GTX1060
NoumenonNoumenon
Üye
Gece 1050 Ti'de karar kılmıştım ama az önce 1060 3 gb'in siparişini verdim.

Beğenenler: Nesteress

ultimate_35ultimate_35
Üye
ben olsam 6GB yapardım hem uzun vadeli olurdu(fazla fark olmaz gerçi ama artık günümüzde bile minimum 2GB VRam istiyorlar gerisini sen düşün).
NoumenonNoumenon
Üye
Ben zaten 1050Ti'den buna geçerek bütçeyi yeterince aşmış oldum. Bir de Vatan'ın stoklarında sadece iki 1060 6gb modeli var. Biri Zotac'ın 1500 liralık tek fanlı mini edition'ı. Diğeri msi'ın 1800 liralık gaming modeli. O öyle olsun bu böyle olsun derken 1070'i almaya kadar varırdı herhalde iş O:)
Tabi 3 gb'likle 6 gb'lik arasındaki farkı gösteren şu video yeterince ikna edici oldu benim için:

Ben hala BF4 oynuyorum. BF1 biraz daha ucuzlayınca da ona geçerim (evet oyunları biraz geriden takip ediyorum). Bir de Squad var tabi. Onda da nvidia kartlar ve intel işlemclerle ilgili sorunları büyük ölçüde hallettiler. 1060 3gb herhalde bir üç-dört yıl idare eder beni.

Bu arada mesela 1060'ın seviyesinde yeni nesil kartlar çıktığında 2000 liranın altında olmaz diye tahmin ediyorum, yanlış mıyım ?
NeOzguRNeOzguR
Üye
1060 çok iyi bir karttır. Bende de Evga'nın mini modeli var 6gb'lık. Açıkçası kartın 1080p çözünürlükte oynamak için yeterli olduğunu düşünüyorum. Üst modeller daha yüksek çözünürlük ve hz için daha albeniye sahipler.

Öte yandan yeni ekran kartlarını çok da düşünmeye gerek yok. Her sene fiyatları artıyor işte bu ülke için. Kıssadan hisse 1060'dan pişman olacağını düşünmüyorum.
creiGncreiGn
Üye
1060, 1080p için yeterli bir kart. Üstünü almanın mantığı yok. 6gb geleceğe yönelik yatırım açısından güzel olurdu ama 1080p'de 3gb'dan fazla vram kullanan oyun da çok fazla olmaz. Zaten bu kartı alacak kişi duruma göre grafik kalitesini düşürmeyi de sineye çekebileceğine göre gayet makul bir kart şu durumda. 1080p'de +200hz'de competitive oyun oynanmayacaksa ya da daha yüksek çözünürlük düşünülmüyorsa 1060'dan daha pahalı bir karta kesinlikle gerek yok.

Fiyat konusunda ise bir sonraki neslin bu seviyedeki kartı daha pahalı olma normal şartlarda; 3-4 yıl önce high-end (gtx680 vs) dünyanın parası iken, şu an 1080p'yi çatır çatır yiyecek seviyedeki kartlar 680 seviyesinin yarı fyatına satılıyor. TL'nin değer kaybetmesi ve mining fiyatları çok farklı bir noktaya getiriyor ama performans/fiyat konusunda çok ciddi gelişme var. Özellikle 10xx serisi çok büyük bir fark yarattı bu konuda. High-end'de standart 1440p ve hatta üstüne kaydı artık fiyatlar aşağı yukarı benzer seviyelerde kalırken.
dodgerdodger
Üye
yalnız benim gtx970 1080p'de hala ne atarsam çalıştırıyor 60fps. bakalım ne kadar götürecek bundan sonra.
külbastıkülbastı
Üye
GTX 1050ti alaydın keşke, GTX 1060 3GB bazı oyunlarda ayarlarla sıkıntı çıkartabiliyor.
NoumenonNoumenon
Üye
Şurda adam uzun uzun anlatmış:

Soru şu: 2016 yılında çıkan hangi oyun/oyunlar 3 gb'ten fazla VRAM kullanıyor ? (Ultra detaylar ve 1080p çözünürlükte)
Cevap: Hiçbiri (tek istisna Mirror's Edge Catalyst. Ama o da ultra değil hiper detayda. Oyunda ultranın bir üstü de varmış).

Diğer önemli soru: Ya çıkacak olan oyunlar ?
Cevap: En azından 2019'a kadar, yeni çıkacak oyunlarda da 3 gb'lik model 1080p çözünürlükte yeterli olacaktır diyor adam (tabi bazı ayarları kısarak).
Bunun nedeni ise "teknoloji" değil "ticaret" diyor. Oyun firmaları mümkün olduğunca çok kişiye oyun satmak ister. Steam'deki oyuncuların %73'ü 3gb'ten az VRAM'li ekran kartı kullanıyormuş. Önümüzdeki 3 yıl içindeyse sadece %16'dan biraz fazlası 4 gb'lik ekran kartı kullanacakmış. Yani yeni çıkacak oyunların 2gb'lik VRAM'e sahip ekran kartlarında da çalışmasını sağlamak durumunda oyun firmaları. Yoksa oyun ellerinde kalır.
DharkanDharkan
Üye
Shader kısmak istemeyen 6 gb alır, sıkıntı etmeyen 3 gb. Genel olarak çok ciddi bir fark yaratmıyor evet. GTA V'e 3 gb yetmiyordu, iki sene önce mi ne çıktı oyun
AstusAstus
Üye
Noumenon dedi:

Şurda adam uzun uzun anlatmış:

Soru şu: 2016 yılında çıkan hangi oyun/oyunlar 3 gb'ten fazla VRAM kullanıyor ? (Ultra detaylar ve 1080p çözünürlükte)
Cevap: Hiçbiri (tek istisna Mirror's Edge Catalyst. Ama o da ultra değil hiper detayda. Oyunda ultranın bir üstü de varmış).

Diğer önemli soru: Ya çıkacak olan oyunlar ?
Cevap: En azından 2019'a kadar, yeni çıkacak oyunlarda da 3 gb'lik model 1080p çözünürlükte yeterli olacaktır diyor adam (tabi bazı ayarları kısarak).
Bunun nedeni ise "teknoloji" değil "ticaret" diyor. Oyun firmaları mümkün olduğunca çok kişiye oyun satmak ister. Steam'deki oyuncuların %73'ü 3gb'ten az VRAM'li ekran kartı kullanıyormuş. Önümüzdeki 3 yıl içindeyse sadece %16'dan biraz fazlası 4 gb'lik ekran kartı kullanacakmış. Yani yeni çıkacak oyunların 2gb'lik VRAM'e sahip ekran kartlarında da çalışmasını sağlamak durumunda oyun firmaları. Yoksa oyun ellerinde kalır.

yav 4gb vram'i geçen bi dünya oyun varsdfds

nasıl hiç oyun yok.

Beğenenler: rubyred

discussioncontroller