Die Young
NoumenonNoumenon
Üye
Akdeniz'deki gizemli bir adada geçen, hayatta kalma ve korku öğelerine dayalı, henüz yapım aşamasındaki oyun.

https://www.indiegala.com/dieyoung
*Yanılmıyorsam steam'e çıkış tarihi 5 Haziran 2017.
TaxmanTaxman
Üye
>early access
>openworld survival

teşekkürler hayır.

Beğenenler: Nesteress

NesteressNesteress
Üye
Heh buldum

Beğenenler: kurtkapan

NoumenonNoumenon
Üye
Taxman dedi:

>early access
>openworld survival

teşekkürler hayır.

Bu tarzın meraklıları için şu early access haliyle bile güzel duruyor. Ayrıca fiyatı da öyle çok yüksek değil. Daha önce The Forest için de benzer eleştiriler yapılmıştı. Ama oyun isteneni büyük ölçüde verdi. Bence bu oyun da gelecek vadediyor.

@Nesteress @Taxman Ve ayrıca ne garip bir tutum bu. Bir oyun eleştirilebilir. Örneğin benim için CoD, FPS türü içinde beklentilerimi karşılamayan bir oyun. Ben CoD'u eleştirirken FPS türünü değil, FPS türü adına yapılmış bir oyunu eleştirmiş oluyorum. Sizse burda başlığı açılan oyunu değil, türü eleştiriyorsunuz. O halde ayrı bir başlık açın ve Open world/Survival tarzı oyunlardan neden hoşlanmadığınızı anlatınız efendim. Engelleyen mi var ?

kurtkapankurtkapan
Üye
sen niye alınıyorsun güzel kardeşim

4013ten beri filan yaklaşık 20 tane early access survival oyunu çıkmıştır. hepsi de güzel bir şekilde başlıyor sonra çöpp oluyor. elalemin sitemi buna
NoumenonNoumenon
Üye
kurtkapan dedi:

sen niye alınıyorsun güzel kardeşim

4013ten beri filan yaklaşık 20 tane early access survival oyunu çıkmıştır. hepsi de güzel bir şekilde başlıyor sonra çöpp oluyor. elalemin sitemi buna

Yukarıda The Forest örneğini boşuna vermedim. Diyorum ki bir oyunu neden güzel bulmadığını açıklamak başka bir şey, açık dünya hayatta kalma oyunlarını (+erken erişim) neden sevmediğini açıklamak başka bir şey. Üstteki iki yorum da die young oyununa değil oyunun türüne dair eleştiriler. Dolayısıyla yeri burası değil. Ha arkadaşlar her erken erişim açık dünya hayatta kalma oyununa dair başlıklara girip bu tarz yorumlar yapıyorlarsa bu onların sorunu tabi. Bir de oyuna dair değil de türe dair genel bir yargılama metoduyla mi oyunları değerlendireceğiz? Bu şekilde çıkan oyunların hepsinin kötü olduğunu söylemek büyük bir iddia ayrıca. Üstelik yukarıdaki eleştiri videosu da pek tatmin edici değil. Bağımsız yapımcılar başka nasıl varolacak? (Oyunda henüz zombi, yamyam vs. görmedim bu arada. Adaya salınmış eğitimli köpekler ve yılanlarla fareler var). Bunların dışında Die Young'ta trailerdan gördüğüm kadarıyla bir sosyalizm eleştirisi var. Hayatta kalma, arkadaşlarını bulma vs. gibi kısımlar disinda bu hikayeyi nasıl dolduracaklar benim ilgimi çekiyor. Mesela "jonestown" olayına bir gönderme mi yapacaklar hikayede diye merak ediyorum.

Beğenenler: kurtkapan

TaxmanTaxman
Üye
the forestı aradan cherrypicklemen bu oyuna karşı ön yargılı olunması gerektiğini gösteren yüzlerce faktörü erkisiz kılmıyor zaar.

Teşekkürler fakat hayır teşekkürler.
NoumenonNoumenon
Üye
Taxman dedi:

the forestı aradan cherrypicklemen bu oyuna karşı ön yargılı olunması gerektiğini gösteren yüzlerce faktörü erkisiz kılmıyor zaar.

Teşekkürler fakat hayır teşekkürler.

Zaten tam da bundan bahsediyorum. "Bu oyun açık dünya hayatta kalma oyunlarında olması gereken şu şu öğelerden yoksun olduğu için bence çöp" demiyorsun. Böyle söylesen eleştirinin bir anlamı olur. Ama yaptığınız şeyin mesela War Thunder başlığına gidip "bedava online multiplayer oyunlar çöptür" demekten bir farkı yok. Anlatmaya çalıştığım şey bu. Ayrıca The Forest verilebilecek tek iyi örnek de değil.
"Daha erken erişimdeki oyun değerlendirilemez" de denebilir. Ama zaten bu cümle de tartışmamızı açıklıyor. Eğer erken erişimdeki oyunu değerlendiremiyorsan (çünkü elinde yeterli veri olmadığını düşünüyorsundur), o halde "oyun kötü, çöp, oynanmaz" vs. demen için de henüz erken olur. Yani diyebileceğin en fazla "ben şimdilik almam, erken erişim riskine girmem" olur.
Bu tarz oyunlara (hem türü hem de yapım şekli bakımından) karşı önyargılı olduğunu söylemen de benim açımdan faydalı oldu. Kişileri, olguları, olayları, eserleri vs. değerlendirirken önyargılarımızdan kurtulmamız gerektiğini hiç duymadın sanırım. Önyargıların tamamen faydasızdır demiyorum tabi. Belki bu sayede bir sürü çer-çöpten kurtuluyorsun. Ama arada gerçekten güzel olan şeyleri de eleyeceğini unutma.
Üstte oyunun benim açımdan ilgi çekici kısımlarını yazdım. Oraya daha başka şeyler de eklenebilir. Erken erişim bir oyun için riskli bir tutum tabi bu yaptığım. Belki bittiğinde hikayesi benim için tatmin edici olmayacak; hatta belki oyunu hiç bitiremeyecekler vs. Ama büyük firmaların her yıl 100-200 lira fiyat biçip piyasaya sürdüğü birbirinin tekrarı oyunlara para vereceğime 24 liralık bir riski göze alabilirim.
*Bu tartışmaya dair son sözlerim bu arada bunlar.

discussioncontroller