Oyun şirketlerinde bilgisayar bilimleri üzerine staj
JeneenMetalian
Üye
Merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi çeşitli oyun firmalarında staj arıyorum. Fakültemden kaynaklı staj yapmam gerekiyor. Tercihim ise oyun geliştiriciliği üzerine gitmek. Acaba var mı bildiğiniz kabul eden firmalar ve gereklilikleri nelerdir? Ek olarak bu staj konunda bir deneyimim ya da bilgim tam olarak yok. Yapmış arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

Teşekkürler
ultimate_35ultimate_35
Üye
Önce senin ne istediğine bağlı.

Gameplay mekaniklerinden tut ui/gui kadar gidiyor.Sen sadece öylesine girerim, ne verirlerse versinler diyosan eğer yazayım,

VR First (BUG lab) /Istanbul
Taleworld/Ankara
Crytek/İstanbul(geliştirici ofis değil)
Riot Games/Istanbul
Gram Games/Istanbul
ATOM/Ankara
Digitoy Games/İzmir

bildiğim profesyönel firmalar bu kadar geriye kalanlar bağımsız firmalar ve yarısı bütçe bulmak için çalışanlar.Kısacası onlar staj için sana fazla yardım edemeyebilirler yalnızca ekiplerine katılabilirsin belki o kadar.
JeneenMetalian
Üye
Aynen hani dediğim gibi bilgisayar bilimleriyle alakalı her alanda çalışmak fayda getirir. Crytek i çok istememe rağmen geliştirici ofislerinin İstanbul'da olmaması bir dezavantaj. Bu yaz mutlaka çalışıyor olmam gerekli olacak. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. ATOM da sanırsam almıyor gibiler. Kadroları dolu gözüküyor. Diğer firmalar için şansımı denemem gerekecek
Starlet
Üye
Nowhere Studios'u da bir deneyebilirsin. Gerçi pek profoesyonel stüdyo değil. Bağımsızlar sanırım. Monochroma'yı yapmışlardı.
JeneenMetalian
Üye
Kendilerine de şu an mail attım sizin mesajınızı gördükten sonra.
Ve araya da yazmış olayım eğer OYUNGEZER' de stajyer aranıyorsa başvurmak isterim 2017 yaz döneminde.
Starlet
Üye
İşine karışmak gibi olmasın da Oyungezer Oyun Dergisi, oyun üreten bir stüdyo değil. Yani orası programlama bilgini geliştirip bir şeyler öğrenebileceğin bir yer değil.
JeneenMetalian
Üye
Öyle olduğunu biliyorum elbette çok ilginç bir cevap. Bir yayımcılıkla mühendisliği ayırabiliyorum elbette. Ne kadar yayımcı olunsa da dijital bir ortamı var. Web üzerinden( html, javascript gibi). Önemli olan bir tecbüre edinmek. Seti medya da olmanın amacı yine oyunlarla iç içe olup başka bir alanda geliştirmek olur eğer stajyerlik var ise. Yoksa gidip hastane otomasyonu da yapabilirim staj için
ultimate_35ultimate_35
Üye
oyun motorlarında uzmanlaşıp grafiksel anlamda çalışmalar yapsan daha güzel olmaz mı hep yaratıcıık hem mühendislik hersey var orada
JeneenMetalian
Üye
Asıl amacım tabiki de dediğim gibi oyun ve dallarında geliştirmek. Şu anda unity üzerinden C sharp ile mobil oyunlar üzerindeyim. Bunlara eklenti olarak Java ve python da kullanıyorum. Oyun üzerine bir çalışma yapmak benim için öncelik ama eğer bunu elde edemez isem oyunlarla ilgili bir firmada da çalışma yapmak güzel olacaktır yukarıda bahsettiğim gibi misal oyungezerde web developer gibi staj yapmak.

Bu arada Nowhere studios 'un stajyere ihityacı olmadığına dair bir mail geldi aynı şekilde riot games in de:(
Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
Yanlış bilmiyorsam yaz ayı için stajyer alacağız fakat senin yapmak istediklerinde, dergide yapacaklarının bir alakası yok.
mcprozackmcprozack
Üye
Dergide yapacaklar arasında neler var ona göre adaylığımı koyuyorum stajyerliğe sayın MrClown.
discussioncontroller