GTA IV: Laptop'da kasma sorunu
KingOfGames
Üye
Merhaba arkadaşlar. GTA IV'ü 3 gün önce Steam'den satın aldım. Gayet güzel bir kurulum sürecinden sonra oyun sorunsuz bir şekilde açıldı. Grafik ayarları 1920x1080 - doku kalitesi vs. yüksek modda. Oyun içinde ara ara rahatsız edecek şekilde kasmalar yaşıyorum, grafik ayarlarını orta düzeye getirdim durum aynı. İnternette biraz araştırma yaptıktan sonra anladım ki GTA IV, PC oyunları arasında optimizasyonu en kötü olan oyunlardan biriymiş. İnternetteki bazı fps artırıcı yöntemleri denedim fayda etmedi.

Crysis - Crysis 2 - Crysis 3 vb. gibi oyunları yüksek çözünürlükte oynamıştım kasma olmamıştı...

Laptopumun modeli ASUS G73SW, bundan 5-6 ay önce Windows7'den Windows 10'a yükseltirdim-

Sistemim: image
Ekran kartım: image
Can You Run It Sonucu: image

GTA 4 Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP SP3 veya Vista SP1
İşlemci: Intel Core 2 Duo 1,8 GHz, AMD Athlon X2 64 2,4 GHz
Bellek: 1,5 GB RAM
Disk Alanı: 16 GB
Ekran Kartı: 256 MB Nvidia 7900, ATI X1900

GTA 4 Maksimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64bit
İşlemci: İntel i3/i5/i7 veya dört çekirdekli AMD FX Serisi
Bellek: 4 GB veya üzeri
Sabit Disk Boş Alan: 30 ? 35 GB
Ekran Kartı: Nvidia GTX 460 ve üzeri veya AMD HD 6800 ve üzeri (256 bit Ekran Kartı )
Ses Kartı: DirectX 9.0 Uyumlu ses kartı
rubyredrubyred
Üye
windows10 a yükseltme işleminden sonra tekrardan windows10u temiz kurulum yaptın mı ? yoksa hala yükseltme halinde mi. eğer öyleyse windows10u temiz kurulum yapmanı tavsiye edeceğim. gta iv aldığı güncellemelerle oynanabilir hale gelmişti, senin sistem eski de olsa sürekli donma yapmaması gerekir.
AstusAstus
Üye
kaç Fps alıyorsun ki
KingOfGames
Üye
rubyred dedi:

windows10 a yükseltme işleminden sonra tekrardan windows10u temiz kurulum yaptın mı ? yoksa hala yükseltme halinde mi. eğer öyleyse windows10u temiz kurulum yapmanı tavsiye edeceğim. gta iv aldığı güncellemelerle oynanabilir hale gelmişti, senin sistem eski de olsa sürekli donma yapmaması gerekir.

vallaha 5-6 ay önce tanıdığım pc teknik servisine götürdüm orjinal windows10 ister misin dedi bende olur dedim, yükseltme halinde olup olmadığını nasıl anlayacağım?

Astus dedi:

kaç Fps alıyorsun ki

Razer Cortex adlı programı yükledim fps için 700 fps falan gösteriyor bina içlerinde ama şehire girince 60-70 oluyor birden 25 e düşüyor sonra 70 e çıkıyor
rubyredrubyred
Üye
yükseltme yapmışlar belli. şu şekilde sıfırlama yapabilirsin ama bu da format atıp tekrar kurmanın yerini tutmaz

fps düşmeleri sırasında cpu gpu ve ram kullanımlarına bakabilir misin ? uzun süredir kullanılan windows ve üstüne 10 yükseltmesi yüzünden ram dolup anlık fps düşmelerine sebep oluyor olabilir.
KingOfGames
Üye
rubyred dedi:

yükseltme yapmışlar belli. şu şekilde sıfırlama yapabilirsin ama bu da format atıp tekrar kurmanın yerini tutmaz

fps düşmeleri sırasında cpu gpu ve ram kullanımlarına bakabilir misin ? uzun süredir kullanılan windows ve üstüne 10 yükseltmesi yüzünden ram dolup anlık fps düşmelerine sebep oluyor olabilir.

şimdi bu gösterdiğin videodaki işlemi yapacağım, yükseltmeyi halletmiş olurum dimi? sıfırladıktan sonra oyunu kurup test edeceğim teşekkürler

CaturdayCaturday
Üye
Önemli değil karşim,yine bekleriz forumumuza.
rubyredrubyred
Üye

şimdi bu gösterdiğin videodaki işlemi yapacağım, yükseltmeyi halletmiş olurum dimi? sıfırladıktan sonra oyunu kurup test edeceğim teşekkürler

bu işlemi yaptıktan sonra windowsu 0dan kurmuş gibi olacaksın. programlarını falan tekrar kurman gerekecek. yedeklemen gereken dosyaların varsa yedekle ondan sonra yap bu işlemleri. sonra oyunu kurup dene. yine olmazsa şunu yap

https://www.technopat.net/2016/10/19/windows-10-xbox-dvr-nasil-devre-disi-birakilir/
AstusAstus
Üye
bu arada ısınma gibi bir sorun olabilir mi acaba? gta 4 biraz fazla yükleniyordu sanki sisteme. özellikle ara sahnelerde ekran kartının fanının deli gibi çalıştığını hatırlıyorum.
Orderabi
Üye
hahaha adama resmen sorun windowsta, format at denmiş.

dostum gta memory leak fix diye arat, bununla alakalı bir sorunu vardı oyunun.
KingOfGames
Üye

rubyred dedi:

bu işlemi yaptıktan sonra windowsu 0dan kurmuş gibi olacaksın. programlarını falan tekrar kurman gerekecek. yedeklemen gereken dosyaların varsa yedekle ondan sonra yap bu işlemleri. sonra oyunu kurup dene. yine olmazsa şunu yap

https://www.technopat.net/2016/10/19/windows-10-xbox-dvr-nasil-devre-disi-birakilir/

windowsu dediğin gibi 0 ladım ama sorun aynı - bu xbox dvr devredışı bırakmayı deneyeyim yazarım.

Astus dedi:

bu arada ısınma gibi bir sorun olabilir mi acaba? gta 4 biraz fazla yükleniyordu sanki sisteme. özellikle ara sahnelerde ekran kartının fanının deli gibi çalıştığını hatırlıyorum.

soğutucu kullanıyorum

Orderabi dedi:

hahaha adama resmen sorun windowsta, format at denmiş.

dostum gta memory leak fix diye arat, bununla alakalı bir sorunu vardı oyunun.

tamamdır araştıracağım geri dönüş yaparım...
discussioncontroller