GPU Clock Speed Düşmesi
MGTenshi
Üye
Öncelikle merhaba. Oyun oynarken anlık fps düşmeleri oluyordu. MSI afterburner ile incelediğimde MHz değerlerim 1950'den bir anda 1750'ye düşüyor ve tekrar normal haline döndüğünü gördüm. Bu anlık takılmalar sıkça olup fazlasıyla rahatsız ediyor. Kartımı başka bir sisteme taktığımda da aynı problemi gördüm bu nedenle sorunun kartta olduğunu düşünüyorum siz ne dersiniz?
Sistemim:
B250M-VD Anakart.
GSKILL 16 GB DDR4 2400Mhz CL15 Ram.
EVGA GTX 1060 SC Ekran kartı.
Huntkey 450 Watt Psu.
Seagate 1 TB Hdd.
i5 7600 3.5 GHz İşlemci.
Orderabi
Üye
Overclocklayıp sabitlesene?
MGTenshi
Üye
Orderabi dedi:

Overclocklayıp sabitlesene?

2 yıl daha garantisi olan bir ürünü overclock yapmak istemiyorum açıkcası. Garantiye vermeyi deneyebilirim ancak. Yani heaven gibi benchmarklarda MHz düşüşü olmuyor ama oyunlarda gayet net şekilde fps düşüyor. Umarım garanti konusunda sıkıntı çıkarmazlar bu kartın sorunu yok, kullanıcı kaynaklı vb. gibi.

rubyredrubyred
Üye
kullandığın kart oyunlarda fabrika çıkışlı ocli değerinin de üstüne oc yapıyor otomatik olarak. eğer bu mhz değişimleri teklemelere ani fps diplemelerine sebep olmuyor sadece gözüne takılıyorsa. takma kafana.

Beğenenler: Dharkan

DharkanDharkan
Üye
Aynen abi clock speed izlemek nedir yav :D normal şeyler.
Orderabi
Üye
MGTenshi
Üye
rubyred dedi:

kullandığın kart oyunlarda fabrika çıkışlı ocli değerinin de üstüne oc yapıyor otomatik olarak. eğer bu mhz değişimleri teklemelere ani fps diplemelerine sebep olmuyor sadece gözüne takılıyorsa. takma kafana.

Çok fazla oluyor bu teklemeler hocam fazlasıyla rahatsız edecek kadar. Aynı kart ile yapılan benchmarklarda çok güzel fpsler alınıyorken benim kartımda baya bir sorunlu çalışıyor. Tam gücünde kullanmak varken neden bozuk çalışan bir ürünü kullanayım. 2 yıl daha garantisi var hocam.

Dharkan dedi:

Aynen abi clock speed izlemek nedir yav :D normal şeyler.

Hocam normalden fazla oluyor. Aynı kartla yapılan benchmarklardan alınan sonuçlar çok tatmin edici.

rubyredrubyred
Üye
zaten tam gücünden az kullanmıyorsun ki. o çıktığı değerler tam gücünün üzerinde değerler eğer o değerlerde kullanmak istiyorsan kendin elle overclock edip sürekli o 2000mhzli değerlerde kullanabilirsin.

bir diğer aklıma gelen şeyse psu. başka sistemde denediğinde kullandığın psu da 450w ve böyle noname sayılabilecek bir psu muydu ?
MGTenshi
Üye
rubyred dedi:

zaten tam gücünden az kullanmıyorsun ki. o çıktığı değerler tam gücünün üzerinde değerler eğer o değerlerde kullanmak istiyorsan kendin elle overclock edip sürekli o 2000mhzli değerlerde kullanabilirsin.

bir diğer aklıma gelen şeyse psu. başka sistemde denediğinde kullandığın psu da 450w ve böyle noname sayılabilecek bir psu muydu ?

Şöyle söyliyeyim sorun oldukça sık olduğundan rahatsız ediyor. Stabil çalışma söz konusu değil. Yani internetteki tüm kaynaklardaki değerlerin çok altında performans veriyor. Diğer sistemdeki psu Xigmatek 600W bir güç kaynağıydı.

rubyredrubyred
Üye
MGTenshi dedi:

rubyred dedi:

Şöyle söyliyeyim sorun oldukça sık olduğundan rahatsız ediyor. Stabil çalışma söz konusu değil. Yani internetteki tüm kaynaklardaki değerlerin çok altında performans veriyor. Diğer sistemdeki psu Xigmatek 600W bir güç kaynağıydı.

eğer youtubeda aynı ekran kartı benzer sistemlerdeki fpslerden 1-2 den çok daha fazla farklı değerler alıyorsan evet bu bir sorun. diğer sistemdeki psu da yeterliymiş, o zaman problem kartın kendisinde demek.

kart evgaymış evga international ile bir iletişime geç istersen. değişim yapabilirler.
MGTenshi
Üye
rubyred dedi:

MGTenshi dedi:

rubyred dedi:

eğer youtubeda aynı ekran kartı benzer sistemlerdeki fpslerden 1-2 den çok daha fazla farklı değerler alıyorsan evet bu bir sorun. diğer sistemdeki psu da yeterliymiş, o zaman problem kartın kendisinde demek.

kart evgaymış evga international ile bir iletişime geç istersen. değişim yapabilirler.

Aynı ekran kartı ile çok daha farklı sonuçlar alıyorlar. Örneğin benim kart aynı ayarlarda yapılan benchmarklarda kasıyor donuyor minimum fps 65 verirken internette bende 45'e düşüyor. Ayrıca fps değeri stabil değil. Vsync yi açıyorum low ayarlara alsam dahi oyunları anlık clock speed düşmesiyle kasma yapıyor. Oyunda mı sorun var diyip 3-4 oyunda denedim ama hepsinde ayarlar low dahi olsa arada kasıyor. 2 yıl daha türkiye garantisi var kartın internationala gerek kalmıyacak umarım.

discussioncontroller