SLI için en az gereken PSU?
DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Merhaba,

GeForce GTX960 ROGSTRIX OC EDITION 4GB 128Bit
Intel Core i5 6600K Soket 1151 3.5GHz 6MB
ASUS Z170-P Intel Z170 Soket 1151 DDR4
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsV DDR4 2400MHz

ve

600w gücünde xilence marka bir PSU var. Şimdi piyasada sahip olduğum ekran kartı modeli malesef bulamadım. İkinci el oalrak bir kaç yerde gördüm. SLI sonuçlarınıda inceledim, tatmin edici. Fakat 600w yeterli olur mu kafama takıldı? SLI tecrübeniz oldumu hiç?
NihirusNihirus
Üye
Burada da 600w lık psu önerilmiş sli için, bu nedenle 600 yeterli olur:
http://www.guru3d.com/articles-pages/asus-geforce-gtx-960-strix-2-way-sli-review,8.html

Sadece kullandığın psu'da iki tane ekran kartı güç çıkışı olduğuna emin ol.

Beğenenler: DemoNolojisT

tolga_pctolga_pc
Üye
600 yeterli olur da bu OCli olan kartın saat hızlarını, SLI yapmadan önce diğer aldığın kartın saat hızlarına eşitle. Nvidianın programları var onun için. Bunu sana sorun çıkartmasından ziyade güç kullanımı için diyorum. OCli SLI oluyor mu bilmiyorum ama o tarz bir birleşimi 600W bir PSUdan beklemek çok sağlıklı değil. Diğer kartı default versiyonlardan al, bunun da saat hızlarını default a çek, öyle kullan derim.

Beğenenler: DemoNolojisT

DharkanDharkan
Üye
Abicim saçma sapan kartları SLI yapmakla uğraşmayın. Verdiğin paraya yazık.

Beğenenler: dodger

DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Konu hakkında hala araştırma yapıyorum. Biraz ince detaylara girmek hoşuma gidiyor çünkü kötü süprizleri hiç sevmiyorum. Anakart konusundan bahsedicek olursak özellikleri arasında;

1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 mode, Gri)
1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (max at x4 mode, Siyah)

bununla karşılaştım fakat siyah olan slot un x16 olup olmadığını anlayamadım. Normalde kartım gri olana takılı. max at x4 mode ne demek şimdi?
StarletStarlet
Üye
Belk haklısın ama Dharkanında dediği gibi çok düşük kartlarla SLI yapmanın pek bir zevki olmuyor. SLI veya crossfire ortalama üstü veya üst düzey bir kart kullanınca anlamlı oluyor. Yoksa kullanılabilir ama saçma olur. Tarz meselesi.

Öncelikle Anakartının SLI veya Crossfire destekli olması gerekiyor. Öyle kafana göre her anakarta SLI veya crossfire takamazsın. Ha bunu biliyorsan veya anakartın destekliyse sorun yok.

Anakart özelliklerinden bahsetmek yerine tam olarak modelini söyle de sitesinden bakıp yardımcı olalım. Yoksa şurası şöyle burası böyleyle bu iş olmaz. Birde hangi kartı SLI bağlamak istiyorsan veya sendeki kart hangisiyse onu da belirt de yardımcı olalım elden geldiğince.

Ha üstte belirtmişsin pardon.
StarletStarlet
Üye
DharkanDharkan
Üye
Mis gibi anakart ve işlemciye gidip çok kötü ekran kartı almışsın zamanında. SLI falan uğraşıp iyice sıvama, para biriktir 1060 falan bir şeyler al.
tolga_pctolga_pc
Üye
Çok kötü bir kart falan değil 960. Ki fiyatı 750-1000 tl arasıydı , daha altı fiyata hiç görmedim. Şu an dahi High - Ultra arası ayarlarda oyunları 40-50 fpsde oynatabilecek bir kart.

1050 TI önerisi ise olmamış zira aralarında , bu kartın OCli olduğunu düşünürsek performans farkı yok. Bu onun eski model selefi diyelim.

SLI'a sadece , tüm oyunların SLI desteğine sahip olarak çıkmaması ve 2. el alacağı 960 a kaç lira vereceği konularında karşı çıkabiliriz. Ama 500 yada altı bir fiyata temin edebilirse SLI olarak uçurur o birleşim. Burada en önemli madde, her oyunun SLI desteğine sahip olmadığının bilincinde olması. Gerisi ona kalmış.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
960 high ultra arası 50 fps filan vermiyor. 1060 ve 1070'e geçmeden önce 4 gblık OC gtx 960 kullandım ve cidden sli'a değmeyecek bir kart. Kaldı ki sli teknolojisinin kendisi aman aman bir şey değil. Maksimum %30 civar performans sağlarsın o da belki işte. Gerek driver sıkıntıları gerek oyunların sli'a geç veya hiç destek vermemesi de cabası.

Arkadaşın yapabileceği en iyi şey elindeki kartı satıp 1060 veya biraz daha zorlayarak 1070 alması. Tabi bu kartları şimdiki piyasa fiyatıyla önermiyorum. Mining frenzy'i geçsin sonra alır.

Beğenenler: Dharkan, DemoNolojisT

creiGncreiGn
Üye

960 high ultra arası 50 fps filan vermiyor. 1060 ve 1070'e geçmeden önce 4 gblık OC gtx 960 kullandım ve cidden sli'a değmeyecek bir kart. Kaldı ki sli teknolojisinin kendisi aman aman bir şey değil. Maksimum %30 civar performans sağlarsın o de belki işte. Gerek driver sıkıntıları gerek oyunların sli'a geç veya hiç destek vermemesi de cabası.

Arkadaşın yapabileceği en iyi şey elindeki kartı satıp 1060 veya biraz daha zorlayarak 1070 alması. Tabi bu kartları şimdiki piyasa fiyatıyla önermiyorum. Mining frenzy'i geçsin sonra alır.

SLI scaling daha iyi artik, %30'dan kesinlikle daha iyi hele modern oyunlarda. Ha 960 kart midir dersen haklisin ama biraz da butceyle alakali. Ikinci bir 960'i 400-500 liraya ekleyerek saglayacagi performans artisini baska sekilde saglayamaz. Gidip 1060 almak daha mantikli ama 500 lira nere, 1400-1500 lira nere? Eldeki karti bu fiyata satsa bile yapacagi minimum harcama 1000 lira olacak. Onun disinda katiliyorum, 1070 uzun vadede en faydali yatirim olur.

*1050ti gibi bir copten uzak durmakta fayda var.

discussioncontroller