Ülkelerin Uluslararası Gündemi (veya Potansiyel Bir Dünya Savaşı'nın Gidişatı)
TRükRex
Üye
Çin'de etnik kökenli isyanlar(bu arap baharı ile[özellikle uygurlar]) başladı kırsal yerlerde (sanayi bölgeleri çoğunlukla han çinlilerinin elinde ama diğer yerlerde eşit dağılmışlar ).Hadi orduları buyuk olsa bile dağınık halde hedefleri (bizdeki versiyonu pkk) ki ABD'nin bile olası bir gerilla savaşında(Vietnam) nasıl pert oldugunu gördük.Bu bile batmalarına bir sebep.Özellikle teknoloji konusunda hala sovyetlere özenen Çin Halk Cuhmuriyetin kazanması(neye göre güçlü diyosunuz anlamadım.Ordu bazında konuşuyorsanız eğer Irak savaşında ölen askerleri hatırlatırım[4.487])pek mümkün gözükmüyor

Edit(konuyla alakasız ama bişey soracğım).Şuan'da bunun için (Dünya Savaşı) ne yapmalıyım.Köyüme kurşundan duvarları olan bir ev yaptırmayı ailemle düşünüyoz ama ileride IŞID'e , PKK'e , Hizbulaha ,BOKO Haram ve türevlerine yuva olur diye korkmuyom değil
(Eğer batı insan haklarını askıya alırsa herkes birbirne savaş açmaya başlar ve asayiş bittiğinde elimizde hak hukukta olmayacak)
CaturdayCaturday
Üye
"Şuan'da bunun için (Dünya Savaşı) ne yapmalıyım."

hocam muhtemelen askere falan alırlar, kurşundan evi de cepheye götürürsün artık
TRükRex
Üye
Çürük raporum varda (Soran olursa sebebini[Beyin Kanamsı]) gerçeği 50% geçmediği sürece alırlar haklısın
kurtkapankurtkapan
Üye
bulaşmayayım diyorum da,

çinde azınlıkların vietnam vari bir karşıkoyuşta bulunmasına imkan yok. şanlı vietnam direnişçileri abdnin eline vermeden 15 yıl önce de fransız emperyallerinin eline veriyor ve kovalıyordu. viet minh hareketi 1940lardaki japon işgaline kadar uzanır.
TRükRex
Üye


Wow!!!. İsveçden bile ayarı yemiş 'Sarı Oğlandan' görüşme ayarlamış sayın Jinping.
Hoş, gerçeği şu dönemlerde(Çin'in tüketime dayalı ekonomik büyüme modeline geçdiği dönem) ABD'deki gelişmeleri yakından takip etmesi herkesin hayrına ama bunun için Trump'tan medet umulurmu?(Belki salaklığına güvenerek ama Pentagon'un askeri bilgileri Trump'la paylaşırmı?[bence HAYIR])
TRükRex
Üye
https://www.nytimes.com/2017/05/28/world/asia/philippine-military-recovers-16-bodies-in-city-besieged-by-isis-linked-militants.html?rref=collection/timestopic/Philippines

Bu adamların bölgede artan faaliyetlerini görünce aklıma ilk NATO'nun İSİD karşıtı koalisyon'a katlıma kararı almasından sonra oluşacak potansiyel bir katliyamdan kendilerini kurtarma girişimi oldugunun düşündüm fakat bu kadar insan ve silah kaybından sonra niye bir çatışmaya gidip iyicene güç kaybetmeyi göze alıyorlar.Bunun Çin'in bölgede'ki ticaret yollarını bloke etmek için ABD'nin Somali'vari bir devlet kurma çabası'mı ?
külbastıkülbastı
Üye
Normal bir şey. IŞİD dinsel bir örgüt değil, bir grup paralı asker ve Amerika'nın kontrolünde. Filipinler şu anda Çin güdümünde. Çin ülkeye para akıtıyor. Devlet başkanları bile ABD ittifakından ayrılmak istediklerini açıkça belirtti. ABD de pislik çıkarmak için her şeyi yapan bir devlet. Amerika sadece paralı askerlerinden Filipinlerde karışıklık çıkarmalarını istedi.
discussioncontroller