Tomb Raider 2 - Remake
RidygoRidygo
Üye
image

Nicobass adlı bir hayran unreal engine 4 ile oyunu yeniden yapıyormuş. Hatta indirip deneyebiliyorsunuz şu an.

Beğenenler: Noumenon

tolga_pctolga_pc
Üye
İptal olur.
ultimate_35ultimate_35
Üye
olmaz sonuçta bağımsız yapım adam zevkine yapıyor.
RAGEPLUGRAGEPLUG
Üye
Project Vaulderie'de fanlar tarafından bağımsız yapılıyordu. Belli olmuyor bu işler.

https://www.vg247.com/2014/11/23/vampire-the-masquerade-bloodlines-project-vaulderie-shut-down-ccp/

Beğenenler: tolga_pc

tolga_pctolga_pc
Üye

Son zamanlarda, hatta bayağı da yakın zamanlarda iptal edilen yığınla fan remake projesinden haberin yok galiba hocam. GTA dan tut Falllout a, Resident evil a ve bunlardan hariç nice ufak çaplı oyuna geliştirilen remakeler yapımcı tarafından uyarılarak iptal ettirildi.
Starlet
Üye
RAGEBPLUG'ın söylediği gibi bu işler belli olmuyor.
Eserin hak sahibinin inisiyatifine bağlı.
tolga_pc'nin de dediği gibi iptal olur (olabilir).

Kar amacı sağlamasan, satış yapmasan da öyle kafana göre, lisans haklarıyla korunan bir ürünü yeniden yapamazsın. Sonuçta Tomb Raider 2 Eidos'un malı (Core Design yapmıştı ama şu an hakları kimde bilmiyorum. Crystal Dynamics de olabilir Square Enix/Eidos da). Belki Eidos (veya hakları kimdeyse o) izin vermeyecek. Mod yapmıyorsun bizzat oyunu farklı bir grafikle yeniden yapıyorsun. Lisans hakları sözleşmesi denilen bir şey var. Hani çoğumuzun kurulum sırasında okumadan geçtiği şey. Olay bir tek para değil. Başkasının ürettiği, başkasının zihninden, fikrinden çıkan bir malı olan bir ürünü yeniden yapıyorsun. Lisans alman gerekir. Mod da değil üstelik hani ürünün üzerine yapılan bir eklenti, düzelti de değil. Bizzat aynı oyunu başka bir şekilde yeniden yapıyorsun bir nevi programı kopyalamak, taklit.

Yani öyle kafana (kafamıza) göre olmuyor işler. Olay bir tek para değil. Hani ben satmayayım ücretsiz dağıtayım ama izinsiz yeni bir teknolojiyle yeniden yapayım demekle olmuyor.

Ben kesin iptal edilir demiyorum. İptal edilebilir. Tomb Raider 2'nin hakları kimdeyse onun inisiyatifine veya onla yapan kişinin uzlaşmasına bağlı. Burası gibi de değil üstelik Amerika orası. Adamın canına okurlar. Öyle kafana göre işler yapamazsın. Haberleri olsa hemen hak sahibinin avukatları adamın yakasına yapışır.

Üstteki arkadaşın söylediğine ek olarak bir Star Wars oyunu da iptal edilmişti. Kickstarter'da bağış toplayan. Disney baskısıyla. Onu da not düşeyim/ekleyeyim.

Onu yapabilmesi için 50- 60 veya 70 80 yıl beklemesi gerekli. Fikir ve sanat eserlerinin hak sahibinin vefatından sonra "eğer varisleri veya mirasçıları yoksa ya da telif hakkını yenilemezlerse" lisans süresi bitiyor. bu söylediğimi tam olarak bilmiyorum ama kesin olmayabilir. Ama böyle bir şey var. lisansın düşmesi gibi.
HOXHOX
Üye
bu elemana tombraiderforums'dan aşinayım. geçen sene wip videoları dönüyordu bunun. bir levelı bitirmiş sonunda. hevesine hayran ve lara aşkına ortağım. ancak tr2 masif bi oyun. 2030 gibi falan biter proje herhalde. keepin it real.
ultimate_35ultimate_35
Üye
tolga_pc dedi:

Son zamanlarda, hatta bayağı da yakın zamanlarda iptal edilen yığınla fan remake projesinden haberin yok galiba hocam. GTA dan tut Falllout a, Resident evil a ve bunlardan hariç nice ufak çaplı oyuna geliştirilen remakeler yapımcı tarafından uyarılarak iptal ettirildi.

hukuksal olursa haklısın ama kişisel olarak iptal olmaz zaten. Mesela zeldayı da unrealda fanmade olarak yapan bir arkadaş vardı hatta bir sitede bağış toplamak istiyordu bütçe için. Nintendo tepesine çökmediyse devam ediyordur belki.

FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Kisisel olarak iptal olmaz ne ya hahaha. Mahkeme karari cikartirlarsa o franchisea ait bir tane wallpaper bile cikartamaz.
MosquéteroMosquétero
Üye
iptal olan metal gear remake'i ;_;
ultimate_35ultimate_35
Üye

Kisisel olarak iptal olmaz ne ya hahaha. Mahkeme karari cikartirlarsa o franchisea ait bir tane wallpaper bile cikartamaz.

her boka kusur bulan andaval kesimdekiler gibisin kardeşim bu seni cool yapmıyor yada üstün zekalı, bil istedim.
discussioncontroller