11. Sınıf Web Tasarım Okuyorum Yazılım Mühendisliği Düşünüyorum
Omer_Uysal
Üye
Merhaba arkadaşlar ben Denizli'de 11. sınıf meslek lisesi Web Tasarım öğrencisiyim. Küçüklüğümden beri bilgisayara ve bilgisayar oyunlarına ilgim var. Bu yüzden uzun zamandır bir bilgisayar oyunu yapma planım vardı. Fakat bazı endişelerim var çünkü, küçük bile olsa henüz bir oyun geliştirmedim. Farklı kaynaklardan araştırmalar yaptım net bir bilgi bulamadım ve epey kafam karıştı. Oyun yapmanın zor ve gayretli olduğunu, sabır ve disiplin gerektiren bir iş olduğunu biliyorum. Bu yüzden bu işte yeterince ciddiyim ve oyun yapmak istiyorum. Kafamdaki soru işaretlerini de kaldırınca hedefimle ilgili daha iyi kararlar verebileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle; oyun yazmam için üniversitede hangi bölümü seçmem gerekiyor? Yazılım mühendisliği düşünüyorum ama mezun olunca oyun yapabilir miyim? Üniversiteye başlamadan önce kendimi geliştirmek için küçük oyun denemeleri yapmalı mıyım? Ama ben bunun için kendimde vakit bulamıyorum. Çünkü 12. sınıfta beni ygs ve lys sınavları bekliyor. Bir yandan okulun sınavları da var onlara da çalışmam gerekiyor. Seneye staj göreceğiz Teknokent'e başvurmayı düşünüyorum. Yazılım alanında staj görmemin bana bir katkısı olur mu? Eğer bir yazılım firmasında staj görürsem ne iş yaparım? Oyun konusunda faydası olur mu?

Çok soru sordum farkındayım ama bilmeden hareket etmek istiyorum. Adımları sağlam atmak lazım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)
ultimate_35ultimate_35
Üye
eğer istersen sana uzun uzun anlatabilirim oyun geliştirme dünyasında neler dönüyor be bitiyor ne olmuş diye bana PM atman yeterli .

Ama burdan ufaktan yazayım belki internetten gelip okuyup bişiler kapmak isteyen olursa diye...

Şimdi... Oyun geliştirme işlemi çok yönlü bir süreçtir bunu bir belirteyim ve önceliğin bunu yapıcam demek yerine ne yapsam acaba diye olmalı (öğrenme aşaması). Oyun yapımı için sen ve internetten başka dostun olmayacak bunu belirteyim (Okulunda mutlaka öğrenci kulüpleri olmalı bu sayede çok şey oğrenirsin). Oyun yapımıyla ilgili de eğitim veren bölümler bildiğin gibi değil çünkü bizzat gördüğüm için bunları rahat söyleyebilirim ama sana okulun ciddi katkısı olacak. Okulun içindeki çeşitli lablara ve oluşumlara mutlaka girmelisin. Bahçeşehir de bölümden çok laboratuvar (BUG) açılarak okuldan olan olmayan sektördeki bütün insanları toplamak amaçları. VR First te bunun meyvesi tabi. (İstediğin bölüme git mühendislik şart değil)

Herneyse ben sana oyun geliştirmeye nereden başlayacağına dair tüyolar vermeye devam edeyim.Tıpkı film yapar gibi oyunlarda da sahne başına (Level başına) Tasarım yapılır (openworld hariç o işin başka tarafı)
Sahneni oluşturursun oyununu kodlarsın ve daha sonra birkaç pratik çekersin ve alfa gameplay hazırlamaya çalışırsın ve bu süreç hep birşeyler kurcalayarak devam eder. Yani senin evinde oturup bol bol zaman harcaman gerekecek. Hep bir şeyler denemek için çabalaman gerekecek.
Mesela bugün duvar kırma simulasyonu yapayım demelisin daha sonra lazer topuyla duvar kırma daha sonra karakterimi haraket ettireyim diye diye hep böyle devam eder bu öğrenme süreci.

En sonunda ise baştan sona oyun yapımına kendini hazır hissettiğinde işte o zaman oyun geliştirme sürecin başlar ve takım arkadaşları bulmaya çalışırsın.

Bu arada 2D oyun yapımından başlamana gerek yok sadece incelemen yeterli ve birkaç pratik yapıp direk 3D ortamına geçebilirsin.

discussioncontroller