Oyungezer 119 - Eylül 2017
CoraxCorax
Üye
çünkü ogz logic
-Ö--Ö-
Oyungezer, Admin
Yazıda anlatmaya çalıştıklarımın karşılığının 6 olmadığını mı düşünüyorsunuz yoksa yazıda bahsettiklerimde katılmadığınız noktalar mı var?
FeylingFeyling
Üye
Yazıda anlattıklarından 6 çıkmıyor evet. Neredeyse övmüşsün ama tak diye 6'yi görünce halla halla dedim. 6+ falan bile bi nebze, yani bariz eksikliklerine rağmen iyi bir oyun anlamı çıkardı en azından.
Allah'tan metacritic falan bizi iplemiyor.

Batı rpg'lerine bile ilham olmuş gambit sistemini umursamamak ve yapacak bir şey kalmıyor demeyi de 12 çıktığından beri anlamıyorum. Zor savaşlarda durdurup komut vermek zorundasın zaten? Yoksa hunt'ın birinde göçüverir grubun. Geri kalan basit savaşlarda da artık bi zahmet attack, item ya da amaaan uğraşamıyacam deyip escape'e basmayalım. Gambit'i taktiksel olarak ayarlayıp stratejimizin sonuçlarını keyifle seyredelim.

Birilerinin sevdiği oyunların düşük puanlar almasına tetiklenildiginde gülüp geçiyordum Jim Sterling sağolsun. İlk defa ben tetiklendim. Oyunun metacritic ortalamasının da 86 olduğunu hatırlatayım (orijinal halinin ise 92)

Benim şahsi görüşüm tek eksiğinin karakter derinliği olduğu yönünde. Buna rağmen sevilesi grup elemanları ve cool'luğun dağlarında gezen npc'leri bunu gideriyor. Yaşayan diyemesem de coğrafi açıdan muhteşem resmedilmiş dünyasında gezmekten müthiş keyif aldım ben.

Her şeye rağmen yazının adil, notun garip olduğunu söyleyeyim. Şaşırttı yani. Evet bütün bu wall bunu demek içindi :/

Beğenenler: Jejunum, Corax

berduş
Üye
Alpha Protocol faciası gibi olmuş.

Beğenenler: Corax

-Ö--Ö-
Oyungezer, Admin
Hani ben de çok sivri biri sayılmam aslında, yani bir oyuna dair genel görüş neyse benim görüşlerim de o civarlarda olur, düz adamımdır yani biraz ^_^ FF12 bunun istisnalarından.

FF12'nin çok farklı ve özel yaptığı şeyler var ve bu durum, oyun hakkında genel olarak olumlu yorumlara neden oldu. Hem eski versiyonu hem The Zodiac Age için söyleyebilirim bunu. Ama işte bu tip yenilikçi dokunuşlar daha temel bazı sıkıntıların göz ardı edilmesine de sebep oldu. Yazıda açıklamaya çalıştığım gibi, oyun "sıkıcı". Görsellik, hem tasarımsal hem teknik olarak şahane ancak işlevsel olarak iyi çalışmıyor. Mekânlar fazla geniş, biz fazla yavaşız.

Gambit sistemi de yenilikçi evet ama yenilikçi olması doğru olduğu anlamına gelmiyor. Sebebi yine bir oyun mekaniği olarak oyuncuya iyi bir tecrübe yaşatamaması. Evet zor avlarda iyi işliyor, doğru ama o zor avlar oyunun %5'ini bile kaplamıyor, savaşların %95'inde ileri basmaktan başka bir şey kalmıyor oyuncuya. Pek ilham kaynağı olduğunu da düşünmüyorum açıkçası, yapay zekâya komutlar verip bir şeyler emanet edebilme eski Baldur's Gate'lerden vs. beri olan bir şey ve yapımcılar kasten her şeyi komutlara emanet etmiyorlar.

Ama anladığım o ki sen bu iki konuda farklı düşünüyorsun. Anlaşamadığımız konusunda anlaşalım en iyisi ^_^
FeylingFeyling
Üye
Orijinaline ve Zodiac Job versiyonlarına ayrı ayrı 300+ saat gömdüm sıkılmadım. Oynayıp da sıkıcı diyen hiç bir arkadaşım da olmadı. Hepsi de seve seve sonunu getirdiler. Ne diyeyim, başarılar zaar :/

Beğenenler: Corax

waltranwaltran
Üye
Gamescom dosyası nasıl ? sadece onun için almayı düşünüyorum da.
SamsonSamson
Üye
LOL KODUM ÇALIŞMIYOR, NE YAPMAM LAZIM?
-Ö--Ö-
Oyungezer, Admin
@waltran Yeeeaaaaniii eh işte ^_^ Gamescom genel olarak çok süper geçmediği için dosyası da öyle mükemmel gaz olmadı doğrusu.

@Samson Kodlu LoL dergileri artık satılmıyor diye biliyorum ama istersen dukkan[at]oyungezer[nokta]com[nokta]tr'ye bir mail at onuna ilgili, daha doğru yanıt verir arkadaşlar.
Danka FunkaDanka Funka
Üye
Yok ya, gayet güzel olmuş Gamescom dosyası. :D
discussioncontroller