4K TV'de pc ve konsol oynamak
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Merhaba,

Arkadaşlar önümüzdeki günlerde TV alıcam. Fakat sadece sıkıcı türk kanallarını izlemek için değil. PC yi ve belki xbox ı bu televizyona bağlamak istiyorum. Şu an ön araştırma yapıyorum. Benim kişisel olarak dikkate aldığım bir konu var; Hz rate!

Normal televizyon yayınlarında bir sorun ile karşılaşmıcam bunun farkındayım ama iş PC yi TV ye bağlamaya gelince iş değişiyor. Yoğun aksiyon sahnelerinde kesinlik ''ghosting'' denilen titreşimler ile karşılaşmak istemediğim için Tv nin Hz'sine ayrıca özen göstermek istiyorum çünkü bu durum gerçekten bende mide bulantısına sebep oluyor.

Satış danışmanlarından aldığım bilgilere göre (ne kadar doğru bilemiyorum, hepsi çakallık peşinde) HD yada Full HD televizyonlar yalnızca 200 Hz'ye kadar destekliymiş; her ne kadar özelliklerinde 1000 gibi sayılar olsa da, panel kısımları 200'e kadar desteklemekte ve özel bir yazılım ile bu rakam yükseltiliyormuş.

Fakat 4K TV ler (ki 1000hz den başlıyor bir çoğu 2000'e kadar çıkmaktadır) bu durum söz konusu değil deniyor. Ve sağlam aksiyon oyunlarını o sinir bozucu takılmalar ve ince titreşimler olmadan oynamak istiyorsak, 4K şart deniyor.

Konuya hakim arkadaşlar bilgilendirsinler lütfen. Tv fiyat aralıkları malum. Yeterli özelliklerde makul bir fiyatta Tv almak istiyorum.
ZodiacZodiac
Üye
su an piyasadaki 4k tvlerdeki hicbir panel 4k goruntuyu 120 fpsden (120hz) yukari veremiyor. 1080p de ise en fazla 240 fps. bunlarin ustundeki hersey araya ayni kareleri kopyalayarak fps yuksekmis hissi veren yazilimlarla mumkun. 1080p tvler artik satilmiyor gibi bi sey o yuzden almasan da olur.

giris seviyesi 4k tvlerin hepsi 60hz. yuksek fiyatlilarin da 120 ye dogru gider. tam emin olmak icin model bazli arastirma yapman lazim.

mesela samsungun cogu 4k giris seviyesi tvsi dandik chimei innolux paneli veya ao optronics paneli kullanir ama 4000-5000tl ustu modellerinde samsung ya da sharp kullanir ki tipatip ayni modelde ikisi arasinda bile fark hissedenler oluyormus.

param bol diyorsan fiyati yuksek sony tvleri alabilirsin icin rahat olur.
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Peki çözünürlük arttıkça örneğin 1080p den 3840 x 2160 gibi değerlere yükselttik, bu 60hz nin sabit kalması görüntü bozukluklarına sebep olmaz mı? Yani şimdi mantığını oturtmaya çalışıyorum; görüntü alanı büyüdükçe renklerin ekrana gelme/geçiş hızının da artması gerek ki ghosting oluşmasın?

Şimdi akılma bir soru daha takıldı. Günümüz pc oyunları ve filmler kaç Hz ile yapılıyor ki ben TV seçimimde 300lere hatta 1000lere falan bakıyorum değil mi?
Type_TridoronType_Tridoron
Üye
Filmler ve oyunlar Hz ile yapılmaz. FPS aradığın terim. Hertz tazeleme hızı demek oluyor TV ve monitörler için. Her neyse TV'ye PC'ni bağladığında farkedeceğin ilk şey input lag. Hele oyunları 60+ fps ile çalıştırabilen bir bilgisayarın varsa çok belli oluyor(denedim)

Filmlerin çoğu 23.927 FPS olarak piyasaya sunulur. Teoride 24 Hz bir TV ile sıkıntısız izlersin. Benim TV 200 Hz. Bir sıkıntısını görmedim.

Beğenenler: DemoNolojisT

RidygoRidygo
Üye
Oyun için düşünüyorsan alman gereken TV Samsung KS8500 serisi. Kesinlile başka TV düşünme. Bu TV üzerine araştırma yaparsan gidip almaktan başka seçeneğin kalmıyor zaten.

Arkadaşımda var, ne bir light bleed var ne bişey. En iyi HDR renk kalitesine sahip (şu an için), Oyun modunda 22ms tepkime süresi var ve görüntüyü de bozmuyor bunu yaparken.

Beğenenler: Dharkan

RidygoRidygo
Üye
RidygoRidygo
Üye
Oyun için ayarlarla ilgili destek istersen şurayı inceleyebilirsin.

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1308315

Beğenenler: DemoNolojisT

DharkanDharkan
Üye
22ms epey yüksek bu arada, o televizyon PS4 Pro televizyonu. Genel olarak televizyonda oyun falan oynanmaz, ama illaki oynayacağım diyorsan, sistemin iyiyse Ridy'nin dediğini al.

Beğenenler: Type_Tridoron

DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Verdiğiniz bilgiler için çok sağolun. Benim gibi ön araştırma yapan tüketicilerin kafalarında soru işareti kalmaması için olayı biraz daha ilerletmekte fayda görüyorum.
Olay Hz yada Ms ile de bitmiyor. Yanlışım varsa düzeltin; kullandığınız ekran kartının ve 4K televizyonunuzun mutaka HDMI girişi 2.0 ver olmak zorunda ve tabiki kablonuzda. Kablonun şu an için Türkiye'de olmadığı bilgisini aldım bir siteden, belki eski bir yazıydı.Fiyatlarıda HDMI 1.4ver den daha pahalıymış.
Eğer bu 3 bağlantınız birbiri ile aynı versiona sahip değil ve 1.4ver söz konusu ise; oyundan alacağınız fps değeri 30'da takılı kalıyor. Burdan benim gibi PC yi 4K'ya bağlayacak arkdaslarada uyarı olsun.
RidygoRidygo
Üye
Bugün gidip herhangi bir yerden HDMI kablo alsan %90 en güncel versiyonudur :)
DharkanDharkan
Üye
Ridy o iş sakat ya, 2.0 kablo bulabileceğini hiç sanmıyorum açıkçası
discussioncontroller