SLI için en az gereken PSU?
tolga_pctolga_pc
Üye
Birkaç sene evvel 960 ile upgrade yapan arkadaşım ve zibilyon benchmark sitesi yalan söylüyor o zaman

https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-960.146738.0.html

http://www.anandtech.com/bench/product/1596

Default kart bile High ayarlarda 60ın altına düşmüyor . Upgrade yapıp Dying Light , Fallout 4 oynayan arkadaşım da aynı şekilde ultra 50-60 fps stabil aktığını söylüyordu.
ImplexibleImplexible
Üye
GTX960 güzel bir işlemciyle BF1 Ultra grafik ayarlarında 40 FPS'den aşağı düşmüyor mesela. Hala geçerliliğini yitirmeyen bir karttır. Ultra dert etmeyen adam için her oyun oynanabilir seviyede olacaktır.

Ha SLI için değmez orası ayrı konu.
creiGncreiGn
Üye
tolga_pc dedi:

Birkaç sene evvel 960 ile upgrade yapan arkadaşım ve zibilyon benchmark sitesi yalan söylüyor o zaman

https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-960.146738.0.html

http://www.anandtech.com/bench/product/1596

Default kart bile High ayarlarda 60ın altına düşmüyor . Upgrade yapıp Dying Light , Fallout 4 oynayan arkadaşım da aynı şekilde ultra 50-60 fps stabil aktığını söylüyordu.

Bu sonuclar zaten bizim soyledigimiz seyi dogruluyor. Ultra ayarlarda ortalama 60'i gecen oyun dahi tek tuk 2015 ve sonrasinda. Ki ortalama diyorum, minimum fps'e bakarsan durumun vehametini anlarsin. Ortalama 40 fps'te oyun oynamak pek keyif vermiyor acikcasi fps zaman zaman 15-20'lere kadar dusuyorken.

Kartin gecerliligine bir de guncel oyunlarla bakmak lazim. Frostbite'in muhtesem optimizasyonu sayesinde Battlefield'larda hala gideri var ama onun disinda pek "akici" oyun bulamazsin 960'ta calisacak. En populer guncel oyunlardan R6 ve PUBG'da nasil performans veriyormus 960 bir bakin derim mesela. Ya da ne bileyim RE7, XCOM2 falan geliyor aklima. Overwatch ve BF disinda kolay kolay iyi performansli ve yeni oyun aklima gelmiyor benim pc'de.

*Yanlis anlasilma olmasin, karti bokladigimdan degil. Butce kisitliysa yapacak bir sey yok neticede. Gectigimiz sayfada sli'in mantikli oldugunu savunuyordum yoksa 400-500 liralik bir harcama icin. Ama su kartin guncel oyunlar icin yeterli oldugunu savunmak da abes. Goz var izan var.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Yav adama 960 kullandım o fpsleri görmedim diyorum gelmiş bana abi 2015 ve öncesi yıllardaki benchmarklar tersini söylüyor diyor.

40-50 fps dediğim zaman kastım zaten ortalama fps değil. Min fps neyse o önemli gerisi hava civa. Yoksa oyunlarda yere bakarak çok rahat 100 fpsi bulabilirsin. Çatışma anında 20 fps gösterip geri kalanında 60 gösterip ortalamayı 40 verince kart süper olmuyor yani.

Bir de ince ayarlamalar da önemli. Texture vs ultraya çekip shadow'u shader'ı low'a düşürünce de süper fps alabilirsin. Ha sonra abi high ayarlarda oynuyorum demenin pek mantığı kalmıyor.

Beğenenler: Dharkan, DemoNolojisT

ImplexibleImplexible
Üye
BF1 örneğini oynayıp test edip gördüğüm için söyledim. Açıkçası çeşitli oyunlarda da denedim herhangi bir sıkıntı yaşamamıştım. Mesela Rise of the Tomb Rider gibi bir oyunda 30 civarına düştüğü de oluyordu fakat asla öyle 20 vs. cıvarı bir FPS görmedim. Oynanabilirliği etkiliyor mu, eh şöyle böyle. Ayar kısarak daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Min FPS'nin önemini, oyunu ne kadar oynanamaz hale getirdiğini biliyorum. Fakat buradaki konu böyle bir kart ile neler yapılıp yapılamayacağı yönünde. Bu kart ile yüksek ayar takıntınız yoksa ve şu an kullanıyorsanız bu fiyatlara gidip de 1060 almak mantıksız. 1050Ti alıp da üzerine 10FPS civarı koymak da saçma bence.

Güncel oyun dediğimiz zaman da benim aklıma pek oyun gelmiyor şu sıralar. Özelikle günümüzde popüler oynanan oyunları düşünürsek.

DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
Arkadaşlar ''beyin fırtınası'' için gerçekten teşekkür ederim. Diğer platformlarda yapılan yorumların bir çoğu burada da yapılmış; bazıları 9xx serisi için SLI nın mantıksız olduğunu söylerken bazıları benim gibi bütçeyi baz alarak yorum yapmış. Bana hepside mantıklı geldi aslında.

Yeni model ekran kartlarının döviz ile beraber fiyatlarındaki artışın sizlerde farkındasınızdır. Amacım daha uygun fiyatta max performans sağlayacak bir yöntemdi ve SLI da bana mantıklı geldi. Sonuçta evet 600 tl ödemek varken 1300 tl ekran kartı almak biraz zamanımı alacaktır. Coğu gamer da tek kartın verimlilik konusunda daha iyi olmasında hem fikir ama genede SLI kullanıcılarının yorumlarınıda merak ediyorum. Testlerin her zaman doğruyu yansıtmadıklarını dile getirenlerde var.

Anakart konusunda kafama takılan şey sadece; SLI yapılacağı zaman her iki slotununda x16 yada x4 gibi değerleri olması gerektiğine dair bir bilgi okumuştum ve kendi anakartımdaki bilgiyi tam olarak doğru yorumlayamadım.

Evet oyunların hepsi SLI desteklenmiyor. Bunu özetleyen bir liste falan araştırıcam şimdi.
tolga_pctolga_pc
Üye
Bu kart ultrada fallout 4 ü, dying light ı ve benzeri oyunları, kendi zamanında ultrada parçalıyor muydu? KONU BİTTİ. Kart bu devirde bile dehşet demedim, çok çok kötü kart hebelö değildi dedim. 800-900 liraydı dedim , daha ucuza alternatifi yoktu, zamanında gidip o paraya daha iyisi alınamazdı dedim . Dharkan ''zamanında'' deyince , onu cevapladım. Ne okuyup neyi tartışıyorsunuz anlamıyorum doğrusu. Geçende de bu tarz bir konuda adama bütçesine göre parça değişimi konusunda optimist yorumlar yazmaya uğraşırken tutup benle genel performans üzerinden .öt döğüştürüyordunuz. İlginç kafalar zaar.

Beğenenler: DemoNolojisT

DemoNolojisTDemoNolojisT
Üye
tolga_pc dedi:

Bu kart ultrada fallout 4 ü, dying light ı ve benzeri oyunları, kendi zamanında ultrada parçalıyor muydu? KONU BİTTİ. Kart bu devirde bile dehşet demedim, çok çok kötü kart hebelö değildi dedim. 800-900 liraydı dedim , daha ucuza alternatifi yoktu, zamanında gidip o paraya daha iyisi alınamazdı dedim . Dharkan ''zamanında'' deyince , onu cevapladım. Ne okuyup neyi tartışıyorsunuz anlamıyorum doğrusu. Geçende de bu tarz bir konuda adama bütçesine göre parça değişimi konusunda optimist yorumlar yazmaya uğraşırken tutup benle genel performans üzerinden .öt döğüştürüyordunuz. İlginç kafalar zaar.

Ama Dharkan ın genel tavrı o zaten : )) biraz hard yorumcu kendisi. Bu kapışmalar konu sahibinin bilgi edinmesi açısından gayet faydalı. Şu an 1060 serilerine bakıyorum. Kullananlar varsa oyunlardaki deneyimlerini paylaşabilir.

FadeToBlackFadeToBlack
Üye
tolga_pc dedi:

Çok kötü bir kart falan değil 960. Ki fiyatı 750-1000 tl arasıydı , daha altı fiyata hiç görmedim. Şu an dahi High - Ultra arası ayarlarda oyunları 40-50 fpsde oynatabilecek bir kart.

1050 TI önerisi ise olmamış zira aralarında , bu kartın OCli olduğunu düşünürsek performans farkı yok. Bu onun eski model selefi diyelim.

SLI'a sadece , tüm oyunların SLI desteğine sahip olarak çıkmaması ve 2. el alacağı 960 a kaç lira vereceği konularında karşı çıkabiliriz. Ama 500 yada altı bir fiyata temin edebilirse SLI olarak uçurur o birleşim. Burada en önemli madde, her oyunun SLI desteğine sahip olmadığının bilincinde olması. Gerisi ona kalmış.

Algı oyunları zaar.

----------

Neyse konuya gelirsek 1 ay kadar 1060 6 gb da kullandım. 960'a oranla performans ciddi derecede daha iyi. Eğer ki 1080p üstü bir çözünürlükte oynamayacaksan kart seni 3 sene boyunca rahat high-ultra bandında götürür. Ekstra monitör takma olaylarına girersen de kart bir sıkıntı yaratmıyor.

Ha dersen ki bütçe 3 gblığa anca yetiyor işte orda işler biraz karışır çünkü günümüzde bile 4 gb vram kullanmaya başlayan oyunlar var. İlerde hafıza sıkıntısına düşebilirsin. Ama daha önce de dediğim gibi ekran kartlarının hiçbiri şu anki fiyatlarını hak etmiyor. Belli bir süre 960'la idare edip fiyatlar düştüğünde alman en mantıklısı olur. Ha bu fiyatlar daha ne kadar süre gider onun da bir cevabı yok.

Ekstra olarak illa 1060'a bakmana gerek yok. rx 580'e filan da bakabilirsin. Aynı seviyede kartlar zaten.
tolga_pctolga_pc
Üye
Mining olmasa bunları hiç konuşuyor olmazdık. 6 gblık 1060ı 1040 liraya falan aldım ilk çıktığı hafta. Çok iyiydi fiyatlar. Rx 480 950 liraydı, RX 470 , 750-800 liraydı.

Azıcık bakmama göre mining olayı artık mining pc kurmaktan öte sistem istiyormuş ama sonuçta 1 puan 4 bin dolar diye mi hiç yoktan 1-2 puan biriksin diye uğraşıyor millet?
discussioncontroller