan. Gerçi Ömer tam zamanlı olarak ilgileniyordu VR'la, ben O ara verince geliyordum.

Bu da bonus olsun:

image

Beğenenler: Feyling, Taxman

NeOzguRNeOzguR
Üye
Amk bu haftasonu sınavım olmasaydı keşke yav :(
tersadamtersadam
Üye
Feyling dedi:

İndie'leri hakkaten yerin dibine koymuşlar. 2. turumda Sync ve Fingaaa'nın başındakilerle lafladım, oyunu gösterdiler. Güzel anlık eğlence telefonlar için. Arkadaşlar da güzel ilgilendiler. Hoşuma gitti bir de sormak denemek, röportaj olsa yapardım yani keyifliydi.
Orada başka ilgimi çeken bir şey göremedim. Remnants of Naezith vardı ama hali hazırda oynayanlar vardı.

bunu başka bir mecrada daha geniş bir şekilde dile getirdim diye herifin biri uzun uzun yazı döşeyip atmış bana fuarı savunan. fuarı savunmakla kalsa yine iyi, sövüp saymış. Bu herifi araştırınca sağda solda ogz haber linki dağıttığını gördüm, forumdan ya da ogzdense gelsin bi çayımı içsin rahatlasın.

FeylingFeyling
Üye
@MrClown

Oyunun adı PS VR Worlds'dan VR Luge, never forget! :D

@tersadam

Neyini savunduğunu merak ettim. Ramazan'da açılan kuruyemişçi, incik boncukcu tezgahı gibi yerleri vardı her oyunun. Kelimenin tam anlamıyla en dibinde duruyordu fuar alanının indie'ler. Madem Türk oyun piyasası istiyorsun ortaya koy. Git f2p'cileri o uca koy, nasılsa böğüre böğüre yine toplar onlar kalabalığı. Neyseki İndie'cilerin düzeneği bi laptop bir ipad de sığabildiler. Eminim birileri çıkıp yatıp kalkıp şükretsinler diye düşünüyordur yersizce.
tersadamtersadam
Üye
Alttaki spoilerda başka yerde yazdığım yazı var.

Spoiler:
Ben fuarı gezmeye indie kısmından başlamayı tercih ettim. İlk düşündüğüm şey ise “Yahu dünyada indie sektörü uçmuşken, hem organizasyonun verdiği değer hem de ziyaretçilerin verdiği değer bu kadar az mı?” oldu. İlgi çok çok azdı ziyaretçi sayısına göre. İlgi gösterenler ise 19-24 yaş arasıydı diyebilirim. Standlara da birer poster asılmıştı her oyun için. Zaten stand denilen şeye bin şahit lazım. Bilgisayar koymak için verilmiş, küçük bir çıkıntı desek daha doğru olur.

Burada da adamın "ne eksiğini gördünüz" sorusuna cevabımdan parça var

Spoiler:
indieciler tum şaşadan uzak, fuar alaninin en sonunda yerlestirilmisler. yerlestirildikleri yere de dikkat cekmek icin ugrasilmamis. oraya gelen firmalarin her biri bir ekran ya da bilgisayar verse reklam karşılığı (organizatorler para harcamasin diye diyorum bunu da) su anki halinden daha dikkat cekici olur. İndie standlarini gizza standinin oldugu yere koysaniz su an gordugu ilginin en az iki katini alirdi. su anki haliyle bana kenara atilmislar gibi geliyor.

indie zaten turkiyede oyun sektoru yeni yeni kuruluyorken ilgiyi en cok almasi gereken konu. su sekilde insanlar buyuk firmalari gezip indieye ugramiyorlar bile. cocuklarin indieden haberi yok. cöp gozuyle bakiyorlar.

bu da adamın verdiği yanıttan bir parça

Spoiler:
indieci arkadaşlar da fuar alanının o sesli ortamından uzak olmalılar zaten. köşeye falan itelenmiş de değiller, aksine olmaları gerektiği yerdeler. onlar orada işlerini sergilemek, yatırım aramak ve destek bulmak, seslerini duyurmak için oradalar. fuarın geri kalan her yeri bangır bangır. üstelik belli ki sadece normal bir bilet girişine sahipsiniz. yani o arkadaşların büyük yatırımcıların seminer verdikleri bölümün hemen öteki tarafında ve ürünlerini asıl hedef kitleleri ile doğrudan tanıştırabileceği bir yerde olduğunun farkında bile değilsiniz.

hani işin doğrusu nedir onu bile bilmeden, sırf eleştirmiş olmak için eleştirmek çok kötü bir huy. "tüm şaşadan uzak" dediğin an zaten bitti aslında buradaki muhabbet. bu şartlar altında olabilecekleri en ideal yerdeydiler. seslerini en iyi duyurabilecekleri, yatırımcıların hepsinin geçmek zorunda olduğu bir yere kuruldular. üstelik tüm yatırımcılara da bu arkadaşların olduğu panel gösteriliyor. neler yapıldığını bile bilmeden konuşuyorsunuz yani.

sanırım bu yatırımcı denilen adamlar fuarı gezmiyor, ayaküstü geçerken görsünler indieleri diye indieler oraya konulmuş. Zaten yazan adamı da itin götüne sokup çıkarmışlar. verdiğim son cevaba "okumadım" deme saygısızlığını da göstermiş. Umarım ogzdendir de ortaya çıkar şunu görüp. Ben de daha da bir kalaylar rezil ederim.

FeylingFeyling
Üye
"Ait oldukları yerdeler" :D :D :D :D

Tüm yatırımcıların geçtiği yer? Cosplaycilerin önünü kastetmiyorsa, basına ayrılmış alanı kastediyor sanırım önünden geçip indie'lere ulaşılacak alanı. Tam düşündüğüm gibi şükretsinler kafası. Tam yerindeler mis gibi oooh püfür püfür.

Lan Vestel'in bile gereksiz standı en merkezindeydi fuarın. Sen indie'yi merkeze koy sonra kim ne kadar veriyorsa etrafına yayılsın. Ama yok para peşin kırmızı meşin.

No70 sponsor falan mı buldu, nasıl göz önünde yer buldu kendine hayret.
ultimate_35ultimate_35
Üye
Bağımsız standlara uğrayan oldu mu orada benim de standım vardı.
funky_boyfunky_boy
Üye
hangi oyundu seninki?
ultimate_35ultimate_35
Üye
Project 1950
discussioncontroller